Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Je pozitivní diskriminace Roma snahou představitele krajského soudu o příchod "Soudce Lynče" na Šluknovsko?

 

Rumburk, 12.10.2012: Rasové nepokoje a lynč šluknovských Romů hrozí podle starosty města Rumburku Jaroslava Trégra, pokud děčínský soud nezmění názor a neumístí do vazby romského násilníka Martina K. /49/. Starosta se kromě soudu obrátil s apelem už i na vládu a ministerstvo spravedlnosti.

  • je-pozitivni-diskriminace-roma-snahou-predstavitele-krajskeho-soudu-o-prichod-soudce-lynce-na-sluknovsko

Patnáctkrát trestaný recidivista Martin K. byl zadržen policií, protože s nožem v ruce znásilnil 18. září 2012 v Rumburku 39letou místní občanku. Následně, na základě rozhodnutí děčínského soudce JUDr. Miloše Řízka, musel být policejní vazby propuštěn na svobodu.

V regionu to vyvolalo vlnu odporu, která se podle starosty Trégra může obrátit proti celé romské komunitě. Martin K. je podle něj postrachem i pro ostatní Romy. „Víme, že je to člověk problematický a násilnický a že i romská komunita má z tohoto svého člena strach a obavy", uvedl ve svém v protestu z letošního 8. října.

Protest proti rozhodnutí o nevzetí muže do vazby zaslal starosta Rumburka  ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Monice Šimůnkové. Nehovoří v něm pouze jménem Rumburka, ale i okolních Starých Křečan a Šluknova, jejichž starostové protest podpořili.

„Již teď se na sociálních sítích šíří řada zneklidňujících výzev k budování domobrany a likvidaci tohoto muže a dalších Romů,“ svěřil tisku starosta Trégr.

Právě Rumburk se stal loni dějištěm masivních nepokojů poté, co zde asi dvacetičlenná skupina Romů 21. srpna 2011 napadla šest mladíků cestou z diskotéky. Po útoku na mladíky prošel Rumburkem průvod demonstrantů, kterého se zúčastnili nejen místní občané. Podle starosty Trégra se protiromské iniciativy chopili hlavně radikálové, kteří do města přijeli zvenčí.

Až do konce roku v místě operovaly pořádkové jednotky, které na pomoc poslal tehdejší policejní prezident Petr Lessy. Po zřízení speciální jednotky Ústeckého kraje ale policisté odešli. Jednotka, která měla mít podle původního plánu policejního prezidia 170 členů, nakonec má zhruba 80 členů a na posílení hlídek v regionu se prý ani nepodílí.

Starostův protest proti rozhodnutí děčínského soudce dorazil na ministerstvo spravedlnosti 11. 10. 2012. "Jediné, co lze uvést, je, že ministerstvo spravedlnosti není kompetentní vyjadřovat se k rozhodnutím soudů", reagovala ve čtvrtek ministerská mluvčí, Petra Hrubá.

Mluvčí vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové - Monika Slabá, kam rumburský starosta protest souběžně zaslal, zatím sdělila - "dopis přišel předevčírem, je možné, že ho paní zmocněnkyně doposud nečetla. Situací na Šluknovsku se ale zabývá kontinuálně a reagovat určitě bude".

Starosta Trégr se údajně nevzdává naděje, že děčínský soud svůj závěr ohledně vazby pro Martina K. ještě změní, avšak podle předsedkyně zmíněného soudu - JUDr. Květoslavy Urbánkové, je jakákoliv změna vyloučená a nemožná dokonce teoreticky.

K současné situaci na Šluknovsku lze tedy rezultovat, že Nečasovou vládou necitlivě aplikované úspory na místní státní i městskou policii, v kombinaci s diskutabilním rozhodnutím příslušného soudce krajského soudu, do krajnosti eskalují výbušnou situaci, která reálně hrozí "příchodem Soudce Lynče" na Šluknovsko. Otázkou je, zda jde o projev další neschopnosti námi placených profesionálních státních představitelů, nebo o záměr?

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře