Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Slazené nápoje mohou zabíjet

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Slazené nápoje můžou ročně za téměř dvě stě tisíc úmrtí. Čísla nám ukazují, že mají na svědomí stejný počet úmrtí jako má chřipka. Způsobují cukrovku, problémy se srdcem, rakovinu a další vážné potíže.

Co je však slazený nápoj? Jedná se o nápoje slazené třtinovým cukrem, řepným cukrem nebo vysoce fruktózovým kukuřičným sirupem. Konkrétně jde o různorodé slazené vody, ovocné nápoje, sportovní a energetické nápoje nebo ledové čaje.

 

Cukr je mnohdy přidáván do jídla a do pití, aby vylepšil chuť, ale nepřináší žádné nutriční benefity, výhradně přispívá k obezitě a onemocnění srdce. V posledních dekádách se poměry ještě zhoršily a přechod od vody ke slazeným nápojům se podílel jednou až dvěma třetinami na zvýšení průměrné váhy člověka.

  • slazene-napoje-mohou-zabijet

Vezměme si za příklad Japonsko, kde jsou v oblibě neslazené čaje. Tam je počet úmrtí způsobený sladkým »mokem« marginální. Karibik a Latinská Amerika se na druhou stranu řadí mezi největší konzumenty slazeného pití. V Mexiku má více než deset procent obyvatel cukrovku a přibližně za třicet procent úmrtí lidí mladších 45 let může slazené pití.

Mělo by být jasnou prioritou snižovat nebo eliminovat konzumaci slazených nápojů, které vysokou měrou přispívají k obezitě. Podle dostupných údajů choroby spojené s obezitou zaviní kolem sedmnácti milionů úmrtí za rok. Jakkoli jsou k tomuto zjištění nadnárodní korporace skeptické, tak je zcela nesporné, že mezi obezitou a sladkým pitím existuje zřejmá spojitost.

Ing. Pavel Janeček, zastupitel města Náchoda

www.janecekpavel.cz

Facebook komentáře