Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Rozhovor s Pavlem Janečkem

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 
  • rozhovor-s-pavlem-janeckem

Jste zastupitelem města Náchoda a pracovníkem zahraničního oddělení ÚV KSČM. Co bylo hlavním motivem vašeho vstupu do aktivní politiky?

Patřím k lidem, kteří nechtějí svůj život promarnit a pokud bude prosperovat Česká republika, bude se všem lidem u nás žít lépe. Orientaci politiky neovlivníme pouze kritizováním, ale sami bychom měli přispět k tomu, aby političtí představitelé pracovali ve prospěch těch, kteří jim dali důvěru. A to byl jeden z důvodů mého vstupu do KSČM. Mám odvahu říct svůj názor nahlas a nebojím se, chci v budoucnu pracovat pro lidi a prosazovat jejich zájmy na zastupitelské úrovni. Nejsou mi lhostejní důchodci ani mladší generace a fakt, že každý by měl mít právo na důstojný život, mi je velmi blízký. Chci „prostě“ něco změnit a mám k tomu vůli. Nejvíce se proto držím citátu Samuela Becketta, „Zkus to znovu. Selži znovu. Selži lépe“. 

Co vás období, kdy se aktivně politice věnujete, především naučilo?

Bylo tím největším poznáním, jež jste učinil?

Největší poznání, které jsem učinil, bylo to, že politika je velmi tvrdá a často v ní dobré názory prohrávají. Práce a politika mi vzaly prakticky všechen volný čas. Málo se objevuji doma u rodičů, nemám ani tolik času na své přátele, sport a koníčky. Je fakt, že i ve svém okolí slýchám názory, „ proč to vlastně dělám?“ Je to jednoduché, bez práce nejsou koláče a politika je obrovský kus práce, kde jen pomalu vidíte dobrý výsledek. Nikdy nemůžete předpokládat, že změníte svět sám, ale jen s pomocí dalších se může hodně věcí podařit. 

Bavíte se se svými vrstevníky o politice? Jak mladí lidé kolem vás vnímají současnou dobu a situaci ve společnosti?

Společnost je velmi polarizovaná. Lidé jsou zklamaní a o politiku se téměř nezajímají, často totiž vidí, že politik, seč se sebevíc snaží,  prosazuje dobré nápady jen velmi pomalu a mladí chtějí vše hned. V podstatě o ní mluví u piva, aniž by vůbec věděli, co jaká strana prosazuje. Velmi mě ale těší fakt, že levice obecně posiluje a lidé to začínají vnímat. Podívejte se na aktuální preference KSČM, SYRIZY, PODEMOS nebo Sinn Féin, které rostou a Evropa tak postupně otáčí kormidlem doleva. Lidé jsou znechuceni současnou politikou, neboť často mají dvě vysoké školy včetně praxe a práci stejně nenajdou, a pokud ano, tak jen podřadnou za pár tisíc korun. Podívejte se, kolik je všude žebráků a bezdomovců, to dříve přece nebylo. Kolik lidí jezdí pracovat do zahraničí za minimální mzdu, což je u nás vysoký nadstandard a kolik je dnes spáchaných sebevražd z existenčních důvodů. Názor, že kdo si práci nenajde je líný, vlastně nechce pracovat, se stává lichým, za což jsem rád.

Pracujete v zahraničním oddělení ÚV KSČM, proto se vás nemohu nezeptat na vaše zahraniční zkušenosti. Ve které zemi, jež jste až dosud navštívil, se vám nejvíce líbilo a proč?

Procestoval jsem mnoho zemí, ale nejvíce se mi líbí v České republice, protože jsem se zde narodil a věřím v lepší budoucnost, ať už na poli politickém, ekonomickém nebo sociálním. Věřím, že se časem zlepší i mezilidské vztahy, i když to je běh na dlouhou trať a do cíle ještě nedohlédneme ani dalekohledem. Je třeba stále věřit a nevzdávat to. 

Kterou zemi byste dal České republice za vzor z hlediska společensko-politického?

Vybral bych jakoukoliv zemi, ve které ještě nejsou zkaženy mezilidské vztahy a lidé si vzájemně pomáhají. Takových zemí je ještě stále mnoho a my se tam máme co učit.

Přesuňme se prosím do Náchoda. Jaké největší problémy trápí občany vašeho města a regionu?

Nutnost obchvatu města, protože Náchod je dopravně přetížen a kolabuje, což mi dá zapravdu každý, kdo tudy projížděl, nehledě na výfukové zplodiny a bezpečnost Náchoďanů. Marně se ho snažíme už dlouho prosadit. Řešení problému, co s bývalou Tepnou, protože nepořádek, který po ní zbyl, nám hyzdí město a pravděpodobně další léta nadále bude. Marně se snažíme prosadit, aby město pozemek odkoupilo a vysadilo tam třeba zeleň. Dalším problémem jsou Lázně Běloves. Požadujeme po městu, aby se ruiny lázní zlikvidovaly a přilehlý park pak mohl být odpočinkovou zónou jak pro občany, tak návštěvníky Náchoda. Návrat k lázním, jak si je lidé pamatují, k naší smůle, možný už není.

Ve vašem městě má ČSSD silnou pozici. Pracuje skutečně ve prospěch občanů, nebo své sliby často zrazuje, jak jsme tomu zvyklí na vládní úrovni?

Kolik lidí v Náchodě žije, tolik názorů na práci ČSSD uslyšíte. Jedni chválí, druzí vytýkají. Hodně se ozývá názor, že by představitelé města měli pečlivě zvažovat, kam všude tečou peníze z různých dotací. Asi by občané našli mnoho projektů, které jsou smysluplnější než některé z těch, které město dosud podporuje, např. Pivobraní nepatří mezi ty, které si podporu zaslouží.

Jak hodnotíte práci stávající náchodské koalice v čele se starostou Birkem?

Je to stále stejné. Pan starosta se rád ukazuje v pozitivní roli. Má k tomu všechny možné marketingové příležitosti. Dá se říct, že na rozdíl od jiných stíhá všechny své funkce, včetně poslanecké. V tomto případě je nutné jej zajisté „obdivovat“. Co bych rozhodně však vytknul, je minimálně naslouchání opozici či spolupráce s ní. Jeho kritika práce opozičních zastupitelů je někdy postavena na vodě a spíš mi připadá, že se jí snaží maximálně omezit. 

Jak probíhá spolupráce na radnici na ose koalice – opozice?

Tato spolupráce leží stále tak trochu v říši pohádek. Myslím si, že však časem se naučíme spolu diskutovat a dělat to, proč nás občané zvolili. Prosazovat především jejich zájmy a projekty, které pomohou k rozkvětu Náchoda a lidem k lepšímu životu v tomto pěkném městě. Možná se někomu tento cíl zdá obyčejný, ale věřte, že se dosahuje po malých krůčcích a dá hodně práce, aby se objevil výsledek, na který čekáme.

Jak vnímáte politiku současné české trojkoaliční vlády, a hlavně roli tolik diskutovaného Andreje Babiše a jeho hnutí ANO?

„Prostě“ vytvořil učebnicový konflikt zájmů. Andrej Babiš zvýšil počet zbytečných úřadů a stovky ještě zbytečnějších úředníků, zajistil si pravidelný příjem z dotací, zejména pro biopaliva, vyhrával výběrová řízení pro zajištění chodu svých firem a jako bonus naštval tisíce živnostníků a podnikatelů, kteří budou rozšiřovat počty nezaměstnaných na úřadech práce. Jedno pozitivum však pro mne zvolení Babiše má – přestaly mi chutnat koblihy a snídám zdravě.

A na závěr dovolte osobní otázku. Co nejraději děláte ve volném čase, máte-li vůbec nějaký?

Ve svém volném čase, i když mi ho moc nezbývá, nejraději aktivně relaxuji při sportu. Mám moc rád jógu a s ní spojenou východní filozofii, která mě udržuje v dobré náladě a pozitivním pohledu na náš okolní svět. Hodně se věnuji studiu cizích jazyků a četbě.

Facebook komentáře