Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Každá generace má své problémy

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Postupem let s nostalgií vzpomínáme na svá mladá léta a srovnáváme s tím, jací jsme byli my, dnešní mladé lidi. Každá doba nese své a nic není černobílé. I ti starší chodili za školu, nosili pětky a mnohdy neplnili sny svých rodičů o tom, čím se vyučí nebo co půjdou studovat. A tak dnes jen s podivem občas kroutím hlavou nad tím, jak rychle a nekompromisně jsou občas mladí odsuzováni. Každé mládí je a bude nespoutané, protestující a dravé.

  • kazda-generace-ma-sve-problemy

Ale přesto si myslím, že právě v dnešní uspěchané době by ti starší a moudří měli najít čas na diskuse a obyčejné povídání s těmi, kteří jsou dnes podle nich úplně jiní, nežli byli oni sami. Statistiky a různé průzkumy často ukazují, v jaké poloze se naše společnost nachází. Čteme černou kroniku, sledujeme televizi a občas mi připadá, že se řítíme do záhuby. Ale když si vezmeme, kolik mladých řádně studuje či se učí, sportuje anebo pomáhá svým prarodičům a rodičům, nemyslím si, že je to s tou naší republikou tak zlé.

Možná by bylo dobré pouvažovat nad tím, že po získání výučního listu či ukončení studií je v mnoha případech velmi těžké najít práci. Pokud nemají rodiče s miliony v bance, najdeme absolventy vysokých a středních škol v různých profesích, které nejsou zrovna tím, co vystudovali. Mladí se nebojí ani manuální práce. Proto mne velmi mrzí, když ta starší generace nad nimi bez hlubší znalosti láme hůl. V dnešní době nedává pracovní den příliš prostoru k tomu, aby se rodiče mohli věnovat svým dětem, tak jak by chtěli. Často mají mimo základní pracovní poměr ještě druhou práci, aby rodinu uživili a udrželi pro své děti standard.

Jsem velmi rád, že se u nás zachovaly tradiční akce a setkání, kde o víkendech můžeme potkat jak seniory, tak rodiny s dětmi i mladé. A právě tato možnost vrátit se k tradicím je jedním z těch témat, která je třeba rozvíjet. Nikdy bychom neměli zapomenout na to, co naši předci dokázali, kolik životů stála možnost žít dnes v míru a moci posílat děti do školy bez obav o jejich život. Běžné věci, které si v tom denním shonu ani neuvědomujeme. Neměli bychom zapomínat na seniory a ty, kteří naši pomoc potřebují. Protože právě díky nim můžeme realizovat své sny.

 

Ing. Pavel JANEČEK, zastupitel města Náchoda

www.janecekpavel.cz

Facebook komentáře