Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Energetické nápoje mohou zabíjet

První energetický nápoj spatřil světlo světa už před více než padesáti lety v Japonsku. Byl určen pro manuálně pracující, aby je udržel ve formě. Tyto nápoje se postupně rozšířily do dalších států a získaly si oblibu především u mladší generace. U nás držíme nelichotivé druhé místo, co do konzumace v celé Evropě, a mladí nejsou o rizicích ani informováni.

 

Energetické nápoje obsahují obyčejně vysokou hladinu cukru a přinejmenším tolik kofeinu, kolik jeden šálek kávy. Tyto nápoje mají takové účinky, které by měly člověka energeticky »nakopnout«. To že se po nich extrémně přibývá na váze, je samozřejmostí.

Tyto účinky způsobuje namíchání přísad od taurinu a L-karnitinu až po ženšen. Navzdory »zázračnému« smíchání ingrediencí nám však mnohé studie dokazují, že energetické nápoje nepovzbudí pozornost o nic více než jeden šálek kávy.

  • energeticke-napoje-mohou-zabijet

 

Výše zmíněný lahodný mok nám sice podle reklam »dává křídla«, ale rovnou se podívejme na druhou stranu mince, kde se ozývají varovné hlasy upozorňující na míru nebezpečnosti jejich konzumace.

Zdravotní potíže lidí, kteří pravidelně požívají »energydrinky«, jsou v dnešní době čím dál tím více častější. Vedlejší účinky způsobují potíže se srdcem, poškození jater, záchvaty nebo dokonce i smrt. Vyvolávají náladovost, nespavost, únavu nadledvinek a různé alergické reakce. Dále pak zvyšují stres a úzkost.

Kromě toho, »energeťáky« obsahující různé přísady, jako jsou aminokyseliny a extrakty z bylin. Ty mohou za mnohem vážnější zdravotní problémy než třeba kofein. Výtažky bylin mohou obsahovat další složky, které nebyly prozkoumány a mohou tak mít zcela neznámý dopad, a to zejména při konzumaci s další směsí a kofeinem.

Když pomyslím na to, že většina lidí si je pak dopřává ve velmi nebezpečné kombinaci s alkoholem, tak mě napadá příklad z Litvy, kde jako první v Evropě zakázali prodej energetických nápojů s vyšším obsahem kofeinu nezletilým. Damoklův meč se tak pomalu rozkývává nad hlavami producentů těchto nápojů, což je dobře.

Ing. Pavel Janeček, zastupitel města Náchoda (KSČM)

www.janecekpavel.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře