Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Děti a hra

Hodnocení uživatelů:  / 5
NejhoršíNejlepší 

Z dětí se postupem času stávají domácí peciválové. U televize a různých počítačových her stráví mnohem více času než sportem. Jednou z prvotních podmínek pro zdraví malých rošťáků je ale míra jejich činností, která se, bohužel, limitně blíží nule. To bychom si měli všichni uvědomit, nicméně trend je spíše opačný.

Pamatuji si, jak jsme jako malí pořád »lítali« někde venku a ve třídě měl málokdo nadváhu. V současné době, když vidím některé malé uličníky, jak se cpou hamburgery a rovnou se domlouvají, ke komu půjdou koukat na film, tak se kolikrát divím rodičům, že nezakročí.

  • deti-a-hra

Hry jsou pro nejmenší děti nadmíru důležité, neboť jim pomáhají ke zdravému růstu. Jestliže děti běhají, skáčou, válí se, hází si, honí se, tak budují svaly a pálí energii, která je dělá unavenými a hladovými. Fyzické hry zlepšují jejich sílu, vytrvalost, rovnováhu a umožňují malým ratolestem dobře spát a lépe jíst.

Školí se v neposlední řadě ve významech slov. Například stavění hradu z písku a vysypávání kyblíků je naučí to, co je prázdné a co plné. Učí se tak sbírat, třídit a používat správné informace, což je v dnešní době problémem i pro dospělé.

Při různých hrách se učí o umění, vědě, matematice, hudbě, přírodě, zvířatech a také se učí poznávat lidi. Projevují svoje pocity, mluví se svými vrstevníky a hlavně se učí hrát podle pravidel. Poznávají nejen sebe samé, ale i ostatní. Během her mohou předstírat jaké to je být někým jiným jako hasičem, doktorem, mamkou nebo učitelem a také je učí to, co mají rádi a co ne.

Fyzická i intelektuální hra má na dítě neuvěřitelně harmonizující účinky a v každém příjemném prožitku ze hry pak každý cítí útěchu a relaxaci.

Ing. Pavel Janeček, zastupitel města Náchoda www.janecekpavel.cz

Facebook komentáře