Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vítězství Luly v brazilských prezidentských volbách posílí vztahy s Čínou

Čínský analytik Zhou Zhiwei se domnívá, že zvolení Luly da Silvy přispěje k „výraznému zlepšení“ vazeb mezi Brazílií a Čínou a k „vyladění“ zahraniční politiky obou zemí.

Nově zvolený prezident Brazílie získal podporu od velké části mezinárodního společenství.

Zhou Zhiwei, ředitel Centra pro brazilská studia při Čínské akademii sociálních věd, think tanku pod čínskou vládou, předpověděl „vřelejší“ politické vztahy poté, co „ochladly“ během „ideologicky“ protičínského předsednictví Jaira Bolsonara.

„Po Lulově nástupu do úřadu se na základě jeho levicové identity a přátelského postoje k Číně v minulosti hodně zlepší politické vztahy,“ řekl.

  • vitezstvi-luly-v-brazilskych-prezidentskych-volbach-posili-vztahy-s-cinou
  • vitezstvi-luly-v-brazilskych-prezidentskych-volbach-posili-vztahy-s-cinou
  • vitezstvi-luly-v-brazilskych-prezidentskych-volbach-posili-vztahy-s-cinou

Analytik zdůraznil „multilateralismus“, „spolupráci Jih-Jih“ a „podporu reformy mezinárodního systému řízení“ jako Lulovy diplomatické priority, které se sbližují s pekingskými cíli.

"Tyto cíle mají mnoho společného s vnější vizí Číny," zdůraznil. "Spolupráce mezi Čínou a Brazílií je zásadní pro udržení multipolárního řádu a sjednocení rozvojových zemí."

Lula vyhrál volby 30. října o něco málo přes dva miliony hlasů nad krajně pravicovým vládcem Jairem Bolsonarem. Během prvních dvou funkčních období Luly, mezi lety 2003 a 2011, se obchodní a politické vztahy mezi Brazílií a Čínou zintenzivnily, poznamenané zejména ustavením bloku BRICS rozvíjejících se ekonomik, který zahrnuje také Rusko, Indii a Jižní Afriku.

Čínský vůdce Si Ťin-pching poblahopřál Lulovi k vítězství v prezidentských volbách. "Dlouhotrvající přátelství mezi Čínou a Brazílií vede k udržení regionálního a světového míru a stability a podpoře společného rozvoje a prosperity," uvedl Si Ťin-pching ve zprávě zaslané nově zvolenému prezidentovi.

Vztahy mezi Pekingem a Brasílií však ochladly během funkčního období Bolsonara, který převzal moc s příslibem přeformulování brazilské zahraniční politiky, sblížením se Spojenými státy a zpochybněním desetiletí spojenectví s rozvíjejícím se světem. Bývalý brazilský ministr zahraničí Ernesto Araújo, který byl mezitím vystřídán, dokonce vůči Číně přijal nepřátelskou rétoriku.

Lulova vláda se však bude shodovat s Kongresem ovládaným pravicovými silami. Zhou však devalvoval význam složení Kongresu pro zahraniční politiku Brazílie a poznamenal, že v čínské diplomacii rozhoduje hlava státu a Itamaraty, brazilské ministerstvo zahraničních věcí.

„Z hlediska mechanismu politického rozhodování má Kongres omezený přímý vliv na zahraniční vztahy,“ poznamenal. Analytik také připomněl, že navzdory otevřeně protičínskému ideologickému postoji některých konzervativních politických sil „mnoho skupin „pravicové skupiny v Brazílii jsou skutečnými příjemci spolupráce“ mezi oběma zeměmi.

"Například zemědělské a chovatelské skupiny, zastoupené brazilskými pravicovými stranami, získávají značné zisky na čínsko-brazilských ekonomických a obchodních výměnách," zdůraznil.

Od roku 2009 je Čína hlavním obchodním partnerem Brazílie, přičemž bilaterální transakce vzrostly z 9 miliard USD v roce 2004 na 135 miliard USD v roce 2021. V posledních letech přesáhl čínský podíl na brazilském vývozu 30 %, což bylo způsobeno růstem asijských zemí a s tím souvisejícím růstem spotřeby surovin, zejména sóji a železné rudy.

V letech 2007 až 2020 Čína investovala v Brazílii celkem 66 miliard USD.

Překlad CFP!

Zdroj: https://www.jornaldeangola.ao/ao/noticias/vitoria-de-lula-vai-trazer-politica-externa-mais-alinhada-a-china/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře