Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Paraguay rozehrála vysokou hru

  • merkosur-paraguaj
Nejchudší země Jižní Ameriky Paraguay nedávno rozehrála vysokou hru. Paraguajský Kongres totiž přijal usnesení, že pokud bude venezuelský prezident Hugo Chávez u moci, bude vetovat vstup Venezuely do Mercosuru.

Předseda Senátu paraguajského Kongresu Miguel Carrizosa přímo řekl, že dokud bude Chávez intervenovat do vnitřních záležitostí jiných zemí, neschválí paraguajský Senát vstup Venezuely do Mercosuru.

V této souvislosti mě napadlo, že Spojené státy by při eventuálním vstupu do Mercosuru mohly mít s Paraguají rovněž problémy, a to ze stejného důvodu. Paraguajské Ministerstvo zahraničí stáhlo již jednou v srpnu schvalování žádosti Venezuely o vstup do Mercosuru z programu jednání Kongresu, aby zabránilo jeho nepřijetí, což mohlo zhoršit vzájemné vztahy obou zemí. Alberto Grillón z vládní strany řekl, že debata o vstupu Venezuely do Mercosuru by mohla pokračovat v březnu příštího roku. Chávez požádal o vstup do Mercosuru 4. června 2006 a jeho žádost byla schválená parlamenty Argentiny, Uruguaye a nedávno i Brazílie.

V Brazílii se rovněž vedla velice urputná slovní „bitva o Venezuelu", avšak samotní opoziční venezuelští politici, například i starosta Caracasu Antonio Ledesma, mimochodem tvrdý kritik Huga Chávéze, apelovali na brazilské zákonodárce, aby přijetí Venezuely schválili, poněvadž členství Venezuely v Mercosuru je „důležité pro celou venezuelskou společnost".

Třeba brazilský konzervativní senátor Arthur Virgilio řekl: Nemůžu dovolit, aby Brazílie podpořila diktátorské praktiky nějakého prezidenta Jižní Ameriky. Nehlasuji proti svobodnému obchodu ani proti ekonomické integraci, kterou Mercosur reprezentuje, ale proti kompatibilitě politické situace ve Venezuele s demokratickými principy bloku."

Hugo Chávez  na tato prohlášení brazilských senátorů reagoval jako vždy velice originálně: „Brazilští senátoři papouškují to, co říká Washington." Nedávná Chávezova prohlášení o možné válce s Kolumbií vyvolala dokonce rozpaky i ve vládních lavicích brazilského Parlamentu. Nakonec však vášnivou debatu ukončil Lula, který řekl, že přijetí Venezuely je strategickým rozhodnutím dlouhodobého charakteru, a že se do Mercosuru nepřijímá H.Chávez, ale Venezuela jako země, náš soused a důležitý obchodní partner."

Dá se však očekávat, že Venezuela do Mercosuru nakonec vstoupí i s Chávezem, poněvadž Paraguay, jedna z nejchudších zemí Latinské Ameriky, by zcela jistě nějakou tou „rozvojovou" pomocí ze strany Venezuely nepohrdla. Například za uznání Tchajwanu jako jediného zástupce Číny si v rámci „rozvojové pomoci" nechává Tchajwanem pravidelně vybavovat své státní úřady tchajwanskou výpočetní technikou. Lze proto s velkou pravděpodobností předpokládat, že vstup Venezuely do Mercosuru nebude pro Cháveze zablokován navždy, avšak nebude laciný. Ostatně Kirchnery si Chávez rovněž zavázal nákupy jejich bezcenných dluhopisů v hodnotě několika miliard USD, tak proč by od naftového magnáta Cháveze nemohla mít něco i Paraguay. Nakonec vyjádření Alberta Grillóna z vládní strany o tom, že jednání o vstupu Venezuely by mohla pokračovat v březnu příštího roku, dávají tušit, že věc není uzavřená definitivně.

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře