Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kuba se dává do pohybu

  • kuba-touristi
Dveře zahraničním investorům otevřela kubánská vláda, když minulý čtvrtek schválila zákon, podle něhož si cizinci budou moci na 99 let pronajímat na ostrově státní půdu.

A tento průlomový zákon se objevil jen den poté, co bylo Kubáncům povoleno začít na svých polích pěstovat určité množství zemědělských produktů a následně je i prodávat buď rovnou z domova nebo z pouličního kiosku. Mnohé z toho už se sice dělo, ale bez vládního posvěcení.

Pochvaly se tomuto postupu dostalo i od kubánského disentu. Ekonom Oscar Espinosa Chepe, který byl za protistátní činnost v roce 2003 uvězněn a propuštěn byl až ze zdravotních důvodů, tyto kroky vlády nazval „inteligentními". Oba zákony jsou přitom součástí úvah prezidenta Raúla Castra o nutnosti rozvolnit takřka naprostou dominanci státu v ekonomice a současně doplnit příjmy takřka prázdné státní pokladny.

Některé zahraniční společnosti tyto zprávy přijaly s nadšením. „Je vidět, že se časy mění," prohlásil pro agenturu AP šéf kanadské hotelové sítě Leisure Robin Conners, jehož společnost hodlá na pozemcích podél pláže Jibacoa asi 60 kilometrů východně od Havany postavit hotely, luxusní vily a dvě golfová hřiště. K tomu chce Leisure Canada příští rok na havanském předměstí Miramar postavit luxusní hotel a má připravené i další projekty.

Kuba už dříve zahraničním firmám pronajímala pozemky, nicméně prozatím to bylo jen na 50 let s opcí na dalších pětadvacet. Nynější prodloužení lhůty vychází jednoznačně vstříc požadavkům firem z oblasti cestovního ruchu.

Investoři z Kanady, Evropy a Asie už roky navrhují kubánskému režimu rozsáhlé projekty přebudování turistické infrastruktury, která by turistům umožnila i něco víc, než se jen rozložit na pláži před hotelem. A jejich přání byla vyslyšena, neboť Kuba se nyní vrhla na golf. Ke dvěma už existujícím golfovým drahám chce nyní vybudovat až 16 dalších. Podílet by se na tom měla i britská firma Esencia Hotels and Resorts, která chce příští rok mimo jiné hned vedle legendárního Varadera realizovat projekt nazvaný Carbonera Country Club za 300 milionů dolarů a k tomu má v plánu výstavbu 800 luxusních apartmánů a stovky vil pro zámožnou klientelu.

Posilování kapacity turistického ruchu přitom podle všeho nesouvisí jen s doplňováním státní pokladny, ale i s očekáváním vlády v Havaně, že by Bílý dům mohl v dohledné době zrušit letitý zákaz cestování amerických občanů na Kubu. Pokud by se tak totiž opravdu stalo, není Kuba na příval amerických turistů kapacitně připravená. „Existují naděje, že bude zákaz cestování zrušen, a proto musíme být připraveni na cokoli," tvrdí kubánský politolog Esteban Morales. „Musíme být připraveni na turistiku v masovém měřítku a nabízet vyšší standard. V každém případě je to ale otázka, která nesouvisí s americkou obchodní blokádou, ale s ústavním právem amerických občanů cestovat, které je jim stále upíráno."

Zrušení zákazu cestování je podle mnoha zdrojů opravdu vcelku reálným, a to i přes to, že Barack Obama opětovně prodloužil americkou obchodní blokádu, která v plné šíři platí od roku 1962. Jak ale s odvoláním na kubánské i americké politology uvádí agentura IPS, tomuto kroku bude podle všeho ještě předcházet vzájemné gesto dobré vůle v podobě propuštění amerického občana Alana Grosse výměnou za tzv. kubánskou pětku. Gross byl na Kubě obviněn ze špionáže loni v prosinci, kdy na Kubě rozdával disidentům počítače, mobilní telefony a zařízení pro satelitní připojení. Kubánská pětka - Gerardo Hernández, Ramón Labanino, Antonio Guererro, Fernando González a René González - je v USA vězněna už 12 let také za špionáž, byť i soud při vynesení verdiktu uznal, že nebylo prokázáno, že by získali jakékoli dokumenty obsahující tajné nebo citlivé údaje.

Podle nedoložených zpráv už jednání o výměně „špionů" zprostředkovává havanský arcibiskup Jaime Ortega, který se nedávno zasadil o propuštění 52 kubánských disidentů a o jejich výjezd ze země. Ortega spekulace v tomto směru posílil tím, že počátkem srpna odjel do Washingtonu, kde jednal s poradcem Bílého domu pro otázky národní bezpečnosti Jamesem Jonesem a náměstkem ministryně zahraničí pro státy západní polokoule Arturem Valenzuelou.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře