Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Bolivijské májové znárodňování

  • morales-evo-bolivie
Jak uvedly světové agentury, Bolivijský mnohonárodnostní stát prostřednictvím dekretů č. 493 a 494 etatizoval výrobu elektrické energie (Guaracachi, Valle Hermoso, Carrosco) a přenosovou soustavu Empresa de Luz y Fuerza de Cochabamba.

Celky převzala státní Empresa Nacional de Electridad (ENDE) a prezident Morales signoval i dekret pro další dílo, Corani v provincii Chaparé, stát Cochabamba.

Evo Morales vzápětí administrativně snížil cenu elektrické energie pro konečného, tedy bolivijského uživatele o 20 procent, když předtím vlastníci elektráren (např. údajně i GDF Suez) avizovali naopak třicetiprocentní zdražení. K tomu, díky zásahu státu, nedošlo a akcionáři elektráren budou odškodněni podle hodnoty cenných papírů k 1.květnu 2010 a výše svého podílu.

Jak uvedl ministr energetiky Luís Fernando Vincentti, patnáct let neoliberálního experimentu je naštěstí víceméně minulostí, a Evo Morales, podle argentinské agentury Telam dodal: „Estamos preparándonos para que de aquí en poco tiempo seamos exportadores de energía electrica para que no falte luz al pueblo," neboli „stáváme se exportéry, přičemž nám elektrická energie schází pro lidi." Moralesovy aktivity se setkaly s odporem zejména u distribuční společnosti, která „holí" koncového příjemce, a nebyly pozitivně přijaty ani vedením departamentu Santa Cruz, kde vládne secesionista Ruben Costas, který bolivijské indiány pravidelně označuje za „špinavce".

Není známo, kam až by se péčí evropských firem cena pro koncového uživatele vyšplhala, je ale známo to, že v tzv. bouřích o vodu, které Moralese vynesly k moci, dosahovala cena pitné vody za jednotku objemu vyšší prodejní ceny, než byla v daný okamžik cena pitné vody v hlavním městě USA, Washingtonu, D.C. V současné době, kdy klesá poptávka po všech druzích rud (vyjma lithia), čehož dokladem je včerejší brazilský prodej těžebního gigantu Vale firmě Norsk Hydro, a o desítky procent klesají prodeje u rud exportovaných z Peru, sází Bolívie na vlastní rudu a její zpracování, k čemuž - přirozeně - potřebuje co nejlevnější (a vlastní) elektrickou energii.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře