Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Argentina získala silnou podporu z regionu

  • malviny
„Argentina získala silnou podporu z regionu, což znamená diplomatický průlom v argentinsko-britském sporu o Malvíny," řekl argentinský ministr zahraničí Jorge Taiana v mexickém městě Cancún, kde probíhá summit Jednoty Latinské Ameriky a Karibiku.

Poté, co Cristina Fernandez de Kirchner předevčírem odsoudila Anglii za instalaci těžebních věží v jižním Atlantiku, 32 států latinoamerického regionu parafovalo dva dokumenty. Byla podepsána Deklarace o malvínské otázce a zvláštní Komuniké pro těžbu nafty.

V deklaraci se hovoří o tom, že je v  zájmu vlád Argentiny a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, aby se obnovila jednání za účelem nalezení spravedlivého, konečného a mírového řešení v otázce sporu o Malvíny a to v souladu s příslušnými usneseními a prohlášení Spojených národů a Organizace amerických států. V této otázce se Argentina opět obrátí na OSN, poněvadž je dle ní porušována rezoluce OSN, která zakazuje jednostranné akce ve sporných vodách.

Lula v souvislosti s Malvínami kritizoval OSN za britskou přítomnost na ostrovech. Brazilský prezident vyzval OSN k "politickému vysvětlení", proč Malvíny přísluší zemi, která je 14.000 mil daleko od ostrovů.

Ve svém projevu na summitu Jednoty Latinské Ameriky a Karibiku v Cancúnu Lula vyjádřil solidaritu s Argentinou v otázce Falklandských-Malvínských ostrovů a dotázal se jaké jsou zeměpisné, politické a ekonomické důvody pro britskou nadvládu nad ostrovy.

Lula rovněž kritizoval skutečnost, že Británie je stálým členem Rady bezpečnosti (RB) OSN, která může vše a ostatní nic a požádal generálního tajemníka OSN o znovuzahájení diskuse na téma reformy RB.

Brazilský prezident tvrdí, že je nutné opět diskutovat o roli Rady bezpečnosti OSN, protože je zcela evidentní, že již není možné pokračovat s Radou bezpečnosti, která odráží geopolitickou realitu druhé světové války a je tudíž zapotřebí vzít v úvahu změny, které nastaly ve světě.

Lula to ilustroval na blízkovýchodním konfliktu, ve kterém převažují zájmy USA, když ve skutečnosti tím, kdo by měl převzít odpovědnost za jednání o míru v této oblasti je OSN.

„Je to OSN, která by měla jednat s Íránem, ale ta jednání nechává na jednotlivých zemích, čímž ztrácí autoritu, což zemím z RB vyhovuje, protože preferují slabou OSN", řekl Lula da Silva.

K problematice změny klimatu Lula řekl, že "není nemožné, aby bohaté země na řešení tohoto problému přispívaly tak malou částkou peněz a ještě se chovaly jako že nám dělají laskavost, když ve skutečnosti ony znečistily svět, tudíž se nejedná o laskavost, ale prostě o zaplacení dluhu.

Lula rovněž vysvětlil, že Honduras není na schůzce přítomen, protože tam nevládne lidem zvolená vláda a ale vojenská junta.

 

O reformě RB OSN:

http://www.miroslavsuja.estranky.cz/clanky/mezinarodni-politika/brazilska-aspirace-na-stale-clenstvi-v-rade-bezpecnosti-osn

Související mainstream:

http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/193035-britska-armada-se-pripravuje-na-zasah-u-falkland.html

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře