Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

THE NEW YORK TIMES: PĚŠÁCI VE STÍNOVÝCH BITVÁCH MEZI RUSKEM A ZÁPADEM

Během práce na počítači, jak tráví většinu víkendů, na svých protizápadních výpadech pro českou webovou stránku, nebyl si Ladislav Kašuka jistý, co udělat se zprávami které mu začaly chodit na jeho facebookový profil, nabízejíc mu peníze na organizování pouličních protestů.

"Potřebujete peníze?" četl první zprávu, psanou v ruštině, od osoby, kterou neznal. To bylo následováno, ve zkomolené směsi ruštiny a češtiny, výtryskem povzbuzení pro pouliční demonstrace a zvyšujícími se nabídkami hotovosti.

Počáteční platba 300 euro (368 dolarů) byla nabídnuta panu Kašukovi, českému stalinistovi bez halíře, na nákup vlajek a dalšího vybavení pro protestní shromáždění v Praze, českém hlavním městě, proti alianci NATO a prozápadní vládě na Ukrajině. Později mu bylo nabídnuto 500 euro (558 dolarů) na koupi videokamery, natočení akce a zveřejnění videa online. Ostatní menší částky byly též navrženy.

pesaci-ve-stinovych-bitvach-mezi-ruskem-a-zapadem
 
"Bylo to trochu neobvyklé, tak jsem byl překvapený," odpověděl pan Kašuka během interwiev v obchodním domě na severu Prahy, kde pracuje u ochranky a provozu.
 
Rozhodl se, že peníze "byly na dobrou věc" - zastavení šíření NATO a kapitalistických západních vlivů do bývalých komunistických zemí východní Evropy - a tak je přijal.
 
Podivný vztah, který následoval, se skládal z nadšených výměn názorů o politice přes sociální média a celkem 1500,- euro finančních převodů, a byl jen jedním z mnoha mezi východní a střední Evropou v létě 2014. Byly součástí frenetického, i když občas neohrabaného vlivu kampaně financované z Moskvy v režii Alexandra Usovského, běloruského rodáka a spisovatele, proruského agitátora a ideologickou zbraňí ve stínových bitvách srdcí a myslí mezi Ruskem a Západem.
 
V porovnání s údajným ruským vměšováním v posledních prezidentských volbách ve Francii a ve Spojených státech má činnost pana Kašuky a jemu podobných jen malý význam. Patří pevně k okraji české politiky a nikdy neaspiroval na žádnou vyšší funkci než na místního radního na Mělníku, městu severně od Prahy, kde žije se svou přítelkyní v bytovém domě počmáraném graffiti.
 
Spolupráce pana Kašuky s panem Usovským poprvé vyšla na světlo z paměti emailů, facebookových zpráv a dalších dat ukradených ukrajinskými hackery z počítače pana Usovského. Poskytují vzácný pohled na temné aspekty ruského strategického vlivu: nezávislé aktivisty, kteří prosazují svůj program v zahraničí, ale přitom získávají podporu od ruských magnátů a dalších v okolí Kremlu, ale ne od samotného ruského státu.
 
Důraz pana Usovského byl kladen na okrajové politické aktéry v České republice, Maďarsku, Polsku a Slovensku, a ve svém úsilí většinou neuspěl. Protesty organizované panem Kašukou a jinými přilákaly jen hrstku lidí. Proruské webové stránky, které pan Usovsky pomáhal založit všechny vyhasly. Polský politik, se kterým byl v kontaktu, Mateusz Piskorski, byl vloni zadržen pro podezření ze špionáže pro Rusko.
 
Nic z toho zdá se neodradilo pana Usovského, který stále skládá divoké plány a detailní rozpočty pro potenciální sponzory v Moskvě na začátku letošního roku.
 
Jeho zprávy nabízejí odhalující pohled na ruské myšlení, ambice a frustrace. Jeho jednání s úřadem Konstantina Malofejeva, nacionalistického miliardáře, který byl zasažen sankcemi Spojených států pro svou údajnou podporu proruských rebelů ve východní Ukrajině, jsou zvláště pozoruhodná.
 
Poté, co se panu Usovkému podařilo zorganizovat jen několik drobných demonstrací v Praze, Varšavě a dalších městech, asistent pana Malofejeva požadoval, aby předložil "jasný, konkrétní a realistický plán na vzetup proruské síly k moci."
 
Pan Malofejev odmítl poskytnout rozhovor a jeho mluvčí, Naděžda Novoselová uvedla, že miliardář a jeho štáb neměli nic společného s panem Usovským.
 
Pan Malofejev získal reputaci jako kremelská verze George Sorose, maďarsko-amerického miliardáře, na kterého se prozápadní síly v celé východní Evropě často obracejí se žádostmi o peníze. Na rozdíl od pana Sorose se bohatí rusové snaží většinou držet svoje role a výdaje v tajnosti. Což jim umožňuje vzdálenost Kremlu.
 
Pan Malofejev v minulosti trval na tom, že poskytuje pouze humanitární pomoc, nepodporuje žádné politické problémy.
 
Zprávy, že Rusko použilo kybernetické útoky a dezinformace ke vměšování se do amerických voleb přimělo mnohé myslet si, že Moskva funguje jako sofistikovaný ovládací stroj. Ale rozhovory s několika spolupracovníky pana Usovkého a obsah jeho napadeného počítače svědčí, že je to mnohem chaotičtější záležitost, brzděná haštěřením o peníze, vnitřní rivalitou a nesmyslně zkreslenými názory na to, jak funguje politika mimo Rusko.
 
Jakub Janda, zástupce ředitele pro evropské hodnoty, Západem financované výzkumné skupiny v Praze, sledující vliv ruské kampaně, řekl, že pan Usovský se zdál být natolik mimo kontakt s realitou, že by to mohla být i "návnada", aby si lidé řekli "Celá ta věc s Ruskou hrozbou není vlastně nic vážného".
 
Jiní vidí pana Usovského jako důkaz ruského mistrovství hodnověrného popření a zmiňují jeho vůli vsadit na oportunisty, jakkoliv mají malé šance na úspěch.
 
Pan Usovsky je "dobrým příkladem studia ruských metod", řekl Daniel Milo, bývalý úředník slovenského ministerstva vnitra, který je nyní odborníkem na extremismus v GLOBSEC, výzkumné skupině v Bratislavě, hlavním městě Slovenska. "Je malé kolečko ve velkém průmyslu", řekl Milo, "mohou existovat desítky dalších."
 
Pan Usovsky odmítl poskytnout rozhovor pro tento článek, aniž by za to dostal zaplaceno. Ale v reakci na odeslané emaily potvrdil, že jeho počítač byl hacknutý a nezpochybnil pravost uniklých zpráv.
 
Občan Vitebska, blízko ruských hranic s Běloruskem, pan Usovsky svou činnost zahájil v roce 2014 na vlnách nacionalistické horlivosti v Moskvě po připojení Krymu, ve víře rozšířené mezi ruskou politickou a obchodní elitou, že jednotná evropská podpora pro sankce proti Rusku by mohla být rychle rozpuštěna.
 
Založil síť webových stránek v různých jazycích, aby podporovaly slovanskou jednotu, pronajmul si kancelář v Bratislavě a vytvořil falešnou nadaci nominálně vyhrazenou na podporu kultury.
 
Po dotazu přes email kolik peněz dostal od sponzorů v Moskvě, pan Usovsky zpočátku popíral, že by nějaké obdržel. Poté, co mu byla zaslána kopie zprávy, kde v říjnu 2014 napsal, že dostal 100 000 euro k financování "přípravné fáze" svého díla ve východní Evropě, přestal reagovat na dotazy.
 
Další zprávy převzaté hackery z jeho počítače naznačují, že peníze pocházely od pana Malofejeva. Pan Usovsky otravoval asistenta pana Malofejeva o další stovky tisíc eur ke konci roku 2014 a 2015, za účelem financování proruských kandidátů v polských volbách.
 
Ačkoliv se mu nikdy nepodařilo vynést nějakou proruskou skupinu k moci, pan Usovsky byl schopen identifikovat partnery ve východní a střední Evropě, připravené přijmout jeho pomoc. Také projevil pochopení ohledně síly internetu zesílit okrajové hlasy a způsobit, že málo navštívené demonstrace se zdají jako velká dramata. Úzce spolupracoval se státní kontrolou ruské zpravodajské agentury k zajištění, že aktivity jeho českých, slovenských a polských spolupracovníků budou mít rozsáhlé pokrytí.
 
Například pan Kašuka, český stalinista, se objevuje pravidelně v ruských médiích jako komentátor českých záležitostí a geopolitiky. Jednou řekl, že Spojené státy by mohly shodit atomovou bombu na Ukrajinu a pak obvinit Rusko, že vytváří záminku k válce. A malé shromáždění, které pan Kašuka organizoval v Praze bylo uvedeno na první program na významném ruském televizním kanálu.
 
"To je totálně šílené", řekl Roman Mica, analytik sídlící v Praze. "První kanál prezentuje jako vážné zprávy protest 10 nebo kolika lidí, kteří jsou většinou zralí pro psychiatrickou léčebnu." Říká, že pan Kašuka se stal "jedním z nejznámějších Čechů v Rusku, hned po našich hokejistech.
 
Nicméně osoba, která nechce být v centru pozornosti, je pan Usovsky sám. Když mu slovenká skupina Pokojný bojovník chtěla veřejně poděkovat za finanční podporu, rychle ten návrh vetoval.
 
Poté, co pan Malofejev, jeho hlavní podporovatel, ochladl ve svých ambiciózních, ale nerealistických plánech, byl pan Usovsky stále zoufalejší při shánění peněz. Řekl asistentovi pana Malofejeva, že jeho "polští přátelé" potřebují 292 700 euro (327 000 dolarů) k vítězství ve volbách do Parlamentu. Také požádal o 10 000 euro (11 175 dolarů) pro Jobbik, krajně pravicovou maďarskou stranu a dalších 3000 euro na neofašistickou polovojenskou skupinu, která se nazývá Maďarská garda.
 
Pravděpodobně odmítnut panem Malofejevem, zasypal další potenciální ruské dárce podrobnými plány na proruskou "pátou kolonu", prohlašujíc, že by mohl zničit "Evropskou protiruskou frontu" poskytováním peněz politikům, kteří oponují NATO a Evropské unii. Mezi nimi byl ruský institut pro strategické výzkumy, vedený bývalým zpravodajským důstojníkem a Konstantinem Zatulinem, členem ruského parlamentu.
 
Z nedostatku finančních prostředků se pan Usovsky obrátil na pana Kašuku, českého stalinistu, jako na nízkonákladový projekt, který ho udrží ve hře. Na rozdíl od polských partnerů pana Usovského pan Kašuka stále nežádal o peníze a dokonce je odmítl, když se ucházel o křeslo v městské radě Mělníka.
 
Jenže pan Kašuka o pouliční politiku ztratil zájem. I když je s panem Usovským stále v kontaktu na sociálních médiích, říká, že se soustředí na své spisy o nebezpečí války, Stalinových úspěších a o neštěstí způsobeném kapitalistickým vykořisťováním.
 
"Nezáleží na tom, jestli peníze pocházejí z Kremlu nebo z Ameriky, pokud to pomůže", řekl. "Na čem záleží, je myšlenka."
 
 
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře