Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Konopná semínka – zázrak z přírody

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Svět ořechů a semínek je velmi pestrý. Konopná semínka právem stojí na špici, jen pár lžiček konopných semínek denně dodá tělu velké množství základních živin.
V tomto článku naleznete všechny potřebné informace o tom, jak je jíst i skladovat.

  • konopna-seminka-zazrak-z-prirody
  • konopna-seminka-zazrak-z-prirody
  • konopna-seminka-zazrak-z-prirody
  • konopna-seminka-zazrak-z-prirody
  • konopna-seminka-zazrak-z-prirody

Dalším benefitem konopných semínek je to, že se dají snadno konzumovat – chutnají skvěle i samotná a dají se použít k  přípravě snadných a rychlých receptů (na sladko i  na slano). Chuť mají lehce oříškovou, dala by se popsat jako kříženec mezi slunečnicovým a piniovým semínkem. V tomto článku naleznete všechny potřebné informace o tom, jak je jíst i skladovat.

Konopná semínka poprvé – budu z nich „v rauši“?

Přestože konopí (cannabis sativa) a marihuana (cannabis indica) jsou členy stejného druhu, jedná se ve svém důsledku o odlišné rostliny. Existuje asi tucet druhů rostlin konopí, které jsou pěstovány pro potravinářské využití (všechny z nich obsahují přibližně 0,001 % tetrahydrocannabinolu THC, hlavní psychoaktivní složky marihuany). To znamená, že i kdybyste jedli konopná semínka od rána do večera, váš psychický stav to neovlivní a nemusíte mít strach ani z  testů na přítomnost omamných látek.

Konopné semínko podruhé – jaké obsahuje za látky ?

Konopná semínka jsou o něco menší než zrnka kukuřice a mají lehce hnědou barvu. Jejich slupka je tvrdá a obsahuje velké množství vlákniny. Zároveň se neloupané konopné semínko dá použít k  přípravě rostlinného mléka. Uvnitř slupičky nalezneme bílá až světle zelené konopné semínko, které je zásobárnou esenciálních aminokyselin, bílkovin i omega-3 mastných kyselin. Ať už se rozhodnete pro loupanou či neloupanou variantu, konopná semínka vás nezklamou a vaše tělo vám poděkuje. Po vylisování neloupaných semínek vzniká kvalitní konopný olej, zbylé slupičky se melou a prosívají na konopný protein. Všechny tyto produkty jsou čím dál častěji k  vidění v obchodech se zdravou výživou a specializovaných obchodech.

Konopné semínko potřetí – jak ho konzumovat?

Konzumace konopných semínek je velmi jednoduchá a záleží jen na vás, pro kterou možnost se rozhodnete. Můžete jednoduše přidat lžičku, dvě do čerstvých ovocných či zeleninových šťáv, smoothies či jiných nápojů, posypat si jimi salát, přidat je do polévky či omáčky. Jako zajímavé zpestření se dají přidat na chléb s máslem. Skvěle chutnají i v  müsli nebo jogurtech, říká Kelly Saunderson z Manitoba Harvest,  největšího světového producenta konopných potravin.

Lidé s  alergií na lepek mohou konopná semínka použít jako náhradu strouhanky při obalování masa i zeleniny. Stejně jako můžete smíchat mandle a vodu pro výrobu mandlového mléka, můžete udělat totéž se semínky konopí. Je to zdravější alternativa kravského mléka. Díky oříškové chuti jsou vhodnou alternativou pro lidi s alergií na ořechy. Můžete je přidávat při vaření, pečení, smažení a neloupaná konopná semínka se dají opražit na pánvi s  mandlemi, slunečnicovými semínky… Fantazii se meze nekladou! Pouhá lžička konopných semínek zvýší obsah bílkovin jakéhokoli pokrmu.

Konopný olej by měl být použit jako dokončovací olej, to znamená ve studené kuchyni, spíše než na vaření či smažení. Zahřátím na vyšší tepotu se totiž ničí vazby mastných kyselinách a to je škoda. Ideální je tedy použití do zálivek salátů, na těstoviny, grilovanou zeleninu nebo popcorn.

Za čtvrté – zdravotní benefity konopných semínek

Konopná semínka jsou již slouhou dobu známá jako cenný zdroj zdroj vysoce kvalitních rostlinných bílkovin omega mastných kyselin. Jedna porce konopných semínek, asi dvě vrchovaté polévkové lžíce, obsahují 10 gramů bílkovin a 10 gramů omega kyselin. Konopná semínka také obsahují všech devět ti esenciálních aminokyselin, tedy těch, které si naše tělo neumí vyrobit samo a musíme je tedy přijímat v potravě. Konopný olej, který je za studena lisován z konopných semínek, patří mezi nejdravější rostlinné oleje vůbec a právě díky omega kyselinám je známý jako rostlinná náhrada rybího tuku. Tři hlavní konopné produkty na trhu jsou tedy: konopné semínko, konopný olej a konopný protein. Právě prvně jmenované konopné semínko poskytuje nejširší spektrum živin v jedné porci.

A na závěr: Jak konopná semínka uchovávat?

Jakmile balení konopných semínek jednou otevřete, uchovávejte je v chladu a temnu, nejlépe ve vzduchotěsné nádobě. Chlad prodlužuje jejich trvanlivost, vhodné je tedy uchovávání v chladničce. Konopná semínka můžete i zmrazit, koupíte-li si naráz větší balení. V chladničce (mrazničce) vám vydrží i rok, při běžném skladování ve spíži, vydrží vám 3-4 měsíce.

 

Vločková kaše s  ostružinami a konopným semínkem
Foto: Kimberley Hassembrink

Konopné semínko na chlebu s banánem
Foto: Flickr/infinebalance

Konopný hummus a francouzská palačinka
 - archiv autorky

Upraveno a doplněno.
Zdroj: http://www.bonappetit.com/test-kitchen/ingredients/article/hemp-seeds

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře