Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Proč pomáhá veřejnoprávní televize šířit dezinformace demagogů? A přitom pranýřuje ostatní média?

Česká televize si ve většině případů zaslouží uznání za to, že přes všechna pochybení a některé kontroverzní pořady zůstává jedním z mála nezávislých médií u nás. Podléhá přísné kontrole a to je vůbec nejdůležitější. Jedním z paradoxů veřejnoprávních médií však je, že v něm někteří politici mohou bez omezení šířit svoje zkreslené, zavádějící, nebo dokonce zcela lživé informace. Přitom sama ČT pravidelně pranýřuje tzv. dezinformační weby, aniž by si sama zametla před svým prahem a snažila se demagogické výroky politiků na své obrazovce eliminovat.

  • proc-pomaha-verejnopravni-televize-sirit-dezinformace-demagogu-a-pritom-pranyruje-ostatni-media

 

Analýzy serveru Demagog.cz jasně dokazují, že největšími šiřiteli nepravdivých nebo zavádějících informací v naší zemi jsou čeští politici! Mezi největší hříšníky patří Andrej Babiš. Demagog prověřil stovky jeho vyjádření a zjistil, že 80 z nich bylo nepravdivých, 78 zavádějících a více než sto z nich se nedalo vůbec ověřit. Většina z nich se týká jeho kauz a velmi často jde o nefér útoky na jeho politické soupeře.

Úspěšná EET?

Řadu nepravdivých nebo zkreslených údajů šíří Babiš o elektronické evidenci tržeb. Bez uzardění například tvrdí, že funguje všude v EU, což zdaleka není pravda. A v jeho propagandistické rétorice pokračují i Babišovi spolupracovníci a následovníci. Minulý týden se konala tisková konference ministerstva financí, věnovaná výročnímu fungování EET, na níž se dosluhující ministr financí Ivan Pilný a jeho velmi pravděpodobná nástupkyně Alena Schilerová snažili veřejnost přesvědčit, jak je EET úspěšná. S jejich argumenty však vzápětí polemizovala nejen opozice, ale také řada podnikatelů a novinářů, kteří opakovaně upozorňují, že jejich čísla lze jen stěží ověřit.

Efekt: jedno procento a stovky nových úředníků

Velmi zajímavou analýzu v této souvislosti zveřejnil server Echo.24. Zatímco se Pilný chlubil, že zavedení EET přineslo do rozpočtu pět miliard, redaktor Petr Holub konstatuje, že těchto pět miliard představuje pouhé 1,35 procenta výnosu DPH, očekávaného v tomto roce, a bilancuje: „Kvůli tomu byly zaměstnány stovky nových úředníků, stát i firmy investovaly do IT částku v řádu miliard, a i když ministr Pilný tvrdí opak, kvůli pokladnám skončily tisíce malých živnostníků a podniků.“ Dokonce i poslanec za KSČM Jiří Dolejš se v Událostech komentářích nechal slyšet, že v případě EET je přání otcem myšlenky a údaje, jimiž se ohání ministerstvo financí, jsou pouhou virtuální realitou! Podle něj je nutné je očistit. Navíc upozornil, jak vážný dopad má zavedení EET na život na venkově, o čemž mimochodem Krajské listy pravidelně informují.

To, že mohou čeští politici na obrazovkách veřejnoprávních médií šířit demagogické či lživé informace, má ovšem fatální dopad, například při volbách. Jak dokázal Demagog.cz, v předvolební debatě lídrů, kterou vysílala Česká televize, bylo uvedeno celkem sedmnáct nepravdivých výroků. Nejvíc, pět, jich vyslovil Andrej Babiš. Ten například nepravdivě tvrdil voličům, že byly navýšeny daně nadnárodním společnostem, že Miroslav Kalousek vybíral zakázky bez soutěže, nebo že kvůli pravicové vládě je u nás DPH na máslo 15 procent, zatímco v Německu pouze sedm procent. A tyto výroky mohly voliče výrazně ovlivnit! Ale zdaleka nebyl sám. Marek Pieter (STAN) použil čtyři nepravdivé výroky, Zbyněk Stanjura (ODS), Jakub Michálek (Piráti) a Radim Fiala dva, Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Miroslav Kalousek (TOP 09) po jednom. Ani jedenkrát nelhali Jaroslav Klaška (KDU-ČSL) a Jaromír Baxa (Zelení). Z jediné analýzy tak vyplývá, že Česká televize patří k největším šiřitelům dezinformací u nás. Kam se na ni hrabe poslanec SPD Radek Koten.

zdroj:https://www.krajskelisty.cz/praha/18412-proc-pomaha-verejnopravni-televize-sirit-dezinformace-demagogu-a-pritom-pranyruje-ostatni-media.htm

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře