Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zase ty „kvóty“!

Českou politickou scénu obchází další strašidlo typu „kvóty“. To první harašení bylo v souvislosti s uprchlíky (problematika není dosud vyřešena a uzavřena), druhá vlna se týká návrhu volebního zákona, který by měl zvýšit podíl v zastoupení žen na volebních kandidátkách alespoň na čtyřicet procent. Navrhovateli byli dva členové vlády J. Dienstbier a M. Chovanec (oba ČSSD). Návrh však (naštěstí) vláda odmítla.

 

Stejně jako v případě kvót pro přijímání uprchlíků členskými zeměmi EU, což nelze hodnotit jinak než byrokratická direktiva, resp. nařízení, tak stejně se to jeví i u návrhu pro kvóty žen na volebních kandidátkách. Není pochyb o tom, že by ženy měly zaujímat větší procento zastoupení a tím i větší oddíl na spolurozhodování a spoluzodpovědnosti ve věcech veřejných, ale pánové navrhovatelé jaksi neberou v potaz zoufalý, zkorumpovaný, krajně nespravedlivý stav a žalostnou úroveň současné politiky státu, počínaje vládou, nejvyššími státními orgány krajskými, regionálními či místními orgány samosprávy konče.

  • zase-ty-kvoty

Pánové by se měli zajímat, proč se asi ženy do funkcí nehrnou. Zjistili by, že současné nejen vnitrostátní, ale i mezinárodní politika je nesmírný antidemokratický humus, plný ambiciózních plánů, nečistých, ziskuchtivých, korupčních, ale i militantních tendencí, podlézavě loajálních praktik (řiťolezectví), o což ženy zcela logicky, nemají zájem, notabene což jednoznačně odsuzují. Ony totiž vidí svět poněkud jinýma očima, mají jiný vztah k věcem nejen veřejným, ale i takovým, o kterých se současní politici ani nehodlají bavit, natož se jimi zabývat.

Nejde o to, zda ministr Babiš usiluje o větší příjem do státní pokladny, o regulaci a výdajů nebo úspor státního rozpočtu či naopak jeho posílení , jde o to, že všechno politické rádoby snažení ve prospěch společnosti je jen náznak snahy (zda-li vůbec), tak nějak „jako by“, protože činnost, vliv, moc a cíle stávajícího politického establishmentu jsou stále stejné. Že se ve své „práci“ (např. poslanci, kteří se mohou ze samé práce zhroutit), odvolávají na občany, je jen kouřová clona. Pokud se tyto stávající praktiky, resp. postavení a role politických stran ve státě výrazně neomezí nebo úplně neeliminuje, nikdy nebude politika pro občany spravedlivá, čestná, právně čistá, nepodléhající vlivům západního lobby, západní úplatné politice, zkrátka taková, která bude skutečně demokratická. Nutit kvótami ženy ke vstupu do politiky je nejen neseriózní, ale i neetické a nemravné. Protože ženy samy, budou-li chtít a uznají potřebu do politiky vstoupit, jistě tak učiní. Nyní však mají mnoho zcela oprávněných důvodů, proč do vysoké politiky nejít.

Politici by se měli, jak již výše uvedeno, spíše vážně zamyslet nad skutečností, jakou politiku provádí, komu slouží a jak jsou s ní naši občané spokojeni. Ovšem takové sebereflexe zřejmě nejsou schopni, protože pokud by měla být čestná, poctivá, hluboce kritická i z pohledu výsledků jejich činnosti a dopadu na společnost, asi by museli (už jen dočasně) do zaměstnání chodit páchnoucími kanály. A této sebereflexe dnes není nikdo z politiků schopen ani ochoten.

Vláda a politická „reprezentace“ napříč politickým spektrem má (až na výjimky) stále tuny páchnoucího másla na hlavě, než aby měli potřebu řešit kvóty žen na volební kandidátky. Návrh volebního zákona je zase jen kosmetickou úpravou stávajícího volebního zákona, který neřeší to podstatné a sice, že moc zákonodárná, tj. Parlament ČR a moc výkonná, tj. Vláda ČR by měly být odděleny, vláda by měla být zvolena z neutrálních odborníků, nikoli z řad vítězných politických stran atd .

Jsme-li u toho, co by mělo či nemělo být, resp. co by měla vláda a Parlament řešit a neřeší je např. dosud jen proklamovaný (politiky k obrazu svému vypracovaný) návrh zákona o celostátním, resp. občanském referendu, zákon o střetu zájmů, zrušení či výrazné omezení poslanecké imunity, zákon o odpovědnosti a odvolatelnosti funkcionářů, vypracování návrhu nové Občanské ústavy ČR a řada dalších věcí.

Že není seriozní snaha, ani zájem stávající politické garnitury se tímto racionálně zabývat a tyto problémy řešit, je nasnadě. A nutit ženy do takové politiky by byla s nadsázkou česká obdoba islámského zákona šaría jen s tím rozdílem, že zatímco muslimské ženy řadu věcí dělat nesmí, tady u nás se chce, aby v politice naopak dělaly !

3. července 2015 Jiří B a ť a

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře