Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Komu vadí vojenská přehlídka v Moskvě jako demonstrace ruských ozbrojených sil?

Hodnocení uživatelů:  / 18
NejhoršíNejlepší 

Nejen dříve Sovětský svaz, dnes Ruská federace, ale řada jiných i západních zemí používá v rámci oslav svých významných národních svátků nebo událostí kromě jiného i vojenské přehlídky, kde defilují zbraně a zbraňové systémy, které jsou určeny k ničení jak materiální, tak i živé síly. Od toho zbraně jsou! Jistě, v mnoha případech nebyly jejich zbraně použity, i když se o to jisté politické a ekonomické kruhy provokativně pokoušejí.

  • komu-vadi-vojenska-prehlidka-v-moskve-jako-demonstrace-ruskych-ozbrojenych-sil

 

Od vítězného 9. května 1945, kdy byl poražen německý fašismus a kdy skončila II. světová válka, uplyne 70. let. V praxi to znamená, že 70 let rok co rok slavíme toto výročí, bez kterého bychom nebyli to co jsme. A to jak v tom reálném smyslu, tak ve smyslu těch, kteří si myslí, že jsme mohli být po válce někde úplně jinde, tj. mezi elitou západního světa. Bohužel, svět i my jsme se po válce ubíral ji ným, osudovým směrem. Nikdo (tím méně dnešní mudrlanti) neměl představu a ani nemohl tušit, jaký bude reálný výsledek za dlouhých 70 let v pětačtyřicátem roce nastoupené cesty budování válkou zničené republiky.

Malé poohlédnutí nám však vystaví nepříliš vábnou statistiku, v níž se dozvíme, že do r. 1989 v Československu probíhaly oslavy s jakousi samozřejmostí, bez patosu, bez mimořádně velkého zájmu občanů,nicméně se vždy oficiálně uskutečnily. Ani po roce 89, tedy vlastně až do r. 2014 se oslavy výročí vítězství nad fašismem uskutečňovaly sice značně v omezeném měřítku, rovněž bez většího zájmu občanů, přesto se však alespoň v některých městech či obcích regulérně a oficiálně uskutečnily. Co je na tom však pozoruhodné, že bez vážnějších protestů, bez neser iozní až zběsilé kritiky či odsouzení, dokonce bez výhrad, účastnil-li se oslav v Moskvě někdo z politických představitelů státu. V souhrnu tedy lze konstatovat, že za 70 let oslav vítězství nad fašismem se prvních padesát roků slavilo řekněme s větší či přeměřenou pompou a s větším politickým nábojem, posledních 24 let to bylo již jen z titulu závažné historické události , které nebylo možno (alespoň formálně) neslavit .

Rok 2015 v tom přinesl zlom, když v souvislosti s ukrajinskými událostmi se oslavy, tentokrát již jako významné jubileum, 70. výročí vítězství nad fašismem, staly terčem kritiky pravicových politiků a proamerických stoupenců. Důvodem k tomu byla proklamovaná účast prezidenta republiky Miloše Zemana v Moskvě, včetně účasti na vojenské přehlídce, které se mají zúčastnit např. i představitel a vůdce severokorejských komunistů Kim Čong-un či jiné nežádoucí osoby.

Nutno poznamenat, že přítomnost Kim-Čong-una, případně jiných „nežádoucích osobností“ a nesouhlas s prezidentovou účastí na vojenské přehlídce vadí nikoliv (až na výjimky) občanům České republiky, ale hrstce neurvalých, americkou politiku podporujících ultrapravicových antirusistů v čele s ubohou představitelkou upadající ODS, politicky i lidsky vyčpělou, rozumu a soudnosti postrádající a odporně fňukající paničkou Němcovou, na paty ji šlapající (ne)přátelé z TOP 09 a k Bohu se obracející politici z KDU-ČSL. Nu a přesto, že prezident Zeman je nejvyšší představitel státu pro zahraniční styk, je těmito politiky nedůstojně a morálně šikanován za úmysl realizovat pozvání k účasti na oslavách 70. výročí osvobození od fašismu. To vše v souvislosti s událostmi na Ukrajině, potažmo s Ruskem, k čemuž má M. Zeman výrazně odlišný názor, než zmiňovaní opoziční politici.

Tato skutečnost vyvolala u řady pravicových rusofobních politiků neskrývanou nevoli zvláště, když vedle spoluúčasti představitele komunistické KLDR by se prezident měl zúčastnit vojenské přehlídky, na níž budou také defilovat nejen vojáci ruské armády, ale také zbraně a moderní zbraňové systémy. Ty jsou prý v současné době v rukou proruských separatistů a podílejí se v bojích na východě Ukrajiny proti „chrabrým“ vojákům ukrajinské armády, což je prý skandalizující, amorální a odsouzení hodné!

Pokud vezmeme v úvahu, že stejně (ne-li lépe) jsou vyzbrojeny armády USA a NATO, které jsou na rozdíl od armády ruské, mj. rozmístěny na svých základnách

v podstatné části v Evropy, ale i ve světě, kde demonstrují svou sílu i nebezpečí více jak ruská armáda doma na Rudém náměstí, jsou tyto výkřiky a diskriminující postoje pravicových politiků provokativně falešné a pokrytecké a mají za účel zdůraznit vliv USA na vývoji a zájmu o Ukrajinu, tuto kauzu skandalizovat , protože podle jejich svérázného dobrozdání ukrajinské události a celou kauzu způsobilo a má na svědomí Rusko! Notabene to Rusko, které nás dnes tak nebezpečně ohrožuje!

Není pochyb o tom, že oslavy 70. výročí vítězství nad fašismem v Moskvě i s účastí prezidenta Zemana proběhnou s plnou parádou jak bývá zvykem a na odpovídající úrovni bez toho, že jim do toho bude kecat Němcová nebo Bělobrádek. Otázka je, s jakou úctou a na jaké úrovni se oni sami postaví k oslavám 70. výročí osvobození doma, tj. na půdě České republiky, kde jim po boku nebude stát ani Kim Čong-un, ale ani B. Obama (to tak ještě!). Zatím mají plná ústa uznání, bude zajímavé, jak budou mluvit (zda vůbec) při pietních vzpomínkách!

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře