Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

OSN v zajetí

Před nedávnem jsme se s údivem dověděli, že islámští radikálové zajali příslušníky mírové mise OSN, která zajišťovala mír na Golanských výšinách, na hranici mezi Izraelem a Sýrii.

  • osn-v-zajeti

Golanské výšiny představují 1200 čtverečných kilometrů území, na něž si dělají nárok Sýrie i Izrael. Je to poklidná, idylická krajina s mnoha vinicemi, ležící ve strategické lokalitě na hranicích Izraele, Sýrie, Jordánska a Libanonu. Pohoří bylo obsazené Izraelem během šestidenní války v roce 1967. Zde, 6. října 1973, o Yom Kippur, židovském svátku usmíření, Syřané překvapivě zaútočili s 50 000 mužů pěchoty, 600 děly a 1200 tanky. Izraelce zastihli naprosto nepřipravené. Izrael měl na hranicích se Sýrií a Egyptem jen mírové stavy bojových jednotek. Zprvu měli Syřané navrch, ale pak v největší novodobé tankové bitvě Izraelci Syřany zahnali. Podrobněji viz např. na http://www.ceskatelevize.cz/porady/10282929552-nejvetsi-tankove-bitvy/210382547010002-yom-kippur/

Po prohrané válce zůstalo Sýrii jen zhruba 510 čtverečních kilometrů. Bylo vytvořeno nárazníkové pásmo, v němž v současnosti působí mezinárodní mise UNDOF vyzbrojená jen lehkými zbraněmi. Před vypuknutím války v Sýrii byl na hranici vcelku klid, Izrael považoval Assada za předvídatelného protivníka a situace se nevyhrocovala. Po vypuknutí povstání proti Assadovi, podporovaném zejména USA, se situace vyostřila natolik, že kvůli většímu ohrožení stáhlo Rakousko svých 377 pozorovatelů a následovalo je i Chorvatsko. V nárazníkovém pásmu jsou v současnosti zastoupeni kromě Filipínců a Fidžijců i vojáci z Irska, Nizozemska, Indie a Nepálu.

Radikálové z fronty Al-Nusra, která bojuje proti syrské vládní armádě, zajali na Golanech 43 příslušníků mise OSN z Fidži a zablokovali skupinu asi 70 Filipínců. Islamisté za jejich propuštění požadovali vyřazení své skupiny ze seznamu teroristických organizací, odškodnění za tři své bojovníky, kteří v boji s vojáky OSN padli a humanitární pomoc pro občany předměstí Damašku, kde má Al-Nusra svůj hlavní stan. Zadržení vojáků OSN odůvodnili tím, že pozorovatelská mise OSN chrání Izrael. Nakonec povstalci z hnutí Al-Nusra 45 fidžijských vojáků, zajatých na konci srpna, propustili.

Český prezident Miloš Zeman, velký přítel Izraele, už loni v létě projevil zájem poslat do rizikové oblasti české vojáky. Ministr obrany Martin Stropnický 19. září oznámil, že by český kontingent mohl být na Golany vyslán už letos, jako náhrada za Filipínce. Vyslání by musela schválit vláda.

Je možné se domýšlet, že tato aktivita přispěla ke zvolení gen. Petra Pavla novým předsedou Vojenského výboru NATO, tzn. do funkce šéfa nejvyššího vojenského orgánu této organizace.

Pozornému čtenáři se však nabízejí i další souvislosti. Al-Nusru založil šéf irácké al Kajdy Abu Bakr al Baghdadí, a i když později vznikly rozpory mezi těmito organizacemi, cíl mají stejný: svrhnout Assádův režim.

„Podle zdrojů, pocházejících údajně od Edwarda Snowdena, je ISIL, tato nová, al-Kajdu nahrazující největší teroristická organizace světa, opět dílem západních tajných služeb. A vede ji agent izraelského Mossadu Abu Bakr al-Baghdadí, tak zvaný „Kalif“, šéf ISIL, ve skutečnosti izraelský operativec jménem Shimon Elliot. Ten byl prý naverbován a vycvičen Mossadem pro psychologickou válku a již dříve spolupracoval s americkou a britskou tajnou službou na vytvoření organizace schopné přitáhnout „roztroušené“ teroristické extremisty z celého světa. Informaci zatím potvrzují jen některá íránská média. Íránská tajná služba prý identitu Abu Bakr Al Baghdadiho rozkryla stejně: Elliot Shimon.“ (http://protiproud.parlamentnilisty.cz/svet/politika/komentare/1232-edward-snowden-opet-sokuje-vudce-isil-je-ve-skutecnosti-agent-mossadu-cil-treti-americke-valky-v-iraku-vytlacit-rusky-vliv-zlikvidovat-asada-a-vytvorit-velky-izrael.htm)

Izrael se neustále snaží rozšířit své území a získání Golan určitě patří mezi jeho cíle. Assádova vojska jsou zaneprázdněna bojem s domácími a zahraničními bojovníky financovanými z USA i odjinud. Už dnes nemají Golanské výšiny, vzdálené od Damašku jen 60 km plně pod kontrolou. Lze očekávat, že nárazníkové pásmo OSN bude časem zrušeno a vznikne nová hranice, podstatně rozšiřující území Izraele. Posílat tam české vojáky je pochybné a musíme doufat, že to vláda neschválí. Ačkoli – známe své pappenheimské…

Ivo Krieshofer

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře