Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vadim Trukhachev, Sergej Balmasov: Tadič prodává EU Mladiče

karadzic-en-mladicV Srbsku byl zatčen jeden z nejhledanějších mužů světa - bývalý velitel bosenskosrbské armády generál Ratko Mladič. Haagský tribunál ho obviňuje z válečných zločinů v Bosně a Hercegovině a snaží se o jeho zatčení již 15 let.

 

Připomeňme si, že Ratko Mladić byl jedním z protagonistů krveprolití v bývalé Jugoslávii v první polovině devadesátých let. Narodil se v roce 1943 na území Bosny a Hercegoviny. Jeho otec byl velitelem partyzánské armády a byl zabit v boji s prohitlerovskou armádou Nezávislého státu Chorvatsko (NDH). V řadách příznivců nacistů bojovalo nejen mnoho Chorvatů, ale i bosenských muslimů. Pravděpodobně již tehdy se v Mladičovi rozvinulo silné vlastenecké cítění a velmi opatrný přístup vůči zástupcům jiných národů v Bosně a Hercegovině.

Před rozpadem Jugoslávie Mladič udělal typickou jugoslávskou vojenskou kariéru. Absolvoval s vyznamenáním Vojenskou školu pozemního vojska a Akademii štábního velení v Bělehradě. Sloužil v Makedonii. Velel rotě, praporu i brigádě. V roce 1991 byl ve funkci velitele útvaru ve správní provincii Kosovo v Prištině. A pak relativně klidné období jeho služby skončilo.

V létě 1991 byl převelen do Chorvatska, kde v té době vypukl chorvatsko-srbský konflikt. Octl se tak přímo ve středu války - v oblasti samozvané republiky Srbská Krajina ve městě Knin. V roce 1992 mu byla v Bělehradě udělena hodnost nadporučík-generál a bylo mu nařízeno vrátit se do své rodné Bosny, kde měl dohlížet nad blokádou Sarajeva.

Do konce jara 1992 již v Bosně naplno propukla válka. Zpočátku měli vojenskou převahu muslimové, kteří okamžitě obsazovali vesnici po vesnici, město po městě. Bok po boku s místními muslimy bojovali i žoldnéři "Al-Káidy" jenž nemilosrdně popravovali obyvatele srbských vesnic. Muslimský vůdce Alija Izetbegovič chtěl vytvořit v Bosně, kde byla třetina obyvatel srbského původu islámský stát.

Mladič vědom si zvěrstev spáchaných muslimy a Chorvaty proti Srbům v letech 1941-1945, se rozhodl vést armádu samozvané Republiky srbské v Bosně.

Od konce roku 1992 bosenskosrbská armáda pod jeho vedením začala získávat zpět území obsazené muslimy. Postupně dostal pod kontrolu Srbů 70 procent území Bosny a Hercegoviny. Nicméně, konečné porážce muslimských sil bylo zabráněno mezinárodním společenstvím. Pod jeho tlakem byli Srbové v roce 1993 nuceni dohodnout se na zřízení "bezpečnostních zón", ve Srebrenici a městě Žepa. Ale muslimové své síly pod ochranou příslušníků mírových sil OSN zkonsolidovali a zaútočili na srbské pozice.

V červenci 1995 Mladič zahájil útok na Srebrenici a Žepu. Obě enklávy byly poražené. Až osm tisíc muslimů, téměř výhradně muži, bylo zabito a 30,000 lidí bylo odsunuto. Brutální masakr obyvatel těchto měst je podstatou obvinění ze zločinů proti lidskosti a genocidy. Haagský tribunál vydal na velitele bosenskosrbské armády mezinárodní zatykač. V roce 1996, Mladič opustil všechny funkce a začal se skrývat. Od té doby neexistovaly spolehlivé informace o jeho pobytu.

Je Mladič vinen? Milosrdenstvým určitě neoplýval. Ale je to dost pro obvinění z genocidy? Pojďme se nyní podívat na to, co se stalo ve Srebrenici a co je důvodem toho, že se stala muslimskou "enklávou". Ještě v roce 1991 více než čtvrtina populace města byli Srbové, ale muslimové, kteří přišli o rok později, je zmasakrovali nebo vyhnali. Byl někdo odsouzen za vraždu Srbů ve Srebrenici? Nikdo. Naser Orič, velitel muslimských sil, známý svojí krutostí byl haagským tribunálem zproštěn obžaloby.

To znamená, že nezasvěcenému čtenáři by se mohlo zdát, že Chorvati a bosenští Srbové rozdávali na pravo i na levo květiny a žádné zvěrstva či etnické čistky neprováděli.

Přibližně 90 procent vězňů v Haagu pro zločiny v Bosně jsou Srbové. V cele nebyl kromě Karadžiče žádný muslimský vůdce. Bývalý ministerský předseda z doby před 19. lety, Haris Silajdžić je nyní na svobodě. Alija Izetbegovič umřel přirozenou smrtí. Mimochodem, v roce 1993 bylo za zvláštní zásluhy uděleno státní občanství Bosny Usámovi bin Ládinovi, jenž velkoryse financoval Bosňany a zajišťoval pro svatou válku "dobrovolníky" z muslimských zemí.

Jak došlo k zatčení Mladiče? Za informaci o místě pobytu byla poskytnuta odměna deset miliónů eur. Připomeňme si, že po zatčení bývalého bosenskosrbského politického vůdce Radovana Karadžiče se Mladič stal nejžádanějším zástupcem Srbů obviněných z válečných zločinů na Balkáně.

Zajímavé je i načasování zadržení legendárního srbského generála, které se shodovalo se začátkem návštěvy vysoké představitelky EU pro zahraniční politiku Catherine Ashton v Bělehradu. V tomto smyslu, to vypadá jako něco víc než jen "dar".

Ne náhodou, srbský prezident Boris Tadič, při této příležitosti svolal mimořádnou tiskovou konferenci, na které řekl: ". Jsem velmi hrdý na tuto operaci ... a teď ... se pro nás, myslím, otevřou všechny dveře na cestě ke vstupu do EU"

Catherine Ashton reagovala tím, že požaduje okamžité vydávání Mladiče do Haagu. Samozřejmě Tadič v reakci na to prohlásil, že proces vydání generála haagskému tribunálu již začal.

A slíbil vyšetřit, proč se Mladič tak dlouho skrýval před soudem. Navíc, řekl, že Bělehrad takhle pochytá i zbylé Srby, které Západ považuje za vinné ze spáchání válečných zločinů na Balkáně. V prvním případě jde o Gorana Hadzice, bývalého vojenského šéfa chorvatských Srbů.

Je zajímavé, že pro mnohé západní média se zprávy o dopadení Mladiče nestali senzací století. Novináři připomínají, že to není tak dávno co Bělehrad informoval, že srbská policie zná místo pobytu Mladiče a čeká se jen na správné načasování jeho zatčení.

Je známo, že osud poražených je nezáviděníhodný. Takže v tomto případě byl Bělehrad přinucen ohnout záda před Západem za kus klobásy ve formě evropské integrace a půjčky od MMF.

pravda.ru (mírně kráceno)

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře