Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Řecko a Španělsko blízko chaosu a ekonomického kolapsu

  • spain-protests
Evropské ekonomiky jsou na fiskálním kolizním kurzu již roky, přičemž si stále více a více lidí bere více peněz z různých socialistických systémů, než do nich dává. Ale Řecko a Španělsko jsou pravděpodobně nejblíže propasti, ekonomové varují, že by mohly spadnout do této propasti každým dnem.

V Aténách volby 17. června rozhodnou o místu země v eurozóně a o budoucnosti a životaschopnosti národa. Voliči a politici se musí rozhodnout, zda přijmou bolestivá úsporná opatření zaměřená na snížení obrovského dluhu, nebo nechají padnout společnou evropskou měnu. Ale zatím je jisté jen jediná věc – Řecko je paralyzované a nerozhodné, obě tyto vlastnosti uvrhávají zemi do chaosu a pohromy.

„Důkaz o vratkém stavu je dysfunkce patrná kdekoliv v Aténách,“ říká zpráva v The Economic Times. „Semafory fungují jen sporadicky, zkrácené hodiny jednoho z největších světových muzeí (Národní archeologické muzeum), policejní pořádkové hlídky kontrolující perimetry vysokých škol, kde narůstá počet anarchistů, neloajálních mladých lidí a narkomanů, kteří přispívají do komunitní beznaděje.“

Život v pekle

Možná je horší fakt, že většina Řeků ani neví, kam jejich národ míří. Téměř polovina (48%) všech Řeků pod 24 let je nezaměstnaných. Někteří Řekové to popisují jako život v pekle. A většina Řeků si uvědomuje, že to v dohledné budoucnosti takhle zůstane.

„Neexistuje dobré řešení pro současnou krizi. Úspory nás poškodí pro příští roky a tak přijde návrat drachmy. Ať tak či onak, bude to horší, než se to zlepší,“ řekl jeden Řek pro The Financial Times.

Španělsko mezitím není v lepší kondici. Mezinárodní měnový fond odhaduje, že druhý víkend v červnu bude Madrid potřebovat 40 až 100 miliard euro do bank, aby zůstaly solventní.

Španělská fiskální krize se prohlubuje a analytici očekávají, že vláda požádá eurozónu o pomoc, aby mohla rekapitalizovat banky, což dělá čtvrtou zemi, která žádá eurozónu o pomoc od doby, co začala kontinentální dluhová krize.

Stejně jako v případě Řecka – bezprostřední budoucnost Španělska nevypadá radostně. V jedné studii o tom, kolik kapitálu potřebuje Španělsko: „Mezinárodní měnový fond přepokládá, že se španělská ekonomika smrští o 4,1% v roce 2012 a o 1,6% v roce 2013, nezaměstnanost se vyšplhá na 26% na konci roku 2013 a hodnota nemovitostí poklesne o dalších 24%,“ tvrdí Reuters.

Kde to všechno začalo?

Jak se kdysi vitální evropské ekonomiky dostaly do tak špatného ekonomického stavu?

Mnozí ekonomové věří, že to začalo v roce 2002, kdy 16 evropských národů začalo používat společnou měnu.

„Společné používání eura způsobilo to, že v Irsku a Španělsku poklesly úrokové sazby, zatímco trh s nemovitostmi i nadále rostl udivující rychlostí,“ píše konzultant a politolog Hugh Barnes. „Ceny domů vzrostly a mnoho kupců si půjčilo velké množství peněz od bank, které si pak nemohli dovolit splatit. To způsobilo nestabilitu v bankovním systému. Finanční experti, vládní činitelé a banky byli nuceni čelit zásadní skutečnosti, že finanční instituce nemohou fungovat, když jim dlužníci přestali platit.“

Evropská dluhová krize se bude jen zhoršovat. Neexistuje žádný způsob, jak se tomu vyhnout.

Překlad článku Greece, Spain near chaos and economic collapse
http://www.naturalnews.com/036135_Greece_Spain_economic_collapse.html

zdroj: http://www.freepub.comehere.cz/vsechno/recko-a-spanelsko-blizko-chaosu-a-ekonomickeho-kolapsu

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře