Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Řecko a Kypr eurozónu nakonec opustí

V aktuálním ekonomickém výhledu analytici ze Citigroup odhadují, že větší restrukturalizace dluhů v Řecku a Kypru přinutí tyto problémové země eurozóny opustit měnovou unii. Na trhy tak může dorazit nová vlna obav.

  • recko-a-kypr-eurozonu-nakonec-opusti

Na akciových trzích na obou stranách Atlantiku zatím vládne optimismus díky rozhodnutí Troiky (Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu) poskytnout Kypru desetimilionový záchranný balíček. Citigroup je ale přesvědčena, že Řecko a Kypr budou muset měnovou unii časem opustit.

Kypr čeká restrukturalizace

Eurozóna podle analytiků zůstane v recesi ještě letos a příští rok – periferní ekonomiky se mají nadále zmítat dokonce v hluboké recesi. Dají se očekávat další "šoky" pro finanční trhy.

Kypr nejspíše dříve nebo později podstoupí první restrukturalizaci vládního dluhu, která ohrozí jeho členství v monetární unii. Může se tak stát ve chvíli, až evropské autority pochopí, že vážná ekonomická slabost nebo politická rozhodnutí Kypru s největší pravděpodobností smetou současný reformní program ze stolu.

Německý parlament záchranný balíček pro Kypr schválil. Obavy ale zůstávají ohledně hlasování kyperského parlamentu o jeho finální podobě. Podle agentury Reuters možná až polovina poslanců s bailoutem nesouhlasí. Zelení s jedním zástupcem v kyperském parlamentu byli první stranou, která otevřeně prohlásila, že má v úmyslu dohodu nepodpořit.

Citi varuje před mnoha riziky, která mohou zintenzivnit napětí na trzích, a dodává, že i kdyby se finanční tlaky dále nezhoršovaly, ECB brzy opět sníží sazby – možná už na květnovém zasedání. Opatření pro uvolnění úvěrových podmínek budou ve hře, protože centrální banky a regulátoři přijmou shovívavější pohled na zadlužené země. Naznačil to již v minulém týdnu Olli Rehn, eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti, výrokem, že by měla úsporná opatření zpomalit, aby mohlo dojít k oživení ekonomického růstu.

Španělsko a Itálie z evropské dluhové krize neodejdou nedotčeny

Velké jižní ekonomiky se budou nadále potýkat se začarovaným kruhem špatné dostupnosti bankovních úvěrů, ekonomické slabosti a rostoucí nezaměstnanosti.

Citi předpokládá, že Itálie a Španělsko budou muset už letos získat přístup k programu ESM (Evropského stabilizačního mechanismu). Určitou restrukturalizaci vládních dluhů (nebo bankovních závazků) lze podle Citi časem očekávat v řadě dalších zadlužených zemí včetně Portugalska, Kypru, Itálie, Španělska a Irska.

Zdroj: Citigroup http://www.investicniweb.cz/2013/4/23/citi-recko-kypr-eurozonu-nakonec-opusti/

Řecko opustí eurozónu během 6 měsíců, trhy to ale už nijak zvlášť neovlivní

Švédský ministr financí Anders Borg na probíhajícím summitu MMF v Tokiu mimo jiné uvedl, že podle jeho mínění je nanejvýš pravděpodobné, že Řecko opustí eurozónu během následujících 6 měsíců. To je podle něj nejpravděpodobnější možnost dalšího vývoje. Borg také uvedl, že případné vystoupení Řecka z EMU nebude mít s největší pravděpodobností nijak zásadní vliv na finanční trhy, protože v praxi s takovou možností již většina investorů počítá. Švédský ministr financí patří mezi dlouhodobé skeptiky v řecké otázce. Borg také odmítá myšlenku bankovní unie.

Proti Borgovu mínění jdou někteří významní analytici, když například Juergen Michels ze Citigroup v pravidelném komentáři snížil pravděpodobnost řeckého exitu v následujících 12-18 měsících z předchozích 90 na 60%.
 

Schroeder nikdy neměl pustit Řecko do měnové unie

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes na adresu svého předchůdce z řad sociálních demokratů Gerharda Schroedera poznamenala, že nikdy neměl připustit, aby se Řecko stalo součástí evropské měnové unie. Přijetí Řecka do EMU v roce 2001 podle Merkelové oslabilo Pakt Stability EU a zadělalo tak na problémy, které se posléze zhmotnily v krizovém roce 2009. Problémy vyvolané mimo jiné právě řeckou krizí dominovaly druhému funkčnímu období aktuálně nejvlivnější ženy Evropy potažmo celého světa.

V září proběhnou v Německu parlamentní volby. Merkelová v jejich "předvečer" připomíná chyby svého předchůdce z řad opoziční SPD, aby tak oslabila pozici současného kandidáta této strany na post kancléře Peera Steinbruecka. Ten v poslední době vystupuje vůči kancléřce a její politice s ostrou kritikou toho, že nepřiznává Němcům plný rozsah dopadů evropské krize do peněz daňových poplatníků.

Podle posledních průzkumů podpora současné "merkelovské" vládní koalice CDU/CSU stoupla o jeden procentní bod na 39%. Podpora partnerské Free Democratic party stoupla na 6%. Podpora opoziční SPD a Zelených poklesla na 25 respektive 14%. Podpora Levicové strany poklesla na 7%.
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře