Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Protesty proti ACTA v Polsku napříč politickým spektrem

  • acta-protest.n
Ve Varšavě se uskutečnila první demonstrace proti úmyslu polské vlády podepsat mezinárodní dohodu ACTA, které je oficiálně určená pro ochranu práv duševního vlastnictví. Protest se konal na rohu ul. Jasné od Kříže u sídla delegace Evropského parlamentu v Polsku. Zúčastnilo se ho kolem 1,5 tis. lidí. Zajímavé bylo zastoupení z různých politických stran.

Kromě zástupců z mnoha levicových organizací se demonstrace účastnili i stoupenci Kongresu nové pravice, či fotbaloví fanoušci. Demonstranti skandovali hesla jako "Ne ACTA" a "Dnes má hlas ulice."

I na pátek je plánované další protestní akce, která se bude konat v době mezi 17,00 - 19,30 u prezidentského paláce na předměstí Krakova. Podobné demonstrace jsou plánovány na příštích pár dní i v dalších 42 místech v Polsku.

Oznámení Donalda Tuska o tom, že Polsko podepíše smlouvu, vyvolalo polemiku. Na společné tiskové konferenci s ministrem správy a digitalizace, Michal Boni, řekl, že vláda nezměnila pozici na ACTA. Deklaroval svou ochotu k obraně svobody na internetu, a zdůraznil, že projekt bude směřovat k ratifikaci do parlamentu pouze tehdy, když vláda bude mít jistotu, že nebyl v rozporu s polským právem. Kontroverzní projekt již byl kritizován mimo jiné od generálního inspektora pro ochranu osobních údajů.

Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA, česky doslova Obchodní dohoda proti padělání) je kontroverzní vícestranná mezinárodní obchodní dohoda s trestněprávními prvky, jejímž účelem je vytvoření mezinárodního systému pro vynucování duševního vlastnictví. ACTA by vytvořila nový mezinárodní rámec, k němuž se mohou země přidat, a vytvořila by vlastní orgány mimo existující mezinárodní instituce jako jsou Světová obchodní organizace (WTO) a Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO) a Organizace spojených národů.

Navrhovatelé ji označují za odpověď na „růst globálního obchodu s padělaným zbožím a nelegálně šířenými autorsky chráněnými díly“[1] Záběr ACTA je široký, zahrnuje jak padělání hmotného zboží, tak i „internetové distribuční a informační technologie“.[2] Finální text dohody byl zveřejněn v roce 2011. Ačkoliv finální text dohody již neobsahuje tak drakonická opatření, která byla oznámena původně, organizace dohlížející na lidská práva na Internetu ji kritizují, protože zavádí přísné represe, poškozuje uživatele a směřuje ke státním zásahům do svobodného Internetu.[3][4][5]

ACTA byla zatím podepsána 8 státy a ostatním je otevřena k podpisu do května 2013. Rada EU odsouhlasila dohodu ACTA dne na setkání ministrů zemědělství a rybolovu 16. prosince 2011. Protože dohoda počítá i s trestněprávními represemi, budou ji muset v případě schválení Evropským parlamentem ratifikovat i jednotlivé členské státy.

Zpracoval: Lukáš Drozd, Peter Ciszewski

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře