Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Proč se spojovali, když je tolik problémů?

  • eu_2
Rumunsko teď prožívá masové protestní akce proti rozpočtovým úsporám. Ve srážkách s policií bylo v ulicích Bukurešti zraněno 70 lidí. Účastníci mítinků žádají rezignaci vlády a prezidenta Besescu. V Maďarsku způsobil pouze stín hrozby omezení rozpočtu výměnou za finanční pomoc EU veřejné spálení vlajky Evropské unie. Dá se říct, že to udělali marginálové ze strany Jobbik.

 

Během nedávných voleb do národního shromáždění ovšem získali nacionalisté 47 míst ze 386. A spolu s lidmi stejného smýšlení z Británie, Francie, Belgie, Itálie a Švédska vešli do panevropské nacionalistické aliance vytvořené v Evropském parlamentě.

Toto řekl vedoucí činitel maďarských nacionalistů Gábor Vona. Všechno, co Evropa potřebuje, to je naše laciná práce, naše trhy a místo, kam se dá odkládat odpad. Maďarsko by mělo z tohoto bloku vystoupit.

Španělé, kde už je 5 milionů lidí bez práce, mají vůči Evropské unii vlastní výtky, a Řecko balancující na pokraji státního bankrotu – zase svoje.

Stále častěji se objevují spory o účelnosti připojení k Evropské unii i na Slovensku. Připomínáme, že to se rovněž v těchto dnech dostalo mezi země, jejichž rating byl snížen.

Mělo vůbec smysl spojovat se, když se objevilo tolik problémů? – prohlásil v soukromém rozhovoru s námi slovenský publicista Dušan Kerny. Otázku slovenského kolegy jsme položili šéfredaktorovi časopisu Rusko v globální politice Fjodoru Lukjanovovi:

-EU se dostala do systémové konceptuální krize. Dosavadní model integrace se vyčerpal. A nový se najít nedaří. Není samozřejmě tak docela korektní srovnávat situaci ve Francii, řekněme, s tou v Rumunsku nebo v Maďarsku. Motivaci mají protestní vystoupení různou. Je však nasnadě šíření krizových jevů uvnitř EU. A co dál? Soudě podle všeho pokračuje rozvrstvování unie. De facto se už vytvořilo jádro zemí první kategorie, máme tu země „okrajové", zpravidla jsou to nováčkové, a kromě toho existuje i skupina ekonomicky problémových zemí. Mám za to, že vystoupení Řecka z unie je nevyhnutelné, eurozónu to ale nijak vážně nezasáhne. Pro ni samotnou to bude žádoucí úleva a pro ostatní dloho očekávané vysvobození.

Podaří se spojit všechny v nové rozpočtové unii? Přetrvá Lisabonská smlouva v její současné podobě? Podle mínění Fjodora Lukjanova bude nová rozpočtová smlouva (pakt) pouze přidána k už existujícímu právnímu základu evropské unie. A konstrukce tak bude ještě složitější a spletitější. Avšak právě v takové podobě bude v nejbližší budoucnosti pokračovat v plavbě „evropská loď".

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012/01/17/64023638.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře