Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Konec Eurosnu, Itálie hoří

  • Berlusconi
Všechny snahy o záchranu Řecka a později Portugalska měly jediný cíl. Nenechat přeskočit požár do Itálie a později i do Francie. Demonstrativní kroky na záchranu Řecka i Portugalska vyšly draho a nazmar. Stály obrovskou hromadu peněz. Možná nebyly dostatečně razantní a rychlé. Nebo přesvědčivé. Nebo byl eurosen odsouzen k zániku již od samého počátku, protože investoři nejsou hloupé ovce a nepůjčí bez záruk někomu, kdo nemá na splátky.

 

V podstatě se to dá říct o celé eurozóně, protože Německo dluhy za všechny nezaplatí. Pokud se navíc naplní pesimistické scénáře vývoje globální ekonomiky pro příští rok, o čemž nikdo nepochybuje, bude celá eurozóna v řiti. Euroval v tom nic nezmění, jen zničí všechny.

Bod zlomu, magických sedm

Itálie se dostala do stejného bodu zlomu, jako předtím Řecko a Portugalsko. Nikdo jí bez záruk nechce půjčit, nabízené výnosy z klíčových desetiletých dluhopisů překročily magickou hranici 7%. Hranici, která dává opatrným investorům jasný signál, že se něco děje i bez podplacených ratingových AAA známek. Hranici, které láká již jen spekulativní kapitál, o který se nelze opřít. A Itálie, stejně jako většina Evropsých zemí, přežije jen na dluh vytloukáním klínů klíny. Když investoři přestanou půjčovat, nebudou mít na nic. Na mzdy státních zaměstnanců, důchody, příspěvky, dávky. Lidé vyjdou do ulic a nevyřeší nic. Kombinováno politickou krizí v zemi je to průšvih.

Kdo jsou ti zlí investoři?

Možná jste to i Vy, máte-li nějaké peníze v bance, v penzijních nebo investičních fondech. Investice do státních dluhopisů byla dlouho jednou z nejbezpečnějších investic s nejnižším výnosem. A proto banky a fondy mají ve státních dluhopisech astronomické sumy. A proto, začíná-li se ve spojení s Řeckem mluvit o SPOLUÚČASTI investorů, tedy ztrátě, může jít i o Vaší osobní ztrátu naspořených peněz. Každý správný správce Vašich peněz se tedy musí zeptat, co již riskuje a zda může podstupovat další ještě větší riziko? Není lepší neinvestovat nic, to znamená nezhodnotit Vaše úspory, ale neprodělat? Tato situace přímo ohrožuje na životě některé finanční domy, mají-li v hořící zemi více kapitálu, než je zdrávo. Jen Řecko s počtem obyvatel jako naše pidi zemička je pro mnoho z nich likvidační. A třetí největší euro ekonomika Itálie?

Jdeme dál, je to jízda...

V prvních dnech první krize 2008 se velké ekonomiky typu Německa, Francie a Itálie začaly předhánět, která lépe zaručí vklady klientů. Šlo o to aby lid, tedy i Vy, nepanikařil a nevybíral peníze a nekrachovaly tu banky jako v USA. Různě se navyšovaly limity až se většina zemí eurozóny musela shodnout na 100% krytí. Protože země eurozóny si konkurují, jak ve vábení podnikatelů na různé daňové podmínky, tak v lákání vkladů střadatelů. I Vy máte možnost založit si účet v Rakousku, protože máte pojištěno 100% vkladu, pokud u nás bude jen pár tisíc EUR. V tu chvíli by došlo k obrovským přesunům peněz a logicky krachům bank. Státy však kryjí víc, než si mohou dovolit. V té chvíli možná měli pocit, že jen dělají hrdinské gesto a zapisují se do dějin, ale... Jsme před krizí 2012 o které nepochybuje ani pan Kalousek a přepočítává co se dá do maximálně optimistických čísel. Tedy kladných s výstrahou. A dochází na slova pana euroskeptika Klause, že vystavování 100% krytí vkladů není dobrý nápad, že bianko šeky nikdy nepřinesou nic dobrého. V praxi to znamená, že Řecko mnoho významných bank nepoloží. Ale Řecko, Portugalsko a Itálie již ano. A co s tím, když před obrovskou ztrátou stojí italské banky s vklady pojištěnými italskou vládou, které nikdo nepůjčí? A co když padne i Francie? O Španělsku nemluvě, to jen Itálie nedopatřením předběhla...

USA nechaly nezdravé banky zkrachovat

Škoda jen, že všichni ti zlí investoři co nechtějí půjčovat, nejsou z Wall Street. To by odboráři z Evropy posílali letadla a lodě demonstrantů, ať se ti kapitalisté umoudří a urvou si od huby něco svých zisků. Jako v těch pohádkách, že největší gauner je obchodník, který mamince nechce dát mouku na dluh. Protože už dluží moc a nesplácí. Co s tím? Synek obchodníkovi ukradne knihu dlužníků a stane se hrdinou...

Až se to rozkřikne, končíme

Lidem dosud nedošlo, že se nemluví o zlých investorech, ale o jejich celoživotních úsporách. Až jim to dojde, začnou vybírat a střádat do polštáře. Banky zkrachují a kdo to nestihne, řekne Fondu pojištění vkladů DÁVEJ, máš na to jen pár dnů. A všechno i s úrokem. Protože fondy k tomu zřízené kryjí jen zlomek částky, o které se zde bavíme, řeknou státu DÁVEJ. Bohužel tomu státu, který žije na dluh a kterému již nikdo nepůjčí, nebo za nekřesťanský úrok. Komunisti by ty kapitalisty zavřeli a všechno jim sebrali a bylo by...

Devalvace Eura nebo rozpad Eurozóny

Kdyby Řecko mělo Drachnu, snížilo by její hodnotu. Obralo by lid o úspory, ale nikdo by to nepoznal. Jenom by vlastně podražilo všechno z dovozu a podnikům by se lépe vyváželo. Stejnou příležitost bude mít Euro. Rozhodně by mělo bý těm kohoutům z Německa, Francie a Itálie jasné, že už nejde jen o to, kdo je vládce unie.

zdroj

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře