Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Francouzská vězení: terorismus a islamismus

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Vězeňští dozorci stejně jako policisté a hasiči říkají, že žijí v ovzduší neustálého násilí a strachu. Jejich frustrace roste.

"Předtím [než útoky na dozorce začaly] jsem se každé ráno strachoval, jestli v cele nenajdu oběšeného vězně. Víte, čeho se bojím dnes? Že mě porazí jako zvíře, svléknou do naha, bodnou do zad. A to ve jménu Islámu a ISIS. A tento strach mi v útrobách hlodá každý den cestou do práce." – 'Bernard', dozorce ve francouzské věznici.

"Dříve bylo agresivní chování vězňů spojeno s těžkostmi každodenního života. Dnes jsou nenávist a násilí rozpoutávány [islamisty] proti [našim] autoritám, naší společnosti a jejím hodnotám." — Joaquim Pueyo, poslanec, bývalý ředitel věznice Fleury-Mérogis.

Dobře známá deradikalizační centra nemají výsledky, protože deradikalizace v nich prostě neprobíhá. Tvůrci pravidel ve Francii, tedy politici, to neberou v potaz a místo toho trvají na myšlence, že řešením války s islamisty jsou ústupky [appeasement]. Všechny jejich experimenty vycházejí z naivní představy, že "když na džihádisty budeme hodní, tak budou oni hodní na nás."

  • francouzska-vezeni-terorismus-a-islamismus

Dozorci ve francouzských věznicích stávkují. V průběhu méně než 10 dní bylo několik dozorců napadeno a zraněno v několika věznicích. Útočili islamisté uvěznění za terorismus, nebo vězni uvěznění za lehké zločiny, kteří se na cestu radikálního islamismu vydali až ve vězení. V reakci na tyto útoky dozorci stávkou znemožnili běžné fungování většiny věznic.

Vlna útoků na dozorce začala 11. ledna 2018. Tři dozorci ve věznici Vendin-le-Vieil na severu Francie byli lehce zraněni Christianem Gantzarskim, který je napadl nožem. Jde o Němce, který konvertoval k islámu, přidal se k Al-Káidě a zorganizoval pumový útok na synagogu v Džerbě v Tunisku v roce 2002.

15. ledna 2018 bylo "zradikalizovaným" vězněm napadeno a zraněno 7 dozorců ve věznici Mont-de-Marsan na jihu Francie.

Ten samý den osmadvacetiletý vězeň ve věznici Tarascon udeřil do obličeje ženu, která zde vykonávala dohled. Vězeň je podezříván z toho, že je islamista a dále se radikalizuje.16. ledna dozorce napadený ve věznici Grenoble-Varces málem přišel o oko. Dozorce před vstupem do cely zkontroloval vnitřek špehýrkou. Tento okamžik využil k nečekanému útoku vězeň, který se mu pokusil vypíchnout oko tužkou. Dozorce naštěstí nebyl zraněn.

17. ledna byl ve věznici Grenoble-Varces dozorce napaden vězněm, který chtěl být přemístěn do vězeňské nemocnice bez předchozího souhlasu lékaře. Média neuvádějí, zda vězeň byl islamista či ne.

19. ledna byli čtyřmi islamisty napadeni dva dozorci ve věznici Borgo na Korsice. Dozorci byli s vážnými zraněními odvezeni do nemocnice. Podle státního žalobce "Není možné prohlásit, že tento útok spáchali islamističtí teroristé."

21. ledna byly ve věznici Longuenesse v severní Francii vážně zmláceni dva dozorci – muž a žena – vězněm, který se ozbrojil železnou trubkou. Později museli být odvezeni do nemocnice.

21. ledna se ve věznici Fleury-Mérogis 123 vězňů odmítlo z vycházky na dvoře věznice vrátit do cel. Musely být přivolány zásahové týmy, aby se předešlo vzpouře.

22. ledna dozorci ve věznici Craquelin ve městě Chateauroux (centrální Francie) odzbrojili vězně, který křičel "Alláhu Akbar" ("Alláh je největší") a přitom ostatní ohrožoval nožem. Než se ho dozorcům podařilo odzbrojit, podařilo se mu lehce zranit jednoho člena ochranky tím, že po něm hodil židli.

Podle francouzského ministerstva spravedlnosti bylo 22. ledna stávkou dozorců zcela ochromeno fungování 27 věznic. Podle odborů bylo z celkem 188 napůl nebo zcela ochromeno fungování 120 až 130 věznic. Dále podle odborů do stávky vstoupila většina z 28 000 dozorců. Podle odborů chtějí dozorci stávkovat do té doby, dokud vláda neposkytne dostatečné zdroje na zajištění jejich bezpečnosti.

Dozorci stejně jako policisté a hasiči říkají, že žijí v ovzduší neustálého násilí a strachu. Jejich frustrace roste. 'Bernard', jeden z dozorců, pod příslibem anonymity říká:

"Předtím [než útoky na dozorce začaly] jsem se každé ráno strachoval, jestli v cele nenajdu oběšeného vězně. Víte, čeho se bojím dnes? Že mě porazí jako zvíře, svléknou do naha, bodnou do zad. A to ve jménu Islámu a ISIS. A tento strach mi v útrobách hlodá každý den cestou do práce."

Le Monde píše"Dozorci se nám snaží sdělit, že se cítí být opuštění."

Údery do obličeje, podvrtnutí, vymknuté klouby: Anthony, který pracuje jako dohled ve věznici Baumettes v Marseille, tvrdí, že za poslední tři roky byl čtyřikrát fyzicky napaden. Pokaždé odeslal stížnost, ale všechny byly žalobcem převedeny do režimu tajné. "Je pravda, že požadujeme více dozorců," říká Anthony, "ale také chceme, aby soudci dělali svou práci, protože fyzické násilí je čím dál častější."

Terorismus a islamismus věznice změnili. Podle Joaquima Pueyo, bývalého ředitele věznice Fleury-Mérogis, který je v současnosti poslancem francouzského Parlamentu, je situace velmi jednoduchá:

"Dříve bylo agresivní chování spojeno s těžkostmi každodenního života. Dnes jsou nenávist a násilí rozpoutávány [islamisty] proti [našim] autoritám, naší společnosti a jejím hodnotám. Není tedy [žádným] překvapením, že se dozorci, kteří jsou konfrontováni s radikalizací vězňů, stávají cílem [islamistických útoků]."

Podle oficiální statistiky ministerstva spravedlnosti je k 1. prosinci 2017 ve francouzských věznicích téměř 80 000 vězňů. Kolik je ve Francii muslimských vězňů? Těžko říci, protože zákony zakazují jakýkoliv sběr dat na základě rasy, náboženství nebo původu. Oficiální zpráva senátora Jeana-René Lecerfa citovala studii, která říká, že ve 4 největších francouzských věznicích je muslimů více než 50 %. Podle ministerstva spravedlnosti je v současnosti uvězněno 500 muslimů za terorismus a sledováno je také dalších 1 200 radikálních islamistů uvězněných za běžné zločiny.

Stávka dozorců odhaluje mnoho o následcích nedostatečných postupů a postojů, které byly doposud aplikovány ohledně věznic a kriminálních záležitostí. Dozorci už nadále nejsou ochotní tolerovat násilí a riziko smrti ze strany islamistů a ostatních radikálů, kteří ve věznicích ohrožují jejich životy.

Ministerstvo spravedlnosti se dál řídí myšlenkou, že hlavními problémy věznic jsou jejich přeplnění a špatné životní podmínky ve věznicích, místo toho, aby vzalo v potaz, že islamismus zjevně od základů změnil problematiku trestní politiky.

Samozřejmě, že problém přeplnění a špatných životních podmínek ve věznicích je důležitý. Ale setrvačnost byrokracie spolu s neustálým politickým popíráním toho, že islamisté jsou s Francií ve válce, vede k tomu, že politici a úředníci jsou slepí k tomu, jak ničivé důsledky má islamismus ve věznicích.

Místo toho, aby vláda promyslela postupy a postoje ohledně vězeňství s ohledem na rizika islamismu -- riziko vražd dozorců, riziko muslimských vězňů, kteří tvoří většinu mezi 70 000 vězni a kteří se stávají skutečnými džihádisty – vláda se snaží si koupit smír s dozorci několika zvýšeními platů a "experimenty", které mají islamisty "integrovat zpět" do "normálního života" v "normální společnosti".

Dobře známá deradikalizační centra -- často vzniklá přeměnou středověkých hradů -- nemají výsledky, protože deradikalizace v nich prostě neprobíhá [poznámka překladatele: deradikalizace má z radikálů udělat opět "běžné občany"]. Tvůrci pravidel ve Francii, tedy francouzští politici, to neberou v potaz a místo toho trvají na myšlence, že řešením války s islamisty jsou ústupky [appeasement]. Všechny jejich experimenty vycházejí z naivní představy, že "když na džihádisty budeme hodní, tak budou oni hodní na nás."

Situace je zablokovaná proto, že je odmítáno problém formulovat takový, jaký je, tedy na základě faktů. Dokud nebudou politici považovat islamismus jako problém číslo 1 -- problém, kvůli kterému musí být znovu promyšlena problematika vězeňství – tak za to budou dozorci ve francouzských věznicích nadále platit utrpením a jednoho dne i svými životy.

A po dozorcích přijdeme na řadu my. Do konce roku 2020 (což je za méně, než 3 roky), bude 60 % usvědčených džihádistů propuštěno.

Yves Mamou, spisovatel a novinář, žije ve Francii, po dvě desetiletí pracoval pro Le Monde. V současnosti dokončuje knihu "Kolaboranti a užiteční idioti islamismu ve Francii" (Collaborators and Useful Idiots of Islamism in France), která bude publikována v průběhu roku 2018.

Překlad původního textu: Prison in France: Terrorism and Islamism
Překlad: Jiří Hradecký

zdroj:https://cs.gatestoneinstitute.org/12018/francouzska-vezeni-terorismus-islamismus

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře