Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Aktuální vývoj kyperské otázky

Hodnocení uživatelů:  / 5
NejhoršíNejlepší 

Nová kyperská strana (Yeni Kibris Partisi, YKP) uspořádala tiskovou konferenci s názvem Skrytá fakta o procesu vyjednávání, kde byl zhodnocen nedávný vývoj kyperské otázky. Předsedou strany byl především zdůrazněn význam řešení kyperského problému.

Reakce z vedení turecké části Kypru na uniklou informaci z informativní schůzky vůdce kyperských Řeků byla ve znění, že se vše vyvíjí dobře a dochází k pokroku. To odhalilo nekalou hru.

Espen Barth Eide, zvláštní vyslanec OSN pro etnicky rozdělený Kypr, uvedl, že postupy, jakými bude ustanoven federální Kypr, jsou uvedeny ve společném prohlášení vedoucích představitelů z 11. února 2014. Nicméně vůdci pouze zmínili, že usilují o řešení. Dělají to kvůli propagandě, aby oklamali svět, a dává jim to šanci pokračovat bez účasti ve hře na viníka a vypadat navenek dobře. Kypřané, kteří chtějí dohodu, by se měli nad takovým přístupem pozastavit.

  • aktualni-vyvoj-kyperske-otazky

 

Ďábel se skrývá v detailech 

Lidé, kteří nemají pochyb o tom, že bude dosaženo míru, by neměli zapomínat na to, že ďábel se skrývá v detailech. Mír může být uskutečněn zastavením mikronacionalismu a může být nastolen tvrdou nebo měkkou silou, protože politická rovnováha je definována, nicméně může být i zničen první změnou v této rovnováze sil. 

Ve výše zmíněném dokumentu ovšem není uveden záměr, že federální stát bude ustanoven rozpuštěním obou existujících států. Neobsahuje ani nutnost, aby státy zůstaly v tom stavu, v jakém se nacházejí nyní, a federální stát byl založen později. Je uvedeno, co bude nezbytné provést, aby mohl být určen federální Kypr. Tato otázka tedy nemůže být nikdy vyřešena, pokud k sobě vůdci nebudou upřímní. 

Mustafa Akinci, lídr kyperských Turků, musí vysvětlit svá slova o tom, že federální Kypr bude zřízen zrušením stávající Kyperské republiky a na druhou stranu Nicos Anastasiades, vůdce kyperských Řeků, musí vysvětlit, kdo se snaží zrušit starý stát a přeje si odstranit registraci u OSN a EU prohlašováním, že federální stát bude pokračováním toho starého; a musí dávat pozor, aby se nevytvořilo nějaké podezření v odpovědích na zvěsti vytvořené těmi, kteří byli prohlášeními podrážděni. Akinci dále kreslí novou červenou čáru se slovy, že dvojzonálnost Kypru není omezena na politickou většinu. Nebude nutit svoje lidi hlasovat ve prospěch dohody, která neudělá jasnou většinu z hlediska počtu obyvatel a majetku na severu. 

A zase ten Erdogan 


Je nutné se dozvědět, kdo navádí tureckého prezidenta Erdogana a jeho ministerského předsedu Davotuglua k názoru, že Tureckem držené Morphou nemůže být navráceno, a kdo říká, že každý občan Severního Kypru se stane nejen občanem Kypru, ale i Evropské unie. 

Ve společném prohlášení z 11. února 2014 je uvedeno, že se strany budou snažit navodit pozitivní atmosféru, aby zajistily úspěch při rozhovorech. Tento článek pokračuje tím, že se strany zavazují k zabránění her na viníka nebo jiných negativních veřejných připomínek týkajících se vyjednávání. Píše se, že se strany zavazují k tomu, že budou usilovat o opatření vedoucí k budování důvěry, která bude sloužit jako dynamický impuls k perspektivě sjednoceného Kypru. Sliby nejsou dodržovány a nejsou uskutečňovány ani kroky, které by daly procesu dynamickou rychlost. 

Anastasiades se ptá, jak to bude v případě, že bezpečnost jedné strany se stane hrozbou pro stranu druhou, a Akinci prohlašuje, že jeho lidé nebudou hlasovat pro dohodu, která nebude zahrnovat záruku Turecka. Jak lídři dosáhnou dohody? Pokud existují lidé, kteří považují za pozitivní plán to, že se má Turecko zaručit tureckým Kypřanům a Řecko řeckým Kypřanům, což je ve výsledku horší než stávající garanční systém, pak situace nebude mít žádné řešení. 

Turecko EU nevěří 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlašuje, že Kypřané nemají věřit slibům Evropské unie, což znamená, že odmítá záruku EU. Turecko totiž už od roku 1964 při každé příležitosti vysvětluje svoji zásadu, a to 1) práva a povinnosti Turecka a 2) bezpečnost tureckých Kypřanů. Častokrát dělají oficiální prohlášení ve znění, že v případě, že nebyla uzavřena žádná smlouva o záruce a Turecko zasahovalo, tak který stát by to neudělal. Také proklamují, že ozbrojený zásah nepodléhá souhlasu OSN a oznamují, že nemohou ignorovat incidenty, které se stávají na 60 mil vzdáleném ostrově. Nyní je vydání záruk překážkou k východisku problému, což je stejné, jako vystupovat proti řešení této otázky. 

Akinci říká, že pokud se kyperští Řekové nemůžou přenést přes myšlenku, že kyperský Turek bude prezidentem společného federálního státu, tak dohoda nebude možná a načrtne červenou čáru. Říká se, že rotující předsednictví je v podstatě červená čára. Co se ale změnilo? Prezident pocházel donedávna z řeckého společenství na Kypru a tureckokyperské vedení s tím souhlasilo, ale v této chvíli se vůdce kyperských Řeků stal rasistou, když pronesl, že jich je méně, ale nejsou menšina... Proč se staly prezidentské volby, kde se hlasuje všeobecným hlasováním pro spolkovou zemi, zhoubnými? V minulosti byl prezident volen systémem váženého hlasování tureckých Kypřanů, aniž by patřili ke společenství. Je to v současné době vskutku nemožné? Existují způsoby, jak řešit otázku voleb, a to buď panašováním nebo společně s volbou viceprezidenta, ale tyto návrhy byly zamítnuty. 

Prospěch všech Kypřanů 


Obě strany opakovaně zmiňují, že dohoda je ve prospěch tureckých Kypřanů nebo řeckých Kypřanů. Je ale nutné usilovat o dosažení dohody a řešení ve prospěch všech Kypřanů. Existuje nyní v Americe diskuse o volbě prezidenta podle barvy pleti nebo podle toho, zdali je křesťan, muslim nebo žid? Neexistuje. Je dostačující, aby byl občanem USA. Kyperské občanství jako podmínka by mělo být rovněž dostačující. 

Dotyčné osoby by měly souhlasit s jednáním, a to tak, že budou zvažovat zájmy Kypru a kyperská identita musí tudíž získat úctu. Mělo by se upustit od ochrany zájmů cizinců. Vyzýváme politické strany, nevládní organizace i jednotlivce, kteří podporují sjednocení Kypru, aby vystoupili proti těm, kteří říkají něco o procesu vyjednávání, ale myslí tím něco jiného. 

Zpracoval: Ing. Pavel JANEČEK, kandidát do Zastupitelstva Královéhradeckého kraje za KSČM
 

Zdroj: materiályYKP 

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 free.amigo@post.sk 2016-03-15 16:08
nezabúdajme, že na Cypre zaberajú územie ostrova 3 štáty: Grécko, Turecko a Británia (vojenská základňa, čo iné). Práve dnes, v deň výročia úmyselnej Mníchovskej zrady západných "demokracií" je dobré si pripomenúť, že takmer rovnako zradila Británia aj Grékov na Cypre pri vpáde Turkov...

Facebook komentáře