Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Žijeme jako před pádem římského impéria

Hodnocení uživatelů:  / 13
NejhoršíNejlepší 

Řím byl ve svém pozdním období už starý a unavený, jeho vládci se místo podstatných věcí zabývali neužitečnými věcmi. Mnoho zemědělců a rolníků z venkova nebylo schopno konkurovat levným výrobkům dováženým z provincií, a stěhovali se proto do Říma.

 

V Římě, ať byl tento stát jakkoliv despotický, věděli jedno. Věděli, že člověka je třeba něčím zabavit a něčím nakrmit, aby moc nemyslel, byl spokojený a nepletl se tehdejší vládě do vládnutí. Římané věděli, že člověk, který si hraje – nezlobí. Když mu k tomu dáte plný talíř jídla bude spokojený. Za jídlo a hry se získávala přízeň prostého lidu, která pak byla využita k cílům vládnoucího kruhu. Přesto mocná římská říše zanikla...

  • zijeme-jako-pred-padem-rimskeho-imperia

Nejen u nás se množí hlasy, že současný stav může vyústit do civilizačního propadu rovnému pádu Říše římské.

Vzniky a zániky říší lze přirovnat k vlnobití - větší vlna se přelije přes druhou, tu zas spláchne jiná, případně ji udolají vlnky malé. Zániky jsou stejně důležité jako vzniky říší. Důvody zániků velkých říší většinou nebyly jen vnější podmínky (útoky jiných národů), ale hlavně vnitřní nejednotnost, která oslabila nejednu říši (např. Řecko, nebo Řím).

Velmi důležité je, že za zánikem říše nikdy nebylo datum, ale proces. Na příklad když je definitivní konec Říma stanoven na rok 476 (kdy byl mimo jiné sesazen poslední římský císař), zánik této říše byl jistý již dlouho předtím (již od roku 455 to bylo neodvratné). Edward Gibbon (8. května 1737 v Putney u Londýna, Anglie – 16. ledna 1794, Londýn) byl jeden z nejvýznamnějších britských historiků. Zabýval se hlavně dějinami římské říše a jeho hlavní dílo Úpadek a pád římské říše patří dodnes ke klasickým.

V následujícím, krátkém videu posoudíme společné jmenovatele provázející úpadek římské říše. Sami pak můžeme odhadnout jak daleko se od úpadku nachází naše Západní civilizace.

Video:

Úpadek a pád říše Římské - Edward Gibbon - Kelly Llewellyn - Aventurine https://www.youtube.com/watch?v=rAIA0xJ2KNY

Facebook komentáře