Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Výzvy k válečným zločinům

Hodnocení uživatelů:  / 6
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

Minulý týden padesát úředníků amerického Ministerstva zahraničí podepsalo memorandum určené pro vnitřní použití s výzvou začít bombardovat oficiální syrské armádní síly. Útočit by se mělo na vládní vojska Sýrie podle „jugoslávského scénáře.“

V komentářích novin New York Times, které dokument získalo se vysvětluje, co se rozumí pod pojmem „útočné zbraně", které by měly být k útoku použity. Konkrétně se jedná o rakety s plochou dráhou letu, které mohou být vystřelovány z velké vzdálenosti, což neumožní vojskům syrské vlády odpovídat na tyto údery. Právě takovým způsobem jednala koalice NATO v čele s USA během operace v Jugoslávii v roce 1999. Ta přinutila vládu země začít politický dialog, jenž skončil vyhlášením nezávislého Kosova.

  • vyzvy-k-valecnym-zlocinum

 

Celkem je v dopise spolupracovníků Ministerstva zahraničí USA deset bodů, v každém z nich je jmenována odůvodněná nutnost útočit na syrskou vládu, aby bylo dosaženo ukončení občanské války v zemi.

V Sýrii však existuje velké nebezpečí, že rozličné opoziční organizace mohou začít v této situaci bojovat o moc.

„To se odehrálo v roce 1992 v Afghánistánu, když povstalci, kteří porazili vládu, začali mnohaletou občanskou válku mezi sebou a také v Libyi v roce 2011.

Dopis nenavrhuje jak odstranit hluboké neshody dokonce i mezi spojenci o tom, jak má vypadat mírová dohoda. Nepodává právní osnovu pro válku proti Sýrii, kterou Rusko, bezpochyby, blokuje v OSN. Nehovoří o tom, jak odstranit Asada, aniž by se rozpadla syrská vláda. Opět se setkáváme s výzvou bombardovat zemi, kde k takové akci USA nezískaly souhlas ani mandát RB OSN.

Dopis úředníků Ministerstva zahraničních věcí USA kritizovali v Moskvě. Ministerstvo zahraničí Ruska vyjádřilo naději, že Washington nezopakuje chyby, kterých se dopustil dříve v Iráku a v jiných zemích, kde se Západ pokoušel řešit vnitřní problémy silou.

Z dopisu je patrné, že v USA existují kruhy, které mají eminentní zájem na eskalaci válečného konfliktu v Sýrii a přímo nabádají k válečným zločinům.

Facebook komentáře