Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Vítězství rozumu? Ruské bouchnutí do stolu a zachování tváře.

Hodnocení uživatelů:  / 18
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

USA a Rusko dosáhly v Sýrii dohody o příměří.

Podle názoru bývalého diplomata USA Jima Jatrase, se hrozby možného zasahování do syrského konfliktu ze strany Turecka a Saúdské Arábie staly jednou z příčin toho, že USA a Rusko dosáhly dohody o příměří.
Tím, že se USA domluvily s Ruskem o příměří v Sýrii, dali Američané Turecku jasně na srozuměnou, že nepodpoří záměr Ankary poslat vojska do Sýrie.

Bývalý diplomat: USA jasně vysvětlily Turecku, že se ho NATO nezastane.

„Zajistit zastavení palby půjde mimořádně těžko. Nicméně kdyby poslalo Turecko svá vojska do Sýrie, bylo by to naprosto nezákonné, a byla by vystavena odvetným opatřením ze strany syrské armády a ruského letectva. Washington už dal Ankaře jasně na srozuměnou, že „chlapci, jste teď sami o sobě, a když jste tak hloupí, že pošlete své síly do Sýrie a vystavíte je ruskému úderu, nečekejte, že NATO vám přijde na pomoc", řekl Jatras.

  • vitezstvi-rozumu-ruske-bouchnuti-do-stolu-a-zachovani-tvare


Britský bloger The Saker píše, že poslední dohoda mezi USA a Ruskem skutečně nic neřeší, dokonce ani neukončuje válku, a obě strany vyjadřují značnou opatrnost ohledně její budoucí realizace. A přesto je to obrovské vítězství pro Rusko. Zatímco je příliš brzy říkat, že „Rusové v Sýrii zvítězili“, myslím, že je nyní spravedlivé říct, že ruský přístup k Sýrii zvítězil.

Zaprvé: nikdo již netvrdí, že Assad bude sesazen nebo že Damašek bude obsazen. To pak znamená, že všichni nyní uznali, že Syrská arabská republika, podporovaná Ruskem, úspěšně odrazila agresi obrovské koalice anglo-sionistů, vytvořené pro svržení Assada.

Zadruhé: Rusko donutilo RB OSN a USA připustit, že převážná většina těch, kteří dnes bojují proti Assadovi, jsou teroristé. 

Zatřetí: bez ohledu na to, o co se Erdogan pokusí jako další, existují nyní jasné známky toho, že ani NATO, ani EU, a dokonce ani vysoké velení turecké armády nechce válku s Ruskem. A to znamená, že Erdoganovy hrátky se nevyplatily a že celá jeho syrská politika je nyní zcela mrtvá. 

Začtvrté: všechny hrozby ohledně zřízení bezletové zóny nebo okupace Sýrie byly nyní zneplatněny dohodou, která v podstatě prohlašuje, že kdokoliv, kdo nebude respektovat příměří, je legitimním cílem a bude zničen.

Zapáté: USA musely akceptovat ponížení, když musely souhlasit se všemi ruskými podmínkami pro stávající příměří. Ano, samozřejmě, USA mohou, a pravděpodobně se pokusí, porušit část, nebo celou tuto dohodu, ale precedent byl vytvořen a bude velmi těžké, ne-li nemožné, aby se USA otevřeně vrátily ke své politice před rokem 2016.

Britský bloger si všímá jedné pozoruhodné věci když píše: „Opět se ukázalo, že popírači a lidé nenávidějící Putina se mýlili. Abych byl upřímný, mýlil jsem se i já: nikdy jsem netušil, že Rusové by mohli dosáhnout tak mnoha s tak málem, a přesto tyto extrémně nebezpečné hrátky odrazili a zvítězili. Pouze extrémně dovedná kombinace vojenských, ekonomických, diplomatických a politických prostředků mohla přinést tak pozoruhodný výsledek, ale Putin, očividně, tento dokonalý koktejl našel. Cesta před námi zůstává extrémně nebezpečnou, zcela jistě, ale výsledek 20 týdnů trvajícího ruského vojenského zásahu v Sýrii je skutečně pozoruhodný.“

K Sakrovým výrokům bych rád dodal jediné. Zásahem v Sýrii a bouchnutím pěstí do stolu na Blízkém východě se Rusko vrátilo mezi velmoci s kterými je nutno počítat. Po šoku Západu z Ruského angažmá a přehlídce nejmodernějších zbraňových systémů Ruska je dohoda o příměří v Sýrii vítězstvím rozumu a zachováním tváře USA. 

Sama dohoda však nezajišťuje ukončení dlouhé války v Sýrii, ale je to krok správným směrem. Zásluhu na tom mají samozřejmě obě světové velmoci a jejich diplomaté, kterým se dohodou podařilo dostat mimo hru rozezlené regionální hráče.

Facebook komentáře