Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Válka s Ruskem? Děkuji, nechci.

Emil Kalabus

Zkouška ruské mezikontinentální rakety posledního soudu proběhne už letos. Raketa je jedním z pádných důvodů proč nezačínat válku s Ruskem.

Stratégové americké armády se domnívají, že k srážce s „prakticky rovným“ soupeřem může dojít v průběhu příštích pěti let. Tímto soupeřem míní Rusko, jež rychle modernizuje své ozbrojené síly. Pokud konflikt vypukne, čeká USA „logistický zlý sen" a problémy technologického charakteru. Armádní vedení otevřeně přiznává, že ozbrojené síly to budou mít těžké proti ruským bezpilotním prostředkům, systémům rádioelektronického boje, kybernetickým technologiím, protitankovým zbraním a řízeným střelám. Dokonce ani podpora regionálních spojenců nedodá USA sílu schopnou eliminovat pozemní a vzdušný potenciál Ruska. V hypotetickém konfliktu na evropském území - může ruská armáda americká vojska převálcovat a potvrdit své dominantní postavení ve východní Evropě. Pokud by USA použilo jaderné zbraně, může Rusko odpovědět raketami posledního soudu.

  • valka-s-ruskem-dekuji-nechci

 

Expert a výkonný ředitel Lexington Institutu Loren Thompson předpokládá, že hypotetická válka s Ruskem bude znamenat maximálně rychlý postup pěších jednotek přes velká území. Porážka v takovém konfliktu kardinálně změní geopolitickou rovnováhu v Evropě a oslabí vliv USA na minimální od zahájení Druhé světové války. Tahle porážka je podle Thompsona nejpravděpodobnějším koncem.

Loren Thompson zformuloval pět argumentů ve prospěch své teze. Rusko má zeměpisnou výhodu, píše expert. Srážky se budou konat na území Východní Evropy, jež se nacházejí dál od hlavních míst výsadku amerického kontingentu v Evropě. Tato část Starého světa je navíc omývaná moří, do kterých se dá dostat pouze přes úzké průlivy, jež Rusko dokáže snadno kontrolovat.

Další okolností, jež zhoršuje situaci americké armády v hypotetickém konfliktu s Ruskem, se může stát nerozhodnost spojenců ze Severoatlantické aliance, praví se v článku. Vojska NATO mají kvantitativní převahu nad ruskou armádou, ale není zdaleka jasné, jestli se většina členů Aliance zapojí do konfliktu na území baltských států nebo Ukrajiny, která navíc není členkou NATO. Většina průzkumů veřejného mínění svědčí o neochotě Evropanů ze západu kontinentu bránit své sousedy na východě Evropy. Pozice Severoatlantické aliance budou rovněž oslabeny, zvolí-li Washington obrannou taktiku a vzdá se útoků na vojenské základny nebo jednotky na ruském území. Přejít do ofenzívy bude obtížné a maximální fází tohoto konfliktu může být nasazení jaderných zbraní Moskvou, přičemž se žádná evropská země nehodlá stát terčem jaderného útoku, píše na závěr expert.

Pokud by došlo k jaderné válce, počítejme spálené země do pěti deseti dvaceti minut, je to celá Evropa a o pár minut později Anglie,“ píše člen hnutí ANO, inspektor kvality Vincent Pribula a dodává, že protiraketové deštníky nezachytí zdaleka všechny střely. V tu chvíli dojde ke konci veškeré politické agendy a na základě emocí se rozeběhne opravdová apokalypsa.

„Na Rusko dopadne v prvních 60 minutách 2500 taktických střel a po 5 hodinách skončí velký ohňostroj,“ míní Pribula s tím, že ve výsledku zahyne do půl roku od začátku války až 800 milionů lidí. „Na odklízení mrtvol nebude mít žádný stát kapacitu. Ve všech zasažených státech přestane fungovat infrastruktura, průmysl, zdravotní systém.“

Válce by však bylo možné předejít, pokud by došlo k reformě celé EU i NATO a oproštění se od „diktátu USA“.

Podle Paula Craiga Robertse ani Rusko, ani Čína neusilují o konflikt. Jedná se o bezdůvodný a bezohledný akt Washingtonu, vyslat Rusku a Číně zprávu, že si musí zvolit buď vazalství, nebo válku.

Současné chrastění zbraněmi na obou stranách ruských hranic je podle bývalého kandidáta na prezidenta USA Rona Paula velmi nebezpečné. To, co vypadá jen jako hra na válku, by mohlo možná omylem propuknout ve válku skutečnou. A pokud se tak stane, Rusko by mělo nemalou šanci na výhru.

Zkouška ruské rakety posledního soudu proběhne už letos. První prototyp RS-28 Sarmat byl dokončený v roce 2015 a na konci letošního roku proběhne první ostrá zkouška. Výroba raket RS-28 je naplánována na roky 2018 až 2021.

Odhadovaný dolet stotunové rakety RS-28 je 11 000 km, při nosnosti 10 tun. Obsah „užitečného nákladu” není znám, ale podle nosnosti RS-28 může na cíle dopravit až 15 samostatně naváděných jaderných hlavic. V případě útoku na Spojené státy jediná RS-28 zničí celý pás měst na východním pobřeží USA.

Ruská média přispěchala samozřejmě s tvrzením, že Sarmat překoná jakoukoliv protiraketovou obranu. Avšak jde o základní nepochopení (nebo zamlžení) principu vývoje a zavádění nových zbraní do výzbroje.

Protiraketová obrana nemá vytvořit neproniknutelný deštník, ale donutit protivníka ekonomicky krvácet - utrácet miliardy dolarů (a vyčlenit velkou část zbrojního průmyslu a vědeckých kapacit) na vývoj adekvátních protiopatření.

Na konci pak zůstane stát ten, jehož ekonomika dokáže zvládnout tempo zbrojení a vývoj nových zbraní.

Zdroj:http://technet.idnes.cz/mezikontinentalni-balisticka-raketa-rs-28-sarmat-fut-/vojenstvi.aspx?c=A160303_212851_vojenstvi_erp

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře