Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Válka s dolarem probíhá na několika frontách


Po mnoho dekád bylo používání amerického dolaru v mezinárodním obchodování absolutně dominantní. To mělo nesmírné výhody pro finanční systém USA a pro zákazníky USA, a právě to dalo americké vládě nesmírnou moc a vliv po celém světě. Dnes více než 60 procent ze všech cizích měnových rezerv ve světě je používáno právě v amerických dolarech. Ale na horizontu jsou velké změny.

  • valka-s-dolarem-probiha-na-nekolika-frontach

Dolar nemá předplacenu věčnou existenci jako světová měna, je jen poslední v řadě, prozatím. Důvody k oslabení pozice dolaru si osvětlíme v dalších řádcích textu. Hlavní důvod je jednoduchý. Kdo nechce, tak dolar nepoužívá a Čína a Rusko navíc provozuje odstraňování dolaru ve vzájemných výměnách s jinými státy jako svou hlavní politiku. 

Poslední zpráva vedoucí k postupnému drolení moci dolaru je ta, že Rusko a Egypt se dohodli, že mohou přejít při vzájemných platbách na rubly.
V rozhovoru pro egyptská média to prohlásil ministr turistiky Egyptské arabské republiky Hišám Zaazu.
Podle jeho slov, „obě strany už v únoru“ 2015 mohou přistoupit k používání rublu jako vzájemného platebního prostředku v turistické sféře i v obchodu jako celku.
Zaazu vysvětli, že v současné době se pracuje na mechanismu, který umožní zříci se propojenosti s americkým dolarem, jako hlavní měnovou jednotkou. Plánuje se, že platby budou probíhat přes centrální banky RF a Egypta.
http://czech.ruvr.ru/news/2015_01_17/Rusko-a-Egypt-mohou-prejit-pri-vzajemnych-platbach-na-rubly-3202/

Odklon mnoha zemí od amerického dolaru se děje postupně již několik let. Media hlavního proudu těmto událostem zpravidla nevěnují větší pozornost a při tom se jedná o důležité události na poli ekonomické války.

Víme, že Čína a Japonsko odkládají americký dolar v bilaterálním [dvoustranném] obchodování. 
V roce 2012 tehdy druhá největší ekonomika na zemi (Čína) a třetí největší ekonomika na zemi (Japonsko) uzavřely dohodu, která bude prosazovat používání jejich vlastních měn (spíše než amerického dolaru), když budou obchodovat mezi sebou. Toto byla neuvěřitelně důležitá dohoda, která byla zcela ignorovaná americkými médii.

BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, South Africa [Jižní Afrika]) plánují, že začnou používat jejich vlastní měny, když budou obchodovat jeden s druhým.

Dohoda o měnách Ruska a Číny.
Rusko a Čína používaly jejich vlastní národní měny, když mezi sebou nyní obchodovaly již více než rok. Vůdcové z Ruska a Číny byli silní zastánci nové globální rezervní měny již po několik roků, a zdá se, že oba národy jsou rozhodnuté zlomit moc, kterou má americký dolar nad mezinárodním obchodem.

Rostoucí používání čínské měny v Africe.
Kdo si myslíte, že je největším obchodním partnerem Afriky? Nejsou to Spojené státy.
V roce 2009 se stala Čína největším obchodním partnerem Afriky, a Čína nyní agresívně hledá jak na tomto kontinentu rozšířit použití čínské měny.
Zdá se, že Čína je absolutně rozhodnutá změnit způsob, jakým se dělá mezinárodní obchod. V tomto čase používá čínskou měnu pro zahraniční transakce více než 70.000 čínských podniků.

Dohoda mezi Čínou a Spojenými arabskými emiráty
Čína a Spojené arabské emiráty [UAE] se dohodly, že se zbaví amerického dolaru a použijí jejich vlastní měny v transakcích s naftou mezi sebou.
UAE je docela malým hráčem, ale toto je definitivně hrozbou pro systém petrodolaru. Co se stane s petrodolarem, když budou toto následovat i ostatní naftu vyvážející země na Středním východě?

Írán
Írán je jeden z nejagresívnějších národů, když přijde ke vzdálení se od amerického dolaru v mezinárodním obchodování. Bylo například oznámeno, že Indie začne pro nákup nafty od Íránu používat zlato.

Vztahy mezi Čínou a Saúdskou Arábií.
Kdo importuje nejvíce nafty ze Saúdské Arábie?
Nejsou to Spojené státy. Je to spíše Čína.

Spojené národy protlačují ideu nové světové rezervní měny.
Spojené národy vydávají zprávy, které otevřeně volají po alternativě amerického dolaru jako světové rezervní měny. Obzvláště jedna zpráva Spojených národů předvídá “nový globální rezervní systém”, ve kterém již nebude mít USA nadvládu.... 
“Může být vytvořený nový globální rezervní systém, který již nebude záviset na dolaru Spojených států jako na jediné hlavní rezervní měně.”

Mezinárodní měnový fond již delší dobu protlačuje Novou světovou rezervní měnu.
MMF publikoval sérii zpráv volajících po tom, aby byl americký dolar nahrazený jako světová rezervní měna.

Podcenit se nesmí ani skutečnost globálního smýšlení o Spojených státech. To se dramaticky posunulo. Před několika dekádami byli Američani jedním z nejmilovanějších národů na světě. Nyní jsou jedním z nejvíce nenáviděných národů, pro svou agresivní zahraniční politiku.

I když média hlavního proudu podávají jednostranná stanoviska k ekonomické sankční politice proti Rusku, skutečnost je poněkud jiná. Nejde totiž o sankční politiku, ale o válku na ekonomickém poli. Momentálně jde o válku rublu s dolarem. Z počátku se mohlo zdát, že rubl bude poražen, ale situace se obrací.
Americký manévr vynutit si stlačení ceny ropy je komplotem, jaký USA použily na konci 80. let, aby zničily rubl a rozervaly ekonomiku starého Sovětského svazu. Nicméně ruské vedení není stupidní a již dlouhou dobu chápe, že je to Achillova pata jejího ekonomického systému, a tentokrát se vše rychle obrací proti USA, kdy se Rusko prostě zbavuje stále více dolarů, aby tyto prostředky použilo jako kapitál na podporu své měny a průmyslu, během těchto krátkodobých útoků Západu v jeho snaze ochromit ho monetárně.

Víme, že největší věřitel Čína se postupně zbavuje dolaru, Rusko se zbavuje dolaru.

Jak se ale USA postaví k problému, pokud by země jako Rusko, Čína, Írán a další najednou přestaly používat USD k obchodu a vyprázdnily jej ze svých bankovních rezerv? Může tak během pár měsíců dojít k hyperinflaci dolaru, která způsobí úpadek americké ekonomiky. Přestože se to zprvu jeví jako nerealistický scénář, opak je pravdou. Náznaky Ruska a Číny v posledních měsících směřují k odpoutání se od dolaru. Jakmile některé státy odmítnout používat dolar, další se k nim připojí, čímž se sníží věrohodnost této měny a cena rapidně klesne. Otázka je, jaký dopad by to mělo na globální ekonomiku, a jak moc by to poškodilo země, které by prvotně toto započaly. Rusko i Čína drží velký podíl amerických dluhopisů. Čína je největší zahraniční věřitel USA a drží v amerických dluhopisech téměř 2 biliony USD. V případě válečného konfliktu by všechny dluhopisy ztratily hodnotu.

Musíme se zkrátka připravit na to, že dnes už se ty nejdůležitější boje nevedou na bitevním poli. Ekonomika země se díky globalizaci dá porazit na kolena i jinými mnohem účinnějšími způsoby. Rusko i Čína jsou si toho vědomi, jde jen o načasování celého plánu. Která měna nahradí USD v mezinárodním byznysu a v roli rezervní měny? Bude to Čínský jüan, Ruský Rubl, Euro, nebo snad Bitcoin? Spekuluje se i o vytvoření nové měny, na které se bude podílet více států dohromady.

Připomeňme, že válka s dolarem probíhá hned na několika frontách.

Ropná fronta. Projekt mezinárodního „bezdolarového“ obchodu energetickými surovinami začal nabývat reálných obrysů na základě Petrohradské mezinárodní obchodně-surovinové burzy od května 2014. Hlavní myšlenka vypadá následovně: Odtržení od dolaru obrovské a rychle rostoucí části světového trhu energetických surovin, Asijsko-Tichomořského regionu, a místo něj použití jüanu a ruble. Kromě Číny je potenciálním spojencem Ruska Indie a Írán. Indii Rusko nabídlo již v březnu 2014 řadu velkých projektů v oblasti ropy a plynu. Írán se zabývá založením ropné burzy nezávislé na dolaru od roku 2004.

Plynová fronta. V květnu 2014 dosáhl Vladimir Putin, podle odhadu listu The Washington Times, strategického vítězství, když uzavřel smlouvu o plynu s Čínou. Podle amerického tisku zabrání tato „transakce století“ USA v izolaci Ruska s pomocí ekonomických sankcí a pomůže připravit dolar o status světové rezervní měny. V létě odsouhlasilo vedení Gazpromu s Čínou výstavbu plynovodu Síla Sibiře a Indie prohlásila v červnu, že ho chce dotáhnout na vlastní hranice.

V září sdělilo vedení Gazpromu, že dosáhlo dohody o druhém velkém plynovém kontraktu s Čínou: výstavbě plynovodu Altaj a o dodávkách do Asijsko-Tichomořského regionu množství 100 miliard kubických metrů plynu ročně. Tyto dokumenty stanoví, že smlouva o "Altaji" bude podepsána v roce 2015 a dodávky začnou v roce 2019. Když se vezme v úvahu projekt "Síla Sibiře", bude na konci desetiletí dostávat Čína z Ruska plyn prostřednictvím dvou mohutných potrubí. Podle odhadu západních expertů poškodí dodávky plynovodem Altaj takové vývozce jako USA, Kanada, Austrálie a Katar.

Nacházíme se v průběhu mnohovrstevnaté ekonomické války v níž můžeme sice typovat vítěze, ale ne její důsledky pro nás samotné. Možná, že přijde den, kdy světové měny navázané na dolar budou padat jako kostky domina, ale o tom lze pouze spekulovat.

Jistá je jedna věc. Válka s dolarem probíhá a to na více frontách.

Odkaz: 
http://www.zvedavec.org/komentare/2014/10/6184-rusko-se-zbavuje-dolaru-aby-ochranilo-menu-a-zmirnilo-pokles-ceny-ropy.htm

http://www.kurzy.cz/zpravy/366463-konec-americkeho-dolaru/

http://www.investicniweb.cz/ekonomika/2012/9/29/bankrot-usa-je-realita-ne-nejaka-nacerno-natrena-budoucnost/

http://czech.ruvr.ru/2014_10_28/Rekneme-dolaru-good-bye-1457/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře