Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

USA jsou historicky válečnickou zemí

Hodnocení uživatelů:  / 11
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

George Friedmanem v knize „Příštích sto let" píše, že USA jsou historicky „válečnickou zemí". Jsou v neustálém válečném stavu. Války jsou pro americkou zkušenost ústřední a jejich frekvence stále narůstá. Válka je zabudovaná do americké kultury a hluboce zakořeněná v americké geopolitice. Amerika se zrodila z války, pokračuje v boji až do dnešního dne a vojenské tempo se stále zrychluje.

George Friedman je americký zpravodajský expert a odborník na národní bezpečnost. Je zakladatelem a šéfem přední americké soukromé konzultační zpravodajské agentury Stratfor, kterou založil v roce 1996.

  • usa-jsou-historicky-valecnickou-zemi

Friedman tvrdí, že americké strategické cíle a americká rozsáhlá ambiciózní strategie mají svůj původ ve strachu. USA mají nyní pět strategických cílů: 1) Mít rozhodující vliv v Severní Americe. 2) Eliminovat jakoukoliv hrozbu pocházející ze západní polokoule. 3) Udržet ovládání světových moří. 4) Ovládnout mezinárodní obchodní systém. 5) Preventivně zabránit komukoliv, kdo by chtěl ohrozit americké globální námořní síly".

USA budou proto i nadále zaměstnávat potenciální nepřátele a asymetrické spojence v Evropě pozemními konflikty, budou za tímto účelem podnikat preventivní kroky vůči všem eurasijským státům, držet vojenské rozpočty vlád pod tlakem na jejich trvalé zvyšování a tím v konečném výsledku dále rozkládat světový řád do té doby, než jim bude hrozit přímá porážka. Píši přímá porážka, protože malé a nepřímé porážky jsou pro USA přijatelné. „Větším nebezpečím pro Evropu je americký imperialismus, než ten ruský. Hrozba imperialistického Ruska je uměle udržovaná hysterie.“

Tento názor zastává slavný lékař Gérard Michel London.

Profesor fakulty mezinárodních vztahů Harvardské univerzity, politolog Stephen Walt si myslí, že USA musí přestat agresivně instalovat demokratické režimy v jiných zemích a začít aktivně pracovat na změně vlastní vnitřní politiky. Takový názor pronesl v článku pro vydání Foreing Policy.

Walt je přesvědčen, že využití vojenské síly pro rozšiřování demokracie je vyloženě neúspěšná myšlenka a přináší řadu argumentů potvrzujících tento pohled. Zaprvé, úspěšné demokratické režimy nepřicházejí zvenčí, aby se tak stalo, nestačí vypracovat novou ústavu a provést volby. USA ale pravidelně jdou touto cestou. „Myslet si, že americká armáda dokáže provést export demokracie rychle a lacině— na to musíte disponovat ohromnou domýšlivostí,“ myslí si Walt. Zadruhé, využití vojenských sil na ustanovení demokracie v jiných zemích nejčastěji naráží na tvrdý odpor. Mnohým se nelíbí dostávat rozkazy od dobře vyzbrojených okupantů, říká profesor.

„Neúspěšné pokusy přesadit modelové „západní" vzory demokracie do naprosto nepřipraveného sociálního prostředí měly za následek rozklad celých států a změnily obrovská území ve válčiště", řekl Medveděv na Mnichovské konferenci o bezpečnosti.

To, co píše George Friedman ve své knize, není v žádném případě ruská propaganda, ale je to prostý a holý fakt. Války jsou pro americkou zkušenost ústřední a jejich frekvence stále narůstá.

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Nejvetsim-nebezpecim-Evropy-je-americky-imperialismus-rika-syn-obeti-v-procesu-se-Slanskym-439853

http://cz.sputniknews.com/nazory/20160612/3268664/campbell-svoboda-12-cerven.html#ixzz4BRpRXEeR

Facebook komentáře