Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Turecko se propadá do chaosu. Vládne mu diktátor.

Hodnocení uživatelů:  / 8
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

Jaké je dnešní Turecko? Turecko je dnes vším možným jenom ne demokracií. Genocida Kurdů, sebevražedné atentáty v centrech velkých měst, zavírání nepohodlných oponentů, prezidentská neomezená moc Erdogana atd. Turistický ruch ustává a s ním přicházejí i obrovské ztráty v podobě miliard USD.

Tvrdá prohlášení, agresivní jednání a stálé chvastounství se staly součástí image prezidenta Turecka. Nelegální obchody s kradenou ropou, podpora IS a přeshraniční operace proti Kurdům v Sýrii i doma. To je krutá realita současného Turecka.

Stejně jako druzí autoritativní vůdci, Erdogan dělá všechno možné, aby ukázal svým občanům, „kdo je tady pánem". Obnovil válku proti kurdským separatistům, vzal pod kontrolu velkou část médií, přinutil vojáky, aby se přidali na jeho stranu a vsugeroval lidem, že bez něho Turecko není ničeho schopné.

Na jihovýchodě země se rozpoutal boj Erdogana proti Dělnické straně Kurdistánu, který svým měřítkem připomíná rozvrat a humanitární katastrofu v sousední Sýrii. Přičemž není vidět konec tohoto krveprolití.

Rostou rozpory ve vztazích mezi hlavou státu a premiérem Ahmetem Davutogluem. Ruce pryč od Turecka dávají USA i Rusko. Pouze EU se klaní Erdoganovi ze strachu, aby neposlal další vlnu běženců do evropských zemí.

  • turecko-se-propada-do-chaosu

Násilné policejní obsazení největších tureckých opozičních novin Zaman a jejich okamžitý přechod na pro-vládní notu představuje nejdrzejší autoritářský krok, který doposud strana AK prezidenta Recepa Tayyip Erdogana učinila.

Ještě vážnější je, že Erdogan nařídil krvavé potlačení etnických Kurdů na jihovýchodě země, kdy se objevily znepokojivé zprávy o masovém vraždění Kurdů – civilistů - tureckými jednotkami. Turecká armáda také několik týdnů přes hranici ostřeluje kurdské pozice v Sýrii. Turecká bojová letadla, ale také zaútočila na pozice Kurdské strany pracujících (PKK) na severu Iráku.


Turistický ruch v Turecku ustává.

Dříve jezdilo z Ruska do Turecka kolem 4,5 milionu turistů každým rokem. Dnes jezdí z Ruska pouze zlomek turistů a to znamená ztrátu asi 4,5 miliardy USD. Za nepříznivého vývoje událostí mohou dosáhnout ztráty Turecka kvůli krizi ve vztazích s Ruskem devíti miliard dolarů, prohlásil místopředseda vlády Mehmet Şimşek.

Majitelé hotelů v Turecku prodávají asi 1300 hotelů na pobřeží Egejského a Středozemního moře kvůli zhoršení bezpečnostní situace v zemi a krizi ve vztazích s RF.

Místopředseda turecké vlády prohlásil, že v letošním roce se turecký vývoz do Ruska snížil o 30-40%, byl omezen i počet stavebních smluv tureckých firem v Rusku.

Finian Cunnigham píše, že Erdoganův stát hrál prominentní roli ve vyvolání již pět let trvající války v Sýrii, aby změnil režim v Damašku. Tato válka hrozí, že se potáhne ještě déle, vzhledem k roli Turecka v ilegálním dodávání zbraní a hrdlořezů do Sýrie. To je pozadí toho, proč téměř tři miliony syrských uprchlíků skončily v Turecku a proč Evropa zažila destabilizující příliv přistěhovalců ze Sýrie.

Jak řekl nedávno syrský prezident Bashar Assad, evropská uprchlická krize by byla rychle vyřešena, kdyby byla tajná válka proti jeho zemi zastavena. Toho lze dosáhnout, pokud by evropské mocnosti zarazily Turecku a Saúdské Arábii posílat zbraně a žoldáky do Sýrie. Ale místo toho monarchové a EU dávají Erdoganovu režimu 6,6 mld dolarů, zatímco ten zároveň likviduje lidská práva; a tím zajišťují, že celý problém je odložen a bude mít mnohem větší následky. Zde se však naplňuje dávné přísloví: „Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.“

Kurdští politici a veřejní činitelé, mezinárodní aktivisté za lidská práva jednohlasně hovoří o postupném sesouvání Turecka do stavu občanské války, která zachvátila před lety Sýrii. Je to smutná podívaná na zemi, která se stala členem NATO a požaduje vstup do EU. Dnes stojíTurecko prakticky před občanskou válkou a vlastním rozpadem.

Profesor mezinárodních vztahů na Newyorkské univerzitě Alon Ben-Meir, upozorňuje, že Turecku vládne diktátor a jeho tvrzení o demokracii jsou lži.

Facebook komentáře