Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Trumpův tah proti neziskovým organizacím

Hodnocení uživatelů:  / 42
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

Už během předvolební kampaně Donald Trump vystupoval jako velký kritik neziskových organizací. Ty často označoval za pouhé parazity na veřejných financích, které zneužívají k prosazování vlastních zájmů. Pochopitelně těsně po nástupu do funkce přešel Trump od slov k činům a začal s omezováním financování neziskových organizací.

Prvním v omezování financování neziskového sektoru je obnova platnosti nařízení Mexico City Act, které zavedl již v 80. letech Ronald Reagan a které bylo následně zrušeno Barackem Obamou. Toto nařízení zakazuje financovat organizace, které pomáhají v rozvojových zemích zpřístupňovat potraty. S největší pravděpodobností se jedná o první krok v Trumpově boji proti neziskovkám.

  • trumpuv-tah-proti-neziskovym-organizacim

 

Protesty žen a neziskovek v USA na sebe nenechaly dlouho čekat. Trump, tak nepřímo reagoval na amerického filantropa maďarského původu George Sorose. Ten patří k největším kritikům Trumpa a vedle „své“ nadace Open Society Foundation také financuje nevládní neziskové organizace po celém světě. Trump pochopil, že Soros disponuje prostřednictvím neziskových organizací prakticky neomezenou mocí. Trump reaguje na to, jak tuto moc omezit a není zdaleka sám.

To, že Sorosovy neziskové organizace vadí Maďarům je známá věc. Víme, že Maďarsko použije všechny dostupné možnosti k tomu, aby ze země „vymetlo“ neziskové organizace napojené na miliardáře George Sorose. Tyto organizace totiž podle vládní strany premiéra Viktora Orbána „slouží globálnímu kapitálu“ a „zneužívají politickou korektnost v boji proti národním vládám“.

Podobný názor má také Trump, který nelení a blokuje neziskovým organizacím další pole na pomyslné hrací šachovnici.

Trump se chytře zaregistroval jako kandidát do presidentských voleb v roce 2020 a vyšachoval tím neziskovky.

Zaregistrováním se (dokonce i když formálně ještě neoznámil kandidaturu), bude Trump moci spolupracovat s PAC (politickými akčními výbory na podporu kandidátů) a dalšími podobnými organizacemi. Ještě důležitější je, že neziskové organizace se nebudou moci angažovat v "politických projevech", které by mohly teoreticky ovlivnit americké presidentské volby v roce 2020, aniž by riskovaly ztrátu svého statutu. Tento tah účinně brání zájmovým skupinám, aby vytvářely neziskovky, jež by mohly financovat za tím účelem, aby oponovaly Trumpovým iniciativám.

Donald Trump hned od začátku naznačil, že se při tvorbě své domácí i zahraniční politiky bude řídit pouze svým svědomím a přesvědčením, a nikoli tím, co by si přáli jeho kritici v médiích a neziskových organizacích.

Zdroj: http://disobedientmedia.com/trump-files-with-fec-for-2020-election-bid-outmaneuvers-nonprofit-organizations/

http://www.expres.cz/donald-trump-prezident-prvni-rozhodnuti-f10-/zpravy.aspx?c=A170124_113124_dx-zpravy_pali

http://echo24.cz/a/ikFq9/darek-pro-trumpa-madarsko-chce-vymest-sorosovy-neziskovky

Facebook komentáře