Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Systém Matrixu je téměř dokonalý

Dnes se budu na svém blogu zamýšlet nad tím v jakém to žijeme systému. Je námi vytvořený systém opravdu podobný Matrixu z filmové trilogie?

Snad každý z nás onen kultovní film viděl, ale málokdo se nad ním zamýšlí hlouběji. Film a hloubka onoho filmu má více vrstev.

 

Ve filmu se nachází početné množství odkazů na historická a literární díla včetně Platónova dialogu Ústava, Alenky v říši divů, Orwellův román 1984, židovsko-křesťanskou představu o mesiášství, indickou filosofii (Matrix: májá), buddhismus, gnosticismus, ale také třeba díla jako Ghost in the Shell od japonského režiséra Mamoru Ošiiho, Naušika z Větrného údolí od Hayao Miyazakiho nebo příběhy od Williama Forda Gibsona, zejména Neuromancer.

  • system-matrixu-je-temer-dokonaly

Komiksová série The Invisibles od Granta Morrisona zcela jistě ovlivnila trilogii Matrix, jak vyplývá z tematické a výtvarné podobnosti. Morrison tvrdí, že Wachowští jeho dílo okopírovali.

Jen pro připomenutí a k obsahu.

Ve filmové trilogii Matrix jsme mohli sledovat život mladého počítačového experta s perspektivní budoucností, a zároveň obávaného hackera s přezdívkou Neo, Thomasa Andersona. Jeho život se změnil ve chvíli, kdy ho kontaktuje záhadná Trinity. Nabídne mu odpovědi na otázky, které ho už delší čas souží, ale hlavně nabízí odpovědi, které ho zajímají asi nejvíc od chvíle, kdy dostal záhadný e-mail: Co je to Matrix? Rozhodne se uvěřit jí, a po poslední možnosti volby, kterou mu nabídne černoch Morpheus, se probouzí ve skutečném světě. S hrůzou zjistí, že život, který doposud žil, byla pouhá iluze. Zjišťuje, že Matrix je obrovský software, na který jsou všichni lidé napojeni, a žijí si v něm svůj vlastní "život" tak, jak doposud žil i on. Ve skutečnosti jsou umístěni v obrovské elektrárně, která tímto způsobem přináší užitek novodobým pánům světa - strojům. A zjišťuje také to, že on je jediný, kdo může lidi z pod nadvlády strojů zachránit. On je Vyvolený. Tedy alespoň podle proroctví. A tak nemá na výběr - musí se přidat ke skupině rebelů, kteří této válce zasvětili celé svoje životy. Boj o budoucnost se může začít...

Matrix - systém (Czech) Video: https://www.youtube.com/watch?v=TeS6LyYq7zo

Žijeme v Matrixu. Aspoň to tvrdí bývalý pracovník tajných služeb Tomáš Keltner. Vše je připravené a naplánované, vše řídí Systém včetně např. teroristického útoku 11. září 2001. Mimochodem Bin Ládin byl prý mrtvý už v ten samý rok … Systém nám podsouvá realitu včetně konspiračních teorií. Systém je téměř dokonalý, vše vidí a vše ovládá. Přežívá proto, že vyhovuje většině lidí, resp. těm nesvobodným. Má dokonalé technické nástroje. Systém se bojí internetu. Proto prý brzy nastane přírodní katastrofa, která znemožní používání elektronických přístrojů ve stávající podobě. Máme se na co těšit …

Jeden z nejslavnějších ekonomů historie J.M.Keynes v roce 1930 předpověděl, že na konci století bude technologie tak vyspělá, že USA a Velká Británie dosáhnou patnáctihodinového pracovního týdne. Nad tím, proč se tak neděje, i když měl zřejmě pravdu, se zamýšlel britský antropolog David Graeber. Technologie je mobilizovaná především k tomu, abychom pracovali ještě více. Celé zástupy lidí stráví svůj pracovní život prováděním úkolů, o nichž tuší, že nejsou ve skutečnosti k ničemu potřebné. Nazývá ji "prací na hovno" (Bullshit Job). Produktivní práce se sice automatizovala, ale vznikl administrativní sektor neboli posunovači papíru, který prorůstá společností. Morální a duchovní zkáza vytváří jizvu na kolektivní duši lidstva. Hlavní důvod, proč pracujeme minimálně osm hodin denně, je prostý konzum. Navíc volný čas je hrozba. Šťastné a produktivní obyvatelstvo, které disponuje spoustou volného času je pro vládnoucí třídu smrtelným nebezpečím. Proto jí nadmíru vyhovuje představa, že práce je morální hodnotou sama o sobě (já bych parafrázoval dětské „Kdo si hraje, nezlobí“ na „Kdo pracuje, nezlobí“), a že si člověk nezaslouží žádné výhody, pokud není ochoten podřídit větší část svého dne nějakému druhu pracovní disciplíny.

Velmi zajímavá je ta skutečnost, že ekonomka Ilona Švihlíková ve své nové knize Přelom na str. 256, používá také citaci z Matrixu a to není náhoda.

Náhoda není ani to, že spousta lidí chodí na CFP a jiné alternativní weby. Prostě máme stále ty dvě možnosti z výběru dvou pomyslných pilulek. Pokud si vyberete modrou pilulku nic se nestane, žijete svůj obyčejný život v systému, aniž by jste si něco uvědomili. Pokud jste však zvolili červenou pilulku jste zde na CFP a jiných alternativních webech a pak máte možnost něco měnit.

Paní Švihlíková píše: „Rostoucí frustrace občanů může být využita pozitivním směrem, nikoliv kanalizována efektem obětních beránků, rostoucím nacionalismem, fašizoidními prvky a jinými silně negativními tendencemi. Právě s nimi bojují skupiny aktivních občanů, kteří se vlastními, často skrovnými silami snaží upozorňovat své okolí na nebezpečí nové totality a vytvářet proti takovému nebezpečí kontrastruktury.“

Jakou pilulku si tedy vyberete? Modrou nebo červenou...

Matrix, první setkání Morfeus a Neo (pilulka, pill) https://www.youtube.com/watch?v=tZ4OQVXDYmM

Zdroj: http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2450869/jste-bohatsi-nez-75-lidi-zijete-v-matrixu-a-prace-je-na.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře