Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rychle jedoucí zadlužený expres

Emil Kalabus

Expres je kategorie vlaků určených k přepravě na delší vzdálenosti, který na své trase zastavuje spíše zřídka. Stejně tak problematické je zastavit americké zadlužení. Obama navýšil dluh USA téměř na 20 bilionů dolarů.

USA neměly skutečný rozpočtový přebytek od roku 1960 a je velmi nepravděpodobné, že se tento trend nějak změní za vlády Donalda Trumpa. Od roku 1971, kdy prezident Nixon zrušil zlatý standard, rostl dluh v průměru o 9 % ročně. Za vlády Baracka Obamy došlo k jeho zdvojnásobení. Spojeným státům trvalo celých 232 let (od jich vzniku v roce 1776 do roku 2008), než dluh narostl z nuly na 10 bilionů dolarů. Poté, co se vlády ujal Obama, stačilo pouhých 8 let na to, aby se dluh vyšplhal na téměř 20 bilionů. Tento trend je alarmující!

  • rychle-jedouci-zadluzeny-expres

 

Ani nový prezident nebude jiný a již tak enormní zadlužení bude navyšovat. Je to zcela jasné – pro splnění svých předvolebních slibů potřebuje peníze. Není vůbec pravděpodobné, že by došlo k zastavení nebo dokonce ke snižování zadlužení. Pokud takovýto trend setrvá, mohl by být dluh do roku 2021 nejméně 28 bilionů dolarů, možná i mnohem více.

Dnes činí americký státní dluh téměř 20 bilionů dolarů, přičemž jeden z bilionů dluhu vznikl za rekordně krátkou dobu 403 dní. Veřejnost je navíc v souvislosti s americkým dluhem často uváděna v omyl.

Jedním z omylů je, že vláda může růst zadlužení dostat pod kontrolu.

Američtí politici voličům již několik dekád slibují, že začnou škrtat zbytečné výdaje a zaslouží se o lepší hospodaření s penězi vybranými na daních. Zatím ale, jak se říká, skutek utek. Veřejný dluh USA se naposledy podařilo snížit v roce 1957 za vlády prezidenta Eisenhowera. V posledních několika letech americká vláda utrácí kolem 90 % peněz vybraných na daních za mandatorní programy a platby úroků ze svého dluhu, takže o nějakém posunu k vyrovnanému, nebo dokonce přebytkovému rozpočtu nemůže být ani řeč.

Pokud lidé věří, že si americká vláda může vybrat, komu své dluhy bude splácet, a komu naopak ne, asi toho o této problematice mnoho nevědí. Kdyby si USA řekly, že budou jednoduše ignorovat třeba své závazky vůči Číně, které dosahují asi dvou bilionů dolarů, rozpoutalo by to na světových finančních trzích paniku. Spojené státy by se ihned staly nedůvěryhodným dlužníkem, ratingové agentury by přistoupily ke snížení známek USA, a ty by si tak na trzích musely půjčovat s výrazně vyššími úroky. Selektivní default zkrátka není řešení.

V roce 2016 zveřejnilo Ministerstvo financí USA poprvé za více než 40 let data o dluhu Saúdské Arábii.

Částka amerického dluhu Rijádu činila 116,8 miliardy dolarů. Rijád však zdaleka není největším věřitelem USA. Na prvním místě je Čína (1,3 bilionu dolarů) a Japonsko (1,1 bilionu).

Ve Spojených státech nadešla éra Donalda Trumpa a největší zahraniční věřitelé, tedy ti mimo USA, náhle začínají stále víc zvažovat, zdali hodlají nadále financovat vládu USA skrze její dluhopisy.

Trump nastoupil do rychle rozjetého zadluženého vlaku. Dal jasně najevo, že je odhodlaný nakopnout americkou ekonomiku za každou cenu, nicméně na to bude potřebovat peníze a je zřejmé, že bez dalšího zadlužení to nepůjde.

Zdroj: sovereignman.com

http://www.investujeme.cz/obama-zrychlil-zadluzeni-usa-o-vice-nez-dve-ste-let/#ixzz4ZCs3xZQU

https://cz.sputniknews.com/nazory/201602062302503-ekonom-usa-statni-dluh-katastrofa/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře