Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Putin dělá „pořádek“ ve školství

Hodnocení uživatelů:  / 12
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

Ruské školství procházelo v posledních desetiletích zásadní reformou. Její počátky spadají již do 80. let minulého století. Plně začaly být realizovány po rozpadu SSSR a vzniku Ruské federace.

Všeobecně je známo, že v devadesátých letech, byli v ruských ministerstvech zcela oficiálně zaměstnáváni Západní „poradci“. Seděli ve všech ministerstvech a výborech, ve školách a univerzitách. Přepisovali ruské dějiny, neboť nechávali tisknout nové učebnice, jež oslavovali USA. Byly financovány Rockefellerovou nadací a dalšími soukromými iniciativami.

Cílem bylo zničit identifikaci Rusů s vlastní historií, aby tak mohla být nadcházejícím generacím vtisknuta nová, proamerická identita. Putin tyto snahy ukončil a znovu tvrdě zaútočil. V Rusku ukončil nevýhodné výprodeje státního majetku za směšné ceny, svedl boj s nejvlivnějšími oligarchy a znemožnil činnost desítkám neziskových organizací.

  • putin-dela-poradek-ve-skolstvi

 

Generální prokuratura například označila činnost dvou zahraničních neziskových nevládních organizací za nežádoucí. Jednalo se o Sorosovi nadace Otevřená společnost (Open Society Foundations) a instituci Otevřená společnost fond pomoci (OSI Assistance Foundation).

Bylo stanoveno, že (jejich) činnost…ohrožuje základy ústavního zřízení Ruské federace a bezpečnost státu.

Z Ruska přišla mainstreamovými médii zatím ignorovaná, avšak zásadní zpráva: z postu ministra vzdělávání a vědy byl uvolněn Dmitrij Livanov a na jeho místo nastoupí Olga Vasiljevová. Lze bez nadsázky konstatovat, že pouhý měsíc před ruskými parlamentními volbami dochází na čele ruského ministerstva školství k obratu o sto osmdesát stupňů.

Změnu na postu ministra vzdělávání a vědy schválil v pátek 19. srpna ruský prezident Vladimir Putin. Nejenže se tak stalo necelé dva týdny před začátkem nového školního roku, ale změna může znamenat naprostý obrat v dosavadním kurzu ruského ministerstva školství. Odvolaný Livanov platil za liberála, přičemž vlastenecky zaměřená část ruské společnosti jej obviňovala z devastace vzdělávacího systému a vyčítala mu mimo jiné slepé přejímání západních přístupů či absenci patriotismu – někteří jej dokonce obviňovali z toho, že nepracuje v zájmu Ruska, ale Západu.

Naproti tomu jeho nástupkyně, šestapadesátiletá Olga Vasiljevová, která dosud pracovala v prezidentově administrativě, kde měla na starosti problematiku vlasteneckého vzdělávání, je známá svým konzervativním, vlasteneckým a pravoslavným zaměřením. Již v roce 1990 na Institutu historie SSSR obhájila disertaci na téma Sovětský stát a vlastenecká činnost Ruské pravoslavné církve v letech Velké vlastenecké války.

V prezidentově administrativě pracovala ve vedení odboru, jehož agendou je příprava návrhů „k posílení duchovně-morálních základů ruské společnosti a zdokonalení práce ve vlastenecké výchově mládeže“ – a právě to může být také jejím úkolem na postu ministryně školství.

Vypadá to, že v Rusku dochází k dalšímu zemětřesení způsobené V. Putinem. Dnes je to školství.

Zdroj: http://www.eurasia24.cz/zpravy/815-zemetreseni-na-ruskem-ministerstvu-skolstvi-liberala-strida-konzervativni-patriotka

Facebook komentáře