Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Příčiny tureckého puče – Erdoganova genialita

Hodnocení uživatelů:  / 12
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

V březnu tohoto roku jsem si na svém blogu kladl otázku jaké je dnešní Turecko? Napsal jsem, že Turecko je dnes vším možným jenom ne demokracií. Genocida Kurdů, sebevražedné atentáty v centrech velkých měst, zavírání nepohodlných oponentů, prezidentská neomezená moc Erdogana atd.

Tvrdá prohlášení, agresivní jednání a stálé chvastounství se staly součástí image prezidenta Turecka. Nelegální obchody s kradenou ropou, podpora IS a přeshraniční operace proti Kurdům v Sýrii i doma. To byla a je krutá realita současného Turecka. Stejně jako druzí autoritativní vůdci, Erdogan dělá všechno možné, aby ukázal svým občanům, „kdo je tady pánem". Obnovil válku proti kurdským separatistům, vzal pod kontrolu velkou část médií, přinutil vojáky, aby se přidali na jeho stranu a vsugeroval lidem, že bez něho Turecko není ničeho schopné.

  • priciny-tureckeho-puce-erdoganova-genialita

Na jihovýchodě země se rozpoutal boj Erdogana proti Dělnické straně Kurdistánu, který svým měřítkem připomíná rozvrat a humanitární katastrofu v sousední Sýrii. Přičemž není vidět konec tohoto krveprolití.

Rostou rozpory byly viditelné ve vztazích mezi hlavou státu a premiérem Ahmetem Davutogluem. Víme, že Turecký premiér Davutoglu rezignoval kvůli sporům s Erdoganem. Premiér se s prezidentem příliš neshodoval v otázce posílení prezidentských pravomocí. Erdogan chce, aby se těžiště moci přesunulo od vlády k prezidentovi. Davutoglu vedl za Turecko důležitá jednání o navracení uprchlíků. Jeho odstoupení dál posílilo rostoucí moc prezidenta Erdogana.

Puč byl opravdu tureckou armádou připraven a vedli k tomu již zmiňované události. V posledních letech prezident Erdogan nechal pozatýkat nesčetné generály, velitele a důstojníky turecké armády a nedávno prohlásil, že je v armádě potřeba další čistka. Navíc zavírání novinářů a nepohodlných oponentů vedlo zcela jistě k vnitřnímu pnutí. To mohlo vyprovokovat onen pokus o puč.

Podle exministra zahraničí Karla Schwarzenberga byl puč perfektně připravený právě Erdoganem. Vojáci vběhli do pasti, celá akce nahrála prezidentu, opozice je smetena a probíhají čistky.

Ve svém komentáři v MF Dnes uvádí ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček, že výsledek je jasný: prezident Erdogan má mezi lidmi významnou podporu a výrazně posílil. A Kmoníček zmiňuje i tuto verzi proběhlého puče. „Hluboce rozdělená turecká společnost v ní má stoupající problém se zvyšující se islamizací Turecka a zradou sekulárních myšlenek Kemala Atatürka. Ty v zemi vždy strážila zejména turecká armáda, a proto se na ni také prezident Erdogan zaměřil. Léta probíhajícími čistkami v armádním velení se ji pokusil ovládnout, aby nestála v cestě projektu znovuislamizace Turecka a návratu osmanského impéria,“ uvádí Kmoníček.

S názorem pana Kmoníčka souhlasí advokátka Klára Samková. Samková tvrdí, že Erdogan je génius a je si jistá, že Turecko bude klást Evropské unii další a další podmínky, které EU bude v panice přijímat. V podstatě je Erdogan génius: vymyslel bojovou strategii, že je členem Evropské unie se všemi právy bez jakýchkoliv závazků. Jsme na nejlepší cestě se stát faktickou tureckou kolonií, a to bez toho, aby padl na evropské půdě jediný výstřel.

Podle bývalého řiditele slovenské zpravodajské služby SIS a předsedy Asociace bývalých zpravodajských důstojníků (ABSD) Igora Cibula bude turecká společnost rozdělená: "Bez ohledu na výsledek pokusu o vojenský převrat v Turecku, režim prezidenta Erdogana čeká těžké období. Neúspěšný puč povede k ještě větší destabilizaci poměrů v zemi.“

A co my v Evropě? „Máme se na co těšit.“ Podle expertů vlna teroristických útoků, které v poslední době zasáhly Evropu, má zesilující tendenci, ale džihádistická zvěrstva ještě nedosáhla vrcholu.

O tom svědčí včerejší případ z Bavorska, kdy sedmnáctiletý Afghánec napadl v regionálním vlaku poblíž bavorského Würzburgu sekyrou a nožem cestující. Čtyři lidi zranil těžce, jednoho lehce. Oznámil to bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann (CSU). Policie útočníka zastřelila, když se po zastavení vlaku snažil utéct.

Facebook komentáře