Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Predikce, která se beze zbytku naplnila. Znovuzrození Sýrie je Putinovým vítězstvím.

Hodnocení uživatelů:  / 5
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

Ještě nedávno to v Sýrii vypadalo, že Asad bude svržen a Sýrie se stane další nešťastnou zemí s loutkovou prozápadní vládou.

Pak ale zasáhlo Rusko a Sýrie začala vstávat z popela jako bájný pták Fénix.

Situaci v Sýrii mnozí západní analytici přirovnávali k bažině ve které Rusko uvázne. Mylně ji přirovnávali ke druhému Afghánistánu. Mýlili se. Rusové zvítězili a určují podmínky dalšího vývoje v Sýrii. Nejen, že Asad nemusí odejít, ale je jediný kdo nyní fakticky vládne. Ruská vojenská operace s podporou jejich spojenců vede směrem k jasnému vojenskému výsledku a to je vítězství.

Putin přivedl situaci v Sýrii do logického vítězného konce aniž by se Sýrie pro Rusko stala druhým Afghánistánem. A ještě k tomu získal solidní bonusy: katarské trubky do Evropy nepovedou, dramaticky se zvýšil prodej ruských zbraní, stejně dramaticky stoupl respekt k možnostem ruské armády a jako třešinka na dortu – možnost v klidu a zasvěceně se vypořádat s problémem „Ukrajina“, aniž by se musel starat o vypuknutí války na druhé frontě.

  • predikce-ktera-se-beze-zbytku-naplnila-znovuzrozeni-syrie-je-putinovym-vitezstvim
  • predikce-ktera-se-beze-zbytku-naplnila-znovuzrozeni-syrie-je-putinovym-vitezstvim
  • predikce-ktera-se-beze-zbytku-naplnila-znovuzrozeni-syrie-je-putinovym-vitezstvim
  • predikce-ktera-se-beze-zbytku-naplnila-znovuzrozeni-syrie-je-putinovym-vitezstvim
  • predikce-ktera-se-beze-zbytku-naplnila-znovuzrozeni-syrie-je-putinovym-vitezstvim
  • predikce-ktera-se-beze-zbytku-naplnila-znovuzrozeni-syrie-je-putinovym-vitezstvim

Zásah v Sýrii je vítězstvím Moskvy. Od počátku šlo totiž o plynovody a geopolitický vliv v oblasti. Plynovody jsou strategická zařízení. Jakmile bude nějaká země na ně napojena, jistě je bude chtít využívat. A když povedou do Ruska, bude z Ruska kupovat i plyn. Nyní je největším dodavatel plynu do Evropy Gazprom. Druhou zemí s konkurenceschopným objemem zásob zemního plynu je Katar. Ale aby ten mohl dodávat plyn do Evropy, k tomu potřebuje plynovod. A ten musí jít přes území Sýrie.

Návrh Kataru - Sýrie před několika lety odmítla a místo toho se domluvila na spolupráci s Ruskem a Íránem. Dokud bude v Damašku vláda nakloněná Rusku, těžko se něco změní. Západ a jejich spojenci si to uvědomovali a proto toužili sesadit Asada a nastolit v Sýrii loutkový režim.
Proto i Saúdská Arábie nabízela Rusku 15 miliard dolarů za to, že opustí Sýrii.

Opak se stal pravdou. Rusko vyslalo k syrským břehům bitevní lodě a na oblohu přitáhlo VKS. Rusko ochránilo jak svoje zájmy tak i svého spojence. Tam, kam bude Gazprom dodávat zemní plyn, tam sahá relativně silný vliv Moskvy. Kdyby Evropa odebírala velké množství plynu z Kataru, síla Ruska by rázem poklesla.

Syrský režim je fakticky jediný silný světský režim v celém arabském světě. Jeho síla překáží Anglosasům v jejich plánech na přebudování Blízkého Východu i celého světa a jeho světskost (a zároveň hospodářská úspěšnost) vadí Saúdské Arábii a Kataru. Sýrie byla a je překážkou ve vítězném tažení Západu na Rusko. Rusko to vnímá a řeklo prostě dost. Všichni nyní uznali, že Syrská arabská republika, podporovaná Ruskem, úspěšně odrazila agresi obrovské koalice anglo-sionistů, vytvořené pro svržení Asada.

Rusko vyhrálo významnou bitvu a získalo respekt celého světa, ale v sázce je stále příliš mnoho, totiž osud samotných severoatlantických elit.

Pokud se Vám zdá, že jste někde již tento text četli, nemýlíte se. Identický text jsem zveřejnil na CFP dne 28. února 2016 zde:http://czechfreepress.cz/zdenek-balek/znovuzrozeni-syrie-je-putinovym-vitezstvim.html

Měla to být analýza a predikce, která do puntíku vyšla. Predikce znamená předpověď či prognózu, tvrzení o tom, co se stane nebo nestane v budoucnosti. Na rozdíl od věštění nebo hádání se slovo predikce obvykle užívá pro odhady, opřené o vědeckou hypotézu nebo teorii. V mém případě šlo o odhad geopolitické situace v Sýrii.

 

Tehdejší článek vydaný zde na CFP se zdál natolik zajímavý ruské agentuře InoSmi, že byl přeložen do ruského jazyka a zveřejněn. InoSmi zde: http://inosmi.ru/politic/20160302/235593809.html

Pro zajímavost - článek měl něco přes 43 000 přečtení.

InoSMI ( ruština : " инос" , odvození od "zahraničních hromadných sdělovacích prostředků") je internetový mediální projekt, který sleduje a překládá články publikované v zahraničních a západních médiích do ruštiny. Překlady jsou publikovány online denně. Rozsah témat se liší, ale většina překladatelských článků jsou analytické eseje napsané západními novináři a věnovanými Rusku. Pravidelné články jsou zřídka publikovány. Služba je přidružena k zpravodajské agentuře RIA Novosti a je sponzorována Federální agenturou pro tisk a masovou komunikaci Ruska (FAPMC).

Zatímco služba má na svém výplatním listu několik profesionálních překladatelů, značný zlomek překladů provádí její dobří čtenáři na dobrovolném základě.

Čtenáři se rovněž účastní monitoringu médií, neboť mohou navrhnout článek k překladu.

Stránka má fórum, kde se diskutuje o nových publikacích. Politika moderování je poměrně volná a umožňuje různé názory.

Není výjimkou, že inoSMI zveřejňuje texty významných světových deníků jako The New York Times, The Wall Street Journal, USA TODAY, Los Angeles Times, The Guardian atd.

Občas se podaří mezi tyto giganty zařadit články z nezávislých – alternativních medií, které působí na naší domácí scéně. Několik článků převzala inoSMI také z našeho CFP.

+ BONUS ----------------

Facebook komentáře