Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Porážka IS v Sýrii a Iráku na blízku. Výnosný byznys a Evropa v ohrožení

Hodnocení uživatelů:  / 6
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

Je otázkou času, kdy bude zlikvidována poslední bašta IS v Sýrii.

27. srpna ukončily oddíly syrské armády za podpory ruského letectva rozdrcení seskupení IS v údolí řeky Eufrat v okolí města Ghanem-Ali. Útvar syrské vládní armády pokračuje v rychlé ofenzívě podél východního břehu Eufratu směrem na Deir ez-Zor. Vytčeným úkolem je proražení blokády Deir ez-Zoru a „likvidace poslední bašty IS v Sýrii."

Teroristická organizace Islámský stát postupně ztrácí své území v Sýrii i v Iráku. IS nyní drtí společně Rusové i Američané. Reálně však hrozí, že se do EU začnou ve zvýšené míře vracet radikálové, kteří odešli bojovat do řad Islámského státu. Dobytí Mosulu a Rakky sice bude znamenat konec pseudostátu vytvořeného islamisty, ale ne konec islamistů a jejich ideologie.

  • porazka-is-v-syrii-a-iraku-na-blizku-vynosny-byznys-a-evropa-v-ohrozeni

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý ve vysílání České televize upozornil v souvislosti s teroristickými útoky na to, že na přehlíženém Balkánu vzniká podhoubí radikálního islámu. Domnívá se tak, že útok v Česku je jen otázkou času.

Balkán byl navíc Islámským státem označen jako místo, kam se mají bojovníci zaměřit jako na výchozí prostor pro útoky v Evropě.

Podle Šedivého V Evropě bohužel bezpečno nebude. V dohledné době musíme počítat s velkými i sofistikovanými útoky teroristů.

Schengenský systém umožňuje pohodlný pohyb po Evropě, ale přináší i bezprecedentní bezpečnostní rizika.

O aktuální bezpečnostní situaci v rámci schengenského prostoru si už dělá iluze asi málokdo. Opojení z „Evropy bez hranic“ na pozadí nekontrolované migrační invaze a s ní spojených divokých výtržností, teroristických útoků, sexuálních štvanic na ženy či nárůstu běžné kriminality rychle vyprchalo. Těm zbývajícím, kteří ještě optimismus a víru v udržitelnost stávajícího systému neztratili, by měla být předepsána jako lék četba čerstvě vydané výroční zprávy Evropské agentury pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států Evropské unie (Frontex). Publikace s názvem Risk Analysis for 2016 z 5. dubna je bohatým zdrojem dat a poznatků o migračních tocích v uplynulém roce, (ne)schopnosti Evropy vypořádat se s nimi a důsledcích pro bezpečnost. Podle zprávy bylo v roce 2015 odhaleno 1 822 337 nelegálních překročení vnější hranice schengenského prostoru.

Zpráva připouští, že ilegálních překročení hranic mohlo být ve skutečnosti mnohem více, protože migranti mohli vstoupit do schengenského prostoru, aniž byli detekováni. To je vyvozováno mimo jiné z toho, že řada migrantů, kteří připluli na řecké ostrovy vešla v kontakt s místními orgány až během svého pobytu na ostrovech. Za těchto okolností je podle Frontexu pravděpodobné, že neznámé množství migrantů překročilo hranici a pokračovalo dále ve své cestě, aniž by byli odhaleni jakýmikoli pořádkovými silami.

Bezprecedentní byl též objem migračních toků přes vnitřní hranice. Drtivá většina uprchlíků, kteří vstoupili do schengenského prostoru přes Řecko a velká část těch, kteří přišli přes Itálii, pokračovali dále do jiných členských států, hlavně do Německa – ač podle azylových pravidel EU (nařízení Dublin III) byly příslušné k projednání jejich žádosti státy, kudy ilegálně vstoupili do EU. Napříč EU tak procházelo kolem jednoho milionu osob bez odpovídajících cestovních dokladů.

Ze zprávy vyplývá, že při kontrole totožnosti se orgány států na vnější hranici setkávaly s velkými obtížemi, a ve významné míře nebyly schopny tomuto úkolu dostát. Velká většina migrantů dorazila bez odpovídajících dokladů – ať už zcela chybějících, jiných než cestovních, pochybných nebo zjevně padělaných. Byla zde velká četnost lživých prohlášení o státní příslušnosti Sýrie a Afghánistánu ze strany jedinců z jiných zemí s malou pravděpodobností na získání azylu v EU, což ukázala důkladná zkoumání, tam kde byl pro ně prostor. Mnoho nominálních „Syřanů“ a „Afghánců“ tudíž při registraci zřejmě získalo tuto klasifikaci neprávem.

Zpráva dále hovoří o „ohromujícím množství“ občanů EU, kteří se zapojili do konfliktu v Sýrii po boku džihádistů. Mnoho z nich prý zvolilo pro návrat neregulérní cestu. Konstatuje, že „[i]slamističtí extrémisté využijí nelegální migrační toky, kdykoli takové pohyby budou vyhovovat jejich plánům.“ – K tomu dodejme, že i jeden z pěti hlavních protagonistů teroristických útoků v Bruselu v březnu 2016 se do Evropy vrátil inkognito jako „uprchlík“ přes řecký ostrov Leros. Připomeňme také, že ředitel Europolu Rob Wainwright v rozhovoru pro německý deník Neue Osnabrücker Zeitung 19. února uvedl, že Europol odhaduje, že v Evropě je mezi 3000 a 5000 osob, které se vrátily z výcviku v táborech radikálních islamistů.

Zpráva poukazuje též na neefektivitu současného systému navracení (vyhoštění) cizinců, kteří nemají právo pobývat v EU.

Takřka nikdo ze znalejších analytiků dnes nepředpokládá, že porážkou IS konflikty v regionu skončí. Boje a další problémy opravdu neustanou mávnutím kouzelného proutku. Doba hrůzovlády Islámského státu v Iráku a Sýrii se ovšem chýlí přesvědčivě ke konci.

Je nutné myslet na to, že IS nevznikl z ničeho, ale navazoval na dřívější organizace, zejména Al Káidu. Je jisté, že jeho bojovníci utečou, naberou síly a zaútočí zas třeba v Evropě.

Poprvé v historii se podařilo této organizaci nalákat do svých řad tisíce Evropanů. Kam si myslíte, že půjdou? „Útěk domů“ přitom nebude tak složitý. Bojovníci IS disponují obrovským množstvím dokladů, o něž připravili civilní obyvatelstvo okupovaných území. Vzhledem k počtům imigrantů s falešnou identitou, kteří se za poslední dva roky dostali do Evropy, nelze příliš doufat, že by bojovníci IS byli už při vstupu identifikováni. A i kdyby – většina těch, kdo se již vrátili, zůstává na svobodě.

Tajné služby nemohou mít takové kapacity, aby ohlídaly každého islamistu.

Nelze opomenout skutečnost, že neziskovky se také významným procentem podílejí na narůstajícím množství uprchlíků v Řecku a Itálii. Místo aby ilegální migranty z vod vyzvedli a vrátili je zpět do Afriky, jsou jejich lodě pohodlnou taxislužbou.

Kyvadlová dopravu tohoto druhu je tak pro mnoho zločinců na obou stranách Středozemního moře výnosným byznysem.

Zdroj: http://www.ozbrojeneslozky.cz/clanek/porazka-islamskeho-statu-v-iraku-a-syrii-uspisi-preneseni-bojiste-do-evropy

http://www.expres.cz/uprchlivka-krize-neziskovky-djd-/zpravy.aspx?c=A170330_164634_dx-zpravy_Neos

https://www.pravybreh.cz/tristni-obraz-bezpecnostni-situace-v-evrope-bez-hranic

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/General-Sedivy-Budou-dalsi-utoky-I-u-nas-je-to-jen-otazka-casu-Je-treba-zacit-deportace-489124

Facebook komentáře