Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Odvody branců - mužů a žen aneb Švejkové do zbraně!

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Dočetl jsem článek na Novinkách o geniálním nápadu armády na odvod branců a následně pročetl názory čtenářů k tomuto tématu. Některým příspěvkům v diskuzi jsem se musel upřímně zasmát, jiné názory byly opravdu velmi zajímavé a poučné, další spíše k pláči.

  • odvody-brancu-muzu-a-zen-aneb-svejkove-do-zbrane

Když jsem se nad problémem zamyslel do hloubky, přišel jsem na to, že za vlast by téměř nikdo z mladých dobrovolně nebojoval. Podle převládajících názorů vlast neexistuje, naše půda je rozprodána stejně jako státní podniky, které by stálo za to bránit a pokládat život za politiky a oligarchy se nikomu nechce.

Dokonce by někteří raději bojovali za ruské separatisty ve Slavjansku, nežli za naši vlast. Prostě bída.

Co z diskuze plyne je důležité. Švejkovství opět pohlcuje naši společnost.

A víte, že se těm mladým diskutérům nedivím...

Křesťanské hodnoty jsou cíleně demontovány, rozdíly v pohlaví jaksi mizí, vlastenci a patrioti jsou pokládány za blázny a podivíny. Propaganda nás připravuje na rozpuštění našeho národa v EU...

Nacionalismus a vlastenectví je dnes v podstatě zločin, muži se mění v ženy a ženy v muže, tak za co bojovat? Za Evropskou unii? Za tu také ne, protože sama idea EU je našim občanům cizí což ukázaly jasně nedávné volby. Každý tuší, že čím více bude mít EU pravomocí, tím méně svobod občan obdrží. EU funguje jaksi byrokraticky a díky EU přibývá nezaměstnaných a chudých.

Naše armáda má jedinou jistotu.

Odkaz dobrého vojáka Švejka žije v našich srdcích a ani přísný armádní dril naše švejkovství nevykoření.

Co je to vlastně švejkovství? Je to přesně to co popisuje Petr Kubát: „Švejkovství musíme přiznat hodnotu duchovní kategorie, je to typ masové psychologie. Významně se v něm zrcadlí rys českého národního charakteru.

Švejk je člověk, který chce žít a přežít. Neváží si ničeho kromě vlastního života, nejvýš snad toho, co dělá život příjemnějším, pohodlnějším a bezpečnějším. Neváží si lidského díla a institucí. Málo mu záleží i na tom, jak se bude jeho jednání ostatním lidem jevit. Švejk si volí vždy podle situace takovou roli, která je pro něj nejméně riskantní. Není individualista, ale jednotlivec, který se chce ztratit v množství. Svět demaskuje jako lež, přetvářku, absurdní šaškárnu. Švejk je důvěrně seznámen s prostředím, umí s ním splývat, plout v jeho proudu, nikdy ne proti.

Švejk necítí historické poslání, dobře ví, že mu z toho nic neplyne.

Hašek v románu nádherně představil nejúčinnější způsob české obrany: humor. Český člověk se pudově brání a nejúčinnějším způsobem je právě vtip, zesměšnění soupeře.

Růst švejkování je v přímém stavu ke krizi. S ní vzniká, roste a zaniká“. Tolik zmínka o naší národní povaze.

Také vás napadlo z čeho budeme brance financovat a kde je ubytujeme, když kasárny jsme prodali a vojenské mundúry dali do army-shopů? Švejk by si toho také dozajista všiml. Švejkovství můžeme najít v mnohých příspěvcích a komentářích k článku o branné povinnosti.

Co se týká fyzické kondice branců. Cituji: „V dobách, kdy 90% mladých mužů trpí ničím nepodloženým vysokým sebevědomím, mají myšlení i odvahu venkovské holky a nejsou schopni vylézt pár schodů bez výtahu, chtějí stavět armádu? Tak to ten „herec“ opravdu trochu ujel ... Pravděpodobně si neuvědomuje, že spousta z těch mladých troubů neví, že v reálné válce nelze v případě zabití jen zmáčknout klávesu EsC a začít nanovo ...

Přiznám se, že tahle zpráva mě opravdu pobavila. Polovina z těch mladých šašků nezvedne nic

těžšího, než je tužka! Takovým chcete dát do ruky samopal? Vždyť bude v našich řadách více mrtvých vlastní vinou, než kdyby je postřílel nepřítel! S každou odřeninou budou žádat vojenský důchod i s výsluhami! Jednou přespí venku pod širým nebem v dešti a sanitky je budou rozvážet po nemocnicích! No a nedej bože, že by jim někdo šlápl na nohu ... Do smrti budou kulhat, jen aby získali důchod“.

Dle mého soudu s tím nepřítelem to není také nijak slavné. Sice nám za nepřítele americký kurátor – poručník, vybral Rusko, a strašil jeho rychlým postupem a okupací našich dvorků a zahrádek, ale ono se stále nic neděje i když se kluci z Kyjeva snaží seč to jde. Granáty padají přes ruskou čáru a ruský medvěd se z místa nehne, stále dřepí u sebe doma. Stále žádné ruské fangle mezi růžemi a kedlubny.

Samozřejmě i Švejk by věděl, že pokud se mají povolávat noví branci je potřeba vyvolat novou studenou válku. To by dávalo jakýsi důvod pár branců povolat a zvýšit též ty nepopulární odvody na zbrojení.

Armáda by ráda povolala k vojenskému výcviku 5 až 8 000 branců a doplnila tak naši armádu profesionálů jejíž počet činí nyní pouhých 21 000 profíků. Armáda chce obejít parlament a zjednodušit odvody branců. Vše zdůvodňuje nějakým budoucím reálným nebezpečím.

Dodávám, že vláda ty indicie o reálném nebezpečí má již dlouho, pouze my „slaboduší“ si ještě neuvědomujeme, že Rusko nás chce všechny postupně anektovat. Také Švejk by věděl, že když to říká velký bratr musí to být pravda a neprotestoval by.

Jiný diskutér k uvedenému článku o branné povinnosti tvrdí, že zde nejde o nic jiného než o další tunel na peníze: „ Napřed všechno rozkradli a něco levně prodali a teď se bude všechno znovu nakupovat a stavět. Končí tunel Blanka, tak bude nový tunel ARMÁDA. Na co? Co chtějí brance za 3 měsíce naučit? Nic. Vojáci se stačí akorát seznámit, ale výcvik nula.

Toto se může stát jen v tom našem státním bordelu a bude zajímavé sledovat, kdo vyhraje tendry“.

Osobně zastávám švýcarský model neutrality a obrany země, ale zároveň si kladu otázku zda je to v našich reálných podmínkách možné.

Švýcarská neutralita je výjimečnou konstantou země, která v otázce vojenské obrany dává mírové až morálně-etické cíle. Armáda má větší rozsah pravomocí, připomíná spíše policii a její organizace je vystavěna na kantonální úrovni. Díky neutralitě bylo Švýcarsko uchráněno přímé vojenské akci v obou světových válkách. Svou neutralitu si občané střeží, přesto souhlasili se vstupem do různých organizací (např. OSN).

Pro zachování tradice skladování armádních pušek v domácnostech se vyslovilo 56 % Švýcarů v roce 2011.

Referenda ke Švýcarsku patří, stejně tak i zbraně.

Referendum o zbraních ve švýcarských domácnostech bylo vítězství tradičních švýcarských hodnot, smyslu pro svobodu a obranu vlasti.

Zbraní je v zemi obrovské množství, protože kromě toho, že se v útrobách každého třetího švýcarského obydlí skrývá malá armádní zbrojnice, Švýcaři holdují sportovní střelbě. Střelecký klub je v každé větší obci.

Není bez zajímavosti, že švýcarská armáda očekává v důsledku ekonomické krize dramatickou eskalaci nepokojů v Evropě, kde se nevylučuje nasazení domobrany a armády u hranic.

Švýcarský ministr obrany Ueli Maurer v roce 2012 řekl: "Nevylučuji, že v příštích letech budeme potřebovat armádu."

"V mnoha zemích Evropy, zejména v jižních zemích se očekává vypuknutí občanské války. Krize s eurem se zhoršuje a tím i sílí potenciál pro násilí. Ve Španělsku, Řecku a Itálii hrozí masová nezaměstnanost a radikalizace obyvatelstva," říká šéf švýcarské armády André Blattmann.

Z tohoto pohledu je armáda opravdu třeba. To je švýcarský pohled na svět.

Kladl jsem si otázku zda by švýcarský model byl vhodný pro ČR. Nějak mi vychází, že švýcarský model pro nás není. Proč? Nějak si neumím představit občany s muničním skladem v ložnici.

Česko je světová supervelmoc v užívání drog a pití alkoholu. Ovládlo totiž celkový žebříček, který sestavila americká agentura Bloomberg.

Lidé znalí věci dobře vědí, že alkohol, drogy a zbraně doma ve skříni jsou opravdu smrtící kombinací. Asi by u nás nebylo výjimečné slavit narozeniny a svátky střelbou ze samopalu což by mnohé požívače alkoholu a drog poslalo spolehlivě do chládku.

Jsou Češi národ „válečníků“, či mírných „holubic“? Odpověď přináší nejnovější studie, kterou ve spolupráci s institutem Economist Intelligence Unit (EIU) přinesl prestižní týdeník The Economist. A podle výsledků patří Česká republika k nejmírumilovnějším zemím světa. Experti hodnotili 24 kritérií „mírumilovnosti“ ve sto dvaceti zemích světa. Češi se v žebříčku umístili na dvanáctém místě – například nejvýše ze všech nových členských států EU. Vůbec nejmírumilovnějším národem světa jsou Norové, následovaní Novozélanďany a Dány.

Co nám tedy zbývá? Podle logické úvahy bude nejlépe používat tu naši specifickou obranu, kterou ovládáme výborně všichni. Je to humor. Ano, přesně tak. Je to humor - švejkování, způsob kolektivní národní obrany, osvědčená česká superzbraň.

Švejkování nebylo a nebude nikdy poraženo.

Facebook komentáře