Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Nové zbraně pro ruskou armádu

Hodnocení uživatelů:  / 12
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

V roce 2016 psal západní i čínský tisk o nové ruské zbrani, která ohromila USA a Čínu. Jednalo se o balistickou raketu, která dokáže měnit trajektorii a je prakticky nezachytitelná. Nedávno pozorovatelé z USA hodnotili angažmá Ruska v Sýrii. „Ukázalo se, že Rusko vlastní zbraně, které nemá nikdo jiný, ani naše vojenské námořnictvo“, psali v roce 2016 americké noviny. To se ještě nevědělo o dalších ruských zbraních, které jsou naprosto bezkonkurenční.

Ruská armáda v blízké budoucnosti získá vojenskou techniku založenou na nových fyzikálních principech. Jsou to hypersonické zbraně a protiletadlový raketový systém nové generace S-500, oznámil v přenosu televizního kanálu Rossija-24 poradce prezidenta Ruska pro vojensko-technickou spolupráci Vladimir Kožin.

  • nove-zbrane-pro-ruskou-armadu
  • nove-zbrane-pro-ruskou-armadu
  • nove-zbrane-pro-ruskou-armadu
  • nove-zbrane-pro-ruskou-armadu
  • nove-zbrane-pro-ruskou-armadu
  • nove-zbrane-pro-ruskou-armadu
  • nove-zbrane-pro-ruskou-armadu

 

„To všechno nejsou diskuze, je to realita dnešního dne," zdůraznil.

Ruský S-500 patří k nové generaci protiletadlových raketových systémů země-vzduch. Jedná se o univerzální komplex s dalekým a vysokým dosahem se zvýšeným potenciálem protiraketové obrany, který je schopen zachycovat balistické rakety. Perspektivní protiletadlový raketový systém je schopný ničit nejen balistické, ale i aerodynamické cíle (letadla, vrtulníky, další vzdušné cíle), a také řízené rakety.

Systém má rádius zásahu 600 kilometrů a bude schopný odhalit a zároveň zničit až deset balistických nadzvukových cílů letících rychlostí až 7 km/s. Také může ničit bojové hlavice hypersonických raket. Svými dovednostmi S-500 značně přesáhne současný protiletadlový raketový komplex S-400 a jeho amerického konkurenta Patriot Advanced Capability 3.

V Rusku je nyní vyvíjena nová hyperzvuková raketa s plochou dráhou letu Cirkon. Ta je s to vyvíjet rychlost na 7,4 tisíce kilometrů za hodinu, což značně přesahuje kapacity protiraketové obrany britské flotily a činí útočné letadlové lodě Velké Británie v podstatě neužitečnými.

Pro plavidla, která plují na vodě je obrana před hyperzvukovými střelami obtížným úkolem.

Podle názoru vojenských expertů je času na reakci tak málo, že dokonce bude-li cíl objeven, nemusí dnešní obranné prostředky stačit na jeho likvidaci. Podaří-li se dokonce vyhodit raketu Cirkon do povětří s pomocí zbraní krátkého doletu, budou mít úlomky takovou kinetickou energii, že se nepodaří vyhnout se vážným poškozením lodě.

První zkoušky nové zbraně se konaly na začátku letošního roku a již k roku 2018 jimi může být vybaven atomový křižník Petr Veliký.

Cirkon dokáže vyvinout velkou rychlost díky hyperzvukovému souproudému leteckému reaktivnímu motoru. Za 2,5 minuty dokáže raketa urazit 250 km. Je prakticky nezachytitelná.

Od roku 2016 přicházejí do výzbroje ruské armády stíhačky 5. Generace T-50, které nijak nezaostávají za americkými F-22, a ještě je v mnoha ukazatelích překonávají.

Facebook komentáře