Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Netolerantní příroda? Pochody hrdosti a nové pohlavní choroby...

Hodnocení uživatelů:  / 10
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

Dnešní blog věnuji malému zamyšlení na téma odlišnost, tolerance a příroda.

Nemám právo odsuzovat lidi s jiným sexuálním zaměřením. Za svůj život jsem poznal mnoho vynikajících jedinců, kteří by teoreticky i prakticky spadali do okruhu různých LGBT menšin. Nikdy mi tito lidé nevadili. Žili skromně a nezúčastnili se okázalých duhových průvodů. Prostě se neměli potřebu vystavovat a zviditelňovat.

Jak vůbec vzniklo duhové hnutí lidí sdružujících se v LGBT komunitách? LGBT (dříve častěji také GLBT) je zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby. Zkratka tak zahrnuje osoby s menšinovým sexuálním zaměřením vůči heterosexuálnímu zaměření.

  • netolerantni-priroda-pochody-hrdosti-a-nove-pohlavni-choroby

My heterosexuálové, můžeme být tolerantní k menšinám, ale otázka dneška zní jinak: „Je stejně tolerantní jako my k menšinám sama příroda?“

Zdá se, že tolerance přírody má své meze.

Určitě jste slyšeli, že Českem se šíří strašlivá pohlavní choroba z tropů. Infekci rozšiřují muži mající sex s muži. Je pravda, že v Česku v posledních letech přibývá nemocných se sexuálně nakažlivými chorobami. Ačkoli lékaři registrují nárůst hlavně onemocnění syfilis a kapavky, v roce 2008 se poprvé objevila i tropická choroba Lymphogranuloma venerum, která se nyní šíří dál.

LGV se šíří obvykle análním stykem a projevuje se zánětlivou reakcí organismu v místě přenosu. Možné jsou podle lékařů dva klinické průběhy onemocnění. Jeden z nich je bez typických příznaků.

Klasický průběh LGV je takový, že se v oblasti genitálu objeví červený pupínek, který se mění ve vřed. Neléčená infekce se během několika týdnů sama zhojí. " Za zhruba další 2 týdny se objeví lymfadenitida.“ Jde o zánět mízních uzlin v oblasti třísel, který se projevuje zarudnutím kůže nad uzlinami. Ty mohou začít hnisat, někdy se dokonce vytvoří píštěle (kanálky mezi uzlinou a povrchem kůže). V krajním případě dochází v důsledku i k prasknutí uzlin nejen v tříslech, ale i v dutině břišní.

Mezi hlavní projevy patří horečka, slabost, nechutenství, celková nevůle. Mohou se objevit revmatoidní obtíže, vyrážky, třesavka, bolesti hlavy. Po několika měsících až letech následuje třetí fáze provázená chronickým zánětem, který uzavře mízní cévy. Následkem dochází k obřímu otoku a znetvoření genitálu. Někdy může LGV provázet zánět konečníku, který se projevuje výtokem z konečníku, často s příměsí krve, bolestivým vyprazdňováním nebo zácpou. Onemocnění způsobují Chlamydia trachomatis, diagnóza LGV se proto provádí stěrem v oblasti infekce. Pokud se nemoc potvrdí, následuje dlouhodobé léčení antibiotiky, v případě zhnisání uzlin a vzniku píštělí následuje chirurgický zákrok.

Dne 28. června 1969 se objevily první protesty amerických leseb, gayů, bisexuálů a transgender osob, v reakci na policejní razii v Stonewall Inn v Greenwich Village. Stonewall Inn byl gay bar, který byl oblíben marginalizovanými osobami v gay komunitě:transvestity, transgender lidmi, zženštilými mladíky, prostituty a mladými bezdomovci. Stonewallské nepokoje jsou obecně považovány za počátek moderního hnutí za práva gayů, neboť to bylo poprvé v moderní historii, kdy se tak velké množství LGBT lidí bránilo proti zatčení.

O rok později se uskutečnily první výroční průvody gay pride, které připomínaly tuto událost: 28. června 1970 New Yorku, o den dříve v Chicagu a tentýž víkend i v Los Angeles San Franciscu. Tyto průvody byly vážné i veselé. Udržely si každoroční pravidelnost a postupně přibývaly obdobné akce i v dalších městech a zemích.

Řada takových událostí se ve světě koná každoročně a mnoho z nich probíhá v měsíci červnu jako připomínka Stonewallských nepokojů, prvotního impulsu k novodobému hnutí za práva LGBT lidí. V České republicse od roku 2008 konají tyto akce taktéž, a to pod názvem Queer Parade, Queer Pride Parade nebo Prague Pride.

Jak jsem psal. V Česku v posledních letech přibývá nemocných se sexuálně nakažlivými chorobami. Ačkoli lékaři registrují nárůst hlavně onemocnění syfilis a kapavky, přibývá pohlavních chorob dovlečených z Afriky, Jižní Ameriky, severní Asie atd.

Ano, chtělo by se říci, že je to nesporně důsledek globalizace, ale je tomu opravdu tak? Co když za všechny ty pohlavní choroby může pouze naše nemorální žití, nevázanost, promiskuita, neznalost etického kodexu, touha užít si za každou cenu?

Onemocnění HIV způsobilo smrt mnoha slavných světových osobností. Jsou to legendy, které jsme tolik milovali. Sportovci, herci, zpěváci. 

D
nes se k nemoci HIV řadí obávaná Lymphogranuloma venerum – LGV, která se žene Českem.

My heterosexuálové můžeme být tolerantní k lidem s jiným sexuálním zaměřením, můžeme být tolerantní k lidem promiskuitním... Otázka dneška však zní jinak: „Je stejně tolerantní jako my i sama příroda?“ Z uvedených faktů vyplývá, že tolerance přírody k lidskému druhu má své nepřekročitelné meze.

Zdá se, že příroda upřednostňuje věrnost před promiskuitou a k tomu bychom měli přihlédnout. V opačném případě si koledujeme o průšvih.

Facebook komentáře