Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nejsou separatisté jako separatisté

Nervozita politiků i finančních trhů roste. V referendu 18. září budou lidé odpovídat na otázku: Mělo by být Skotsko nezávislou zemí? Pokud by zastánci nezávislosti zvítězili, budou následovat jednání o budoucí měně, rozdělení státního dluhu, severomořských zásob ropy a plynu a o osudu britských jaderných ponorek, které se nacházejí právě na základnách ve Skotsku. Nezávislost by pak vstoupila v platnost pravděpodobně 24. března 2016.

  • nejsou-separatiste-jako-separatiste

Skotsko (skotsky a anglicky Scotland, skotskou gaelštinou Alba) je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, která se nachází v severní části ostrova Velká Británie.

Hlavním a druhým největším městem Skotska je Edinburgh, který je jedním z největších evropských finančních center.

Těsně před referendem o skotské nezávislosti příští týden roste nervozita politiků i finančních trhů. Média od neděle chrlí informace o tom, že odpůrce skotské nezávislosti zachvátila panika. Nový průzkum, tentokrát od agentury TNS, separatistům přisuzuje 38 procent a odpůrcům nezávislosti o procento víc (zbytek jsou nerozhodnutí voliči).

V průzkumu agentury YouGov pro nedělník The Sunday Times se pro nezávislost vyslovilo poprvé více dotázaných (51 procent), než pro setrvání Spojeného království v současné podobě (49 procent).

Včera se masivně propadla libra vůči dolaru a euru. Pohoršily si akcie společností, které jsou rozkročené mezi Skotskem a zbytkem Británie, akcie Lloyds Banking Group spadly o 3,2 procenta, Royal Bank of Scotland ztratila 3,15 procenta.

„Panika je všudypřítomná a kdo nekalkuloval s plánem B, tedy nezávislým Skotskem, pro toho přišel tenhle budíček nejspíš příliš pozdě," dodává londýnský zpravodaj ČR Jiří Hošek.
Britská vláda chce odvrátit nezávislost Skotska balíčkem pravomocí. To ovšem jenom v případě, že si voliči ve Skotsku nevyberou příští týden cestu nezávislosti.

„Tohle je směšný návrh, se kterým přicházejí odpůrci nezávislosti ve svém smrtelném záchvěvu. Všichni tihle lidé, George Osborne, David Cameron a Ed Miliban, zkrátka celá westminsterská elita v kampani před referendem ztrácí. Máme je na lopatkách. Jediný způsob, jak dosáhnout radikální ústavní změny pro Skotsko, je hlasovat v referendu pro nezávislost," zdůrazňuje Salmond.
Proti odtržení Skotska se ozvalo několik kritických hlasů. Již v lednu 2014 britská vláda upozornila, že Skotsko v případě osamostatnění nebude součástí EU.

Lidé, kteří sledují snahu „separatistů" o odtržení Doněcka a Luhanska na jihovýchodě Ukrajiny, ale nehledají podrobnosti si mohou klást následující otázku. Proběhnou separatistické snahy odtržení Skotska stejně krvavě jako na Ukrajině?

Odpovím následovně. Ne. Krvavě neproběhnou. Z historie víme, že referendu předcházela jednání mezi vládou Skotska a vládou Spojeného království, která vyústila v tzv. Edinburskou dohodu podepsanou v roce 2012 v Edinburghu garantující legalitu a uznání výsledku referenda a zároveň stanovující některé jeho základní parametry.

Zákon o referendu byl 21. března 2013 předložen před Skotský parlament, který ho schválil 14. listopadu 2013 a královna Alžběta II. ho podepsala 17. prosince 2013.

Z těchto historických dokumentů můžeme odvodit skutečnost, že nejsou separatisté jako separatisté.
Zatímco Skotští separatisté mají zajištěný referendem nenásilný průběh procesu separace, ukrajinští separatisté tuto možnost hladkého průběhu odtržení i přes vykonané referendum nedostali a zřejmě ani nedostanou. Svou nezávislost si jsou nuceni vybojovat za cenu obrovských lidských ztrát, utrpení a škod na majetku.

A co znamená nynější příměří na Ukrajině, kdy armádní ukrajinské jednotky začaly výrazně prohrávat? Zřejmě je to oddech před dalšími boji.

Separatisté na východě Ukrajiny odmítli plán pro správní úpravu na východě země, kdy by zvláštní status v rámci jednotné Ukrajiny měly jen oblasti, které nyní zůstávají pod kontrolou vzbouřenců. To je asi třetina Donbasu. Povstalci nadále požadují nezávislost pro celou Doněckou a Luhanskou oblast.

Zpráva z webu http://www.nwoo.org/2014/09/09/svodka-z-boju-v-novorossii-za-8-9-2014/, popisuje přesně nynější situaci na Ukrajině ve svodce z bojů z 8. 9. 2014. Podle svodky se zdá, že příměří je pouze na papíře a jde jen o přeskupování sil.

„Na stranu armády Novorossie přešli tři vojáci batalionu Ajdar. Vojáci řekli „separatistům" o plánech ukrajinských bezpečnostních sil a dobrovolnických batalionů. Tvrdí, že ATO bude pokračovat."

A pokud hodlá NATO dodat Ukrajině moderní zbraně a poradce jak hlásí pan Porošenko, pak vše teprve začíná.
http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/nato-doda-ukrajine-moderni-zbrane-hlasi-porosenko_317709.html#otazka-4442

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře