Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Na Sýrii padaly Tomahawky

Hodnocení uživatelů:  / 18
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

Hraje se vysoká hra o Blízký východ. Útok Tomahawky nese všechny znaky útoku pod falešnou vlajkou. Spojené státy podnikly v noci na pátek masivní raketový útok na vojenskou základnu v Sýrii v odvetě za chemický útok na civilisty v provincii Idlib. Z amerických torpédoborců ve Středozemním moři bylo vypáleno 59 střel Tomahawk s plochou dráhou letu.

Americký kongresman Thomas Massie však zpochybnil zapojení prezidenta Sýrie Bašára Asada do chemického útoku v syrské provincii Idlib. Politik o tom mluvil v rozhovoru pro televizní kanál CNN.

Zdá se, že opět se odehrál akt nejvyšší agrese jaksi bez důkazů, soudů a posvěcení OSN. Není to tak dávno, kdy vypukla válka v Iráku z naprosto vylhaných důvodů.

  • na-syrii-padaly-tomahawky

 

Připomeňme, že válka v Iráku budila kontroverze již od samého počátku, protože Spojené státy společně s dalšími zeměmi vstoupily na iráckou půdu bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN a podle mnohých tak porušily principy mezinárodního práva. Jako hlavní důvod ke vstupu do války uváděl americký prezident George W. Bush, že Saddám Husajn disponuje jadernými zbraněmi, které se však nikdy nenašly.

Spolu s Bushem i Tony Blair tehdy mylně interpretoval informace rozvědky. Představili to tehdy veřejnosti jako nezvratné důkazy. Přitom to byly jen zmatené, směšné a nedůvěryhodné dokumenty.

Něco podobného se odehrálo v minulých hodinách, kdy došlo k napadení suverénního státu. Dnes je to Sýrie a důvodem jsou opět chemické zbraně.

Ruský prezident Vladimir Putin pokládá americké údery po Sýrii za agresi proti svrchovanému státu, což je porušením mezinárodního práva. Podle Putina šlo o vyumělkovanou záminku.

Putin bere akce Washingtonu jako „pokus odpoutat pozornost světového společenství od četných obětí mezi civilisty v Iráku".

Putin rovněž upozorňuje na úplné ignorování případů použití chemických zbraní teroristy v Sýrii. Ukazuje na fakt, že v Sýrii došlo k likvidaci všech zásob chemických zbraní syrských ozbrojených sil. Tento fakt byl zaznamenán a potvrzen OPCW, specializovanou institucí OSN", připomenul.

A opět se můžeme pouze domnívat a dohadovat, ale je možné, že brutální agrese proti Sýrii je jediná možnost Američanů, jak se vrátit do hry o Blízký východ. Je jasné, že Spojené státy byly z této velmocenské hry vyšachovány právě Ruskem. Navíc tlak zbrojařských firem na Donalda Trumpa má určitě svou váhu.

Není bez zajímavosti, že Donald Trump svým nařízením bombardovat syrskou základnu ignoroval ústavu Spojených států. Podle Americké ústavy lze zahájit válku jen se souhlasem Kongresu. To se v tomto případě nestalo.

Facebook komentáře