Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Klíč hledejte v Libyi. Co představitelé Evropy neviděli?

Emil Kalabus

Někteří lidé ztratili schopnost orientovat se v realitě. Jiní ztratili soudnost. Mnozí zvou imigranty ze zemí, které jsme pomáhali vybombardovat a doufají, že ti lidé nám budou za naši péči vděčni. Nebudou. Ti lidé nás upřímně nenávidí.

Před šesti lety 20. října byl brutálním způsobem zavražděn Muammar Kaddáfí. Před opravdovým džihádem varoval Kaddáfí Západní země v březnu roku 2011 ve svém poselství:

"Volba je mezi mnou a islamismem. V druhém případě se Evropa vrátí do dob Barbarossy. Snažím se, aby jste pochopili, že pokud se budete snažit Libyi destabilizovat, oslabit, povede to k velkému zmatku a pak vám na dveře začne klepat džihád, začne klepat od Středomoří. Situace je opravdu vážná a je v sázce bezpečnost celé Afriky i Evropy, cožpak to představitelé Evropy nevidí?"

  • klic-hledejte-v-libyi-co-predstavitele-evropy-nevideli

Po vývozu demokracie do Libye společenstvím NATO se z Libye stal stát v úpadku. Je rozdělena na několik mocenských center, neschopna ekonomického rozvoje a základní péče o své obyvatelstvo.

Hraniční kontrola přestala fungovat prakticky v průběhu války proti Kaddáfiho režimu, přičemž situace se nezlepšila ani po vytvoření nového státního útvaru.

Města na libyjském pobřeží získávají každý rok z pašování lidí do Evropy nemalé příjmy - ročně až 8,8 miliard Kč. Hlavní trasy z Libye jsou kontrolovány ozbrojenými skupinami a migranti se do vysněné Evropy mohou dostat pouze na vratkých člunech, které na moře vysílají pašeráci. Všichni počítají s tím, že pár kilometrů od afrického pobřeží lidi na palubě zachrání evropské lodě.

Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) podporovaná Tuaregy v jihozápadní Libyi využívá tyto pašerácké trasy pro svůj finanční profit. Libye se stala centrem mnoha známých teroristických uskupení (IS, AQIM, Ansar al-Sharia), překupníků a pašeráků. Libye se z jistého hlediska stala „překladištěm“ a výcvikovým centrem pro islamistické bojovníky mířících do jiných konfliktních zón. Z Libye proudí do regionu spousta zbraní a chaos. Převrat v Libyi způsobil silnou emigrační vlnu, se kterou se potýkají nejen sousední státy, ale také EU.

Jednou větou. Splnilo se to, před čím Kaddáfí Západ varoval. To ostatní co se dnes děje je pouhý následek.

Ano, Londýn se vzpamatovává z dalších teroristických útoků. Útočníci včera pozdě večer zaútočili dodávkou a poté i noži na London Bridge a Borough Market. Nejméně šest lidí zemřelo, desítky byli zraněny.

Šéf MI5 Andrew Parker nedávno přiznal, že v uplynulém roce bylo odhaleno šest pokusů o teroristický útok, což „je nejvyšší číslo, které pamatuji za celou svou 32letou kariéru, a jistě nejvyšší od útoků v USA z 11. září 2001“. K tomu prý Britové za stejnou dobu pomohli odhalit dalších devět pokusů v zahraničí.

Britské tajné služby podle Parkera sledují více než 3000 islamistických extremistů, z vládního prostředí však nedávno unikla informace, že podezřelých je až o 20 000 víc.

Většina se přitom narodila v Británii. „Většina lidí, kteří se snaží připojit k terorismu v této zemi, jsou lidé, kteří se tady narodili a vyrostli tady, prošli naším vzdělávacím systémem. Nicméně přesto shledali, že jejich země, země, v níž se narodili, je jejich nepřítel,“ prohlásil Parker, který se stal vůbec prvním šéfem tajné služby, ať už MI5, MI6 nebo GCHQ, který poskytla přímý rozhovor pro média.

Tito muži, ale i ženy, byli podle zdrojů z bezpečnostního prostředí zradikalizováni často ještě jako teenageři. Jejich proměna je nezřídka dokonána za pouhých pár týdnů.

Riziko umocňují technologie umožňující rychlou komunikaci radikálů na dálku i války v Iráku či Sýrii, kde se k extremistickému Islámskému státu přidaly stovky britských občanů. A jak ukázal útok v Manchesteru, důvodem je i válka v Libyi. Ve všech zmíněných zemích Britové vojensky intervenovali.

Zde je třeba si ještě jednou připomenou Kaddáfího slova: "Volba je mezi mnou a islamismem. V druhém případě se Evropa vrátí do dob Barbarossy. Snažím se, aby jste pochopili, že pokud se budete snažit Libyi destabilizovat, oslabit, povede to k velkému zmatku a pak vám na dveře začne klepat Džihád, začne klepat od Středomoří. Situace je opravdu vážná a je v sázce bezpečnost celé Afriky i Evropy, cožpak to představitelé Evropy nevidí?"

A představitelé Evropy to skutečně neviděli...Pravděpodobně však jde o součást daleko komplexnějšího plánu.

Zdroj: http://www.czechfreepress.cz/emil-kalabus/kaddafi-varoval-zapadni-zeme-pred-opravdovym-dzihadem.html

 

http://zpravy.idnes.cz/libye-uprchlici-paseraci-evropa-italie-dyw-/zahranicni.aspx?c=A161202_090533_zahranicni_fka

 

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/439788-tri-utoky-za-tri-mesice-britanie-celi-bezprecedentni-hrozbe.html

 

 

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře