Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Kdo financuje válku v Sýrii?

Hodnocení uživatelů:  / 6
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

Poradkyně syrského prezidenta Buseina Šábanová prohlásila, že Katar a Saúdská Arábie financují útoky na SAR a nepřejí si ukončení konfliktu.

Kdo vraždící fanatiky financuje? Jsou to země, které patří k nejdůležitějším a nejbližším spojencům Spojených států na Blízkém a Středním východě.

Konkrétně: Saúdská Arábie, Katar a Kuvajt.

Jde tedy o tři spojence USA, kteří ve válce s terorismem sledují ve svém regionu také své vlastní cíle.

Islamisté mají mnoho finančních zdrojů. Jsou to například kriminální aktivity, prodej ropy či nejrůznější daně a poplatky vymáhané v místech, které ovládli. Bez čeho by se ale sotva obešli, jsou katarské, kuvajtské a saúdské peníze. Veřejně tomu zatím Washington jen přihlížel, případně sám pomáhal vyzbrojovat islámské radikály, jež k tomu uznal za vhodné podle cílů, které sleduje.

  • kdo-financuje-valku-v-syrii

Na blízkém spojenectví USA s Rijádem nic nezměnil ani fakt, že teroristické útoky 11. září 2001 ve Spojených státech spáchali vesměs Saúdové.

"Každý ví, že peníze protékají Kuvajtem a že tyto peníze pocházejí z oblasti Zálivu," prohlásil Andrew Tabler, významný spolupracovník think tanku Washington Institute for Near East Policy (WINEP).

A dále: "Bankovní systém Kuvajtu a jeho směnárníků je už déle obrovským problémem, protože je známý jako důležitý kanál pro peníze, které jdou extremistickým skupinám v Sýrii a nyní také v Iráku."

Tato státní podpora Islamistickému státu, který dnes platí za nejbohatší teroristické uskupení na světě, přiměla nedávno iráckého premiéra Núrího Málikího k tomu, aby v rozhovoru s francouzskou televizí France 24 o roli Saúdů a Katařanů bez obalu řekl: "Těmto zemím vytýkám, že štvou a podněcují teroristická hnutí. Obviňuji je, že je podporují politicky, skrze média, jakož i penězi a nákupem určitých zbraní."

To, že Bílý dům nepodnikl nic, aby tyto země za jejich podporu a financování ISIL/IS pohnal k odpovědnosti, naznačuje, že své geopolitické cíle, izolovat Írán a Sýrii, staví vědomě výše než stabilitu v celém regionu.

Spojené státy nesou přinejmenším spoluvinu na tom, že islámští fanatici z IS dobyli nemalou část iráckého území a na teroru, který tam rozpoutali.

Egyptský delegát Tárik Ádil nedávno obvinil Katar z podpory terorismu a porušování dohod arabských států. Připomněl také, že Katar kritizoval egyptské nálety na pozice IS v Libyi.

Prezident Obama v roce 2013 tajně povolil CIA zahájit vyzbrojování syrských povstalců. Peníze a zbraně pro rebely pocházely z fondů Saúdské Arábie a několika dalších zemí. Timber Sycamore (česky sykamora, dřevina) byl krycí název tajné operace, v jejímž rámci původně bylo povoleno CIA, aby rebelům poskytla nevojenskou pomoc a výcvik, ale nikoli výzbroj. O několik měsíců později prezident Obama změnil parametry operace a umožnil CIA vyzbrojit povstalce a dodat jim i ostré zbraně. Finanční prostředky a zbraně obdrželi od saúdskoarabské pobočky zpravodajské agentury, General Intelligence Directorate (Všeobecné ředitelství pro zpravodajství), a to včetně protitankových střel TOW a útočných pušek AK-47.

Kromě Saúdské Arábie také americká CIA syrské rebely tajně financovala z Kataru, Turecka i Jordánska. Americká vláda financovala opozici proti syrskému prezidentu Bašáru al-Asadovi a zároveň poskytovala finance a výzbroj vnějším nepřátelům Sýrie jako byla Al – Kájdá a cizí džihádisté. Ačkoliv CIA odmítá prozradit, kolika penězi Saúdové přispěli na výzbroj a podporu syrských rebelů, odhady rozvědky uvádí až několik miliard dolarů.

Podle četných zdrojů Saúdská Arábie chce vytvořit ze Sýrie sunnitský radikální stát. Šíří nejnetolerantnější formu islámu. Má peníze na to, že nasazuje imámy od Tuniska přes Francii, Británii, Kosovo. Většinou to dělají pod rouškou humanitárních organizací, které jsou přímo řízené královskou rodinou. A to pokud nezastavíme, tak se to bytostně dotýká evropské civilizace.

To, o čem Donald Trump hovoří měsíce otevřeně a to, co si mnoho Američanů myslí už dlouhá léta, potvrdila v minulých dnech i demokratická kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová. Oficiální spojenci USA - Saúdská Arábie, Kuvajt a Katar - podporují a financují různé teroristické a extrémistické organizace.

Saúdská Arábie je přitom vůbec největším „vývozcem“ radikálních forem sunnitského islámu (státní ideologie země se nazývá wahhábismus), financuje nejenom extrémistické organizace, ale staví po světě mešity, islámská centra (někdy maskovaná jako knihovny či jazykové školy), nemocnice, zakládá podivné charitativní organizace. Jen na islamizaci části Afriky vynaložila desítky miliard dolarů. Aktivní je i ve Spojených státech a Evropě, včetně České republiky.

Katar je také významným šiřitelem propagandistických islamistických názorů. Používá k tomu různé metody, například televizi Al-Džazíra. Také podporoval či nadále podporuje ozbrojené milice v Libyi či Sýrii.

Zdroj: http://www.activistpost.com/2016/01/investigation-exposes-how-saudi-arabia-has-been-tasking-and-directly-funding-cia-black-ops.htm

http://www.securitymagazin.cz/zpravy/valku-v-syrii-rozpoutaly-katar-saudska-arabie-aturecko-1404050691.html

http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/asie-a-oceanie/usa-teroristy-bombarduji-jejich-arabsti-spojenci-financuji_315135.html

Facebook komentáře