Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Jak Sobotka narazil na ledovec

Hodnocení uživatelů:  / 8
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

Premiér Bohuslav Sobotka končí jako šéf ČSSD, stranu povede ministr vnitra Milan Chovanec. Pan Sobotka sice dělal poslední dobou všechno možné, aby pro ČSSD získal pomyslné body, ale vše marně.. Sešup preferencí ČSSD je především jeho zásluha.

Je pravda, že Sobotka chtěl získat mladé liberály, paktoval se s členy pofidérních neziskovek, pak slíbil komunistům, že je vezme do vlády a střední třídu potrestal slibem progresivního zdanění. A když mu preference stále klesaly, rozhodl se zlikvidovat ANO a Andreje Babiše, čímž ve své podstatě narazil na ledovec.

  • jak-sobotka-narazil-na-ledovec

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se od minulého týdne hned dvakrát pokusil na domácí politické scéně blýsknout jako iniciativní státník. Spolu s předsedou Evropského parlamentu Jeanem-Claudem Junckerem navrhl společnou evropskou obranu a jeho ČSSD se zavázala, že v případě sestavování příští vlády zavede v Česku euro.

Nápady to byly užitečné, ale málokdo ze Sobotkových spolustraníků ještě věřil, že splní svůj primární účel − zastavit setrvalý propad preferencí sociální demokracie.

Strana pod vedením premiéra Sobotky byla dlouho příliš opatrná, taktizovala, stále vyvažovala sliby různým skupinám voličů, nechtěla jít do střetů, vršila chybu za chybou. Výsledkem je pokles preferencí a odchod voličů.

 

Josef Vondraz Nymburka k tomu napsal docela výstižný komentář - cituji: „Už se nedá nic zachránit ! Kdo si založil svoji kariéru na tom, že kolem sebe soustředí jen kývače a neslyší a nevidí nic od těch co tvoří stát, dopadne to vždy stejně. Nahoru leze po zádech všech kolem a do hlubin už padá sám. Politika je služba a pokud ji ten, kdo se do ní vloží tak nechápe, ale pochopí to jen jako výtah k ještě větší moci, nebo výnosnějšímu korytu, většinou nakonec zjistí, že koryto je prázdné a vedle u jiného koryta již žere někdo jiný. Nevěřím, že se Sobotka k nějakému korytu v EU dostane. Těch co si nevědí rady s problémy je tam tolik, že dalšího kecala netřeba. Jediný kdo to pochopil jako první, byla jeho žena. Jediný, kdo nic nepochopil je Bohouš a to, že odstoupí nic nezachrání !“

 

Šéf Sobotkových poradců, expremiér Vladimír Špidla marně nabádal stranu ke klidu když připomínal, že pár měsíců před volbami na jaře 2002 měla strana jen 14 procent a nakonec vyhrála. Jenže na sklonku zemanovsko-klausovského období opoziční smlouvy, skýtal věcný a slušňácký šéf ČSSD naději na změnu stylu a nápravu pokřivených poměrů. Nic takového dnes Sobotka nenabízí a také to od něj nikdo z voličů nečeká.

 

Předseda ČSSD narazil na politický ledovec a spolu s ním celá ČSSD.

Facebook komentáře