Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Izraelci radí, jak se bránit terorismu

Emil Kalabus

Známý izraelský expert na bezpečnost a boj proti terorismu Itay Gil, říká: „Svět není bezpečným místem a ti, co si stěžují na zbraně, o nich nic neví. Svět je plný teroristů a my potřebujeme co nejvíce těch dobrých chlapců, aby je zastavili. Gil 14 let sloužil v řadách elitních protiteroristických jednotek státu Izrael.

„Všechny teroristické útoky v Izraeli jsou zastaveny během několika minut nějakým ozbrojeným občanem, který je poblíž. Mnohem dříve, než na místo dorazí policejní zásahový tým,“ tvrdí Gil. Podle Gila by tak měla Česká republika zvážit následování příkladu Izraele a nově i Austrálie, kde existují ozbrojené hlídky dobrovolníků z řad bývalých policistů nebo vojáků. Ty lze v případě krize mobilizovat během několika minut pomocí SMS a během akce mají statut řádného policisty.

  • izraelci-radi-jak-se-branit-terorismu

„Proti osaměle útočícímu ‚vlku samotáři‘ prakticky nemůže včas zasáhnout žádná policie ani bezpečnostní složky žádné země, bez ohledu na její společenské zřízení,“ potvrdil Gilovu zkušenost válečný veterán z Iráku a Afghánistánu Lumír Němec. Připomněl přitom celou řadu útoků ozbrojenými útočníky, proti kterým dlouhé hodiny nebyla schopna zasáhnout žádná ozbrojená složka státu. „Než se celá mašinérie dá do pohybu, je už mnohdy pozdě,“ připomněl opakované akce z Paříže, Beslanu nebo Moskvy muž, který jako jeden z mála Čechů nejen bojoval proti Tálibánu, ale v současnosti se podílí i na výcviku kurdských milic stojících proti Islámskému státu.


Rabín, instruktor krav maga, bývalý člen izraelských speciálních jednotek a zástupce zbrojařských firem – to vše je David Bohbot, který žije v České republice již téměř dvacet let. Ať už mluví o uprchlické krizi, Islámském státu nebo dalším směřování Západu, jeho odpovědi vedou k zamyšlení.
V Izraeli jsou od loňského října opět na denním pořádku konflikty s Palestinci kvůli statutu Chrámové hory. 
 
Přes tyto permanentní sváry váš stát jako ostrůvek v moři islámu vzdoruje. Máte nějaký návod, jak přežít? Jestli bych mohl něco doporučit České republice, tak aby v žádném případě nepřijímala uprchlíky. Něco jiného je, když víte, že někdo přišel legálně, proto, aby zde pracoval a začal nový život. A něco úplně jiného je případ lidí, kteří utíkají před válkou a přivezou tu válku sem, do Evropy.
 
Michal Kotyk ve svém článku o Izraeli, píše následující. Stát Izrael bojuje o svou existenci již od roku 1948. Prožil si i několik válek, které skončily vítězstvím. A teror je něco, s čím každý obyvatel této země vyrůstá a doprovází ho po celý život. Bohužel dodnes.My se tomu všemu ještě musíme asi učit. Je to tragické a neradostné. Neustále se tomu poznání bráníme, nechceme ho brát vážně. Nepatří do naší kultury a nehodí se k naší představě o civilizované společnosti. Bláhově se domníváme, že v boji proti terorismu nám pomohou nějací politici.
 
Izrael vznikl jako stát, který zaručuje absolutní bezpečnost svým občanům. Jistě v prvé řadě židovského původu. To je jeho základní priorita. A jak je to u nás? Nijak. My jen neustále hledáme svou vlastní tvář. O právo na existenci sice nepochybujeme, ale pořád nevíme, jak by měla vypadat. Utápíme se v teoriích, ve snech, v nesmyslných politických střetnutí o každou prkotinu.
 
Neexistuje moment, kdy se dokážeme sjednotit. Každý bojuje za jinou představu, ideologii, ale nikdy se nedostaneme k tomu, abychom si ujasnili, co je předpokladem pro naši fyzickou existenci jako státu a civilizace. Jsme rozhádaní, bojujeme sami proti sobě. Na posouzení nebezpečí, které nám hrozí z venku, nemáme žádný čas.
 
I Izrael je stát, jehož společnost je plná rozporů. Zatím jsem nepoznal zemi, kde by vnitřní napětí bylo tak silné, jako právě zde. Existuje tisíce priorit. Sami o sobě říkají, že když se sejdou dva Židé, tak již existují tři názory. To mohu jen potvrdit. Ale ne v jedné oblasti. Pokud jde o život a přežití. V ten okamžik jsou jednotní. Zachování života má tu největší prioritu, je to stabilní a neměnná hodnota pro morálku společnosti.
 
Jestliže tedy máme „zbabělé“ politiky, tak je to tím, že jsme sami zbabělí. Jestliže se domníváme, že oni jen kecají a nic nedělají, tak je to možná u nás již zvykem. Boj proti teroru také vyžaduje celkem pevný charakter a notnou dávku civilizované morálky. Ode všech. A v prvé řadě od každého občana. K boji proti teroru není zapotřebí volební většiny, ale schopnost se ujednotit na základních hodnotách ve společnosti a jejich prioritách.
 
Není náhoda, že Izrael se brání vlivům podvratných akcí od nevládních organizací. Prezident Vladimir Putin to již provedl v Rusku. Podvratné akce cizích států prostřednictvím tzv. nevládních organizací NGO nyní musí zveřejnit svoje finanční zdroje. Dokonce i Izrael je nyní kritizován za nový politický zákon, který požaduje větší transparentnost těchto organizací.

Takovými zákony se Rusko a Izrael snaží chránit před podvratnou činností cizích států. Skutečnost, že Izrael je neustále vystaven nebezpečí vojenského útoku, je zřejmá. Od puče na Majdanu, se také Kreml obává toho, že by se podobný převrat mohl uskutečnit v Moskvě prostřednictvím zahraničních nevládních organizací. Izrael se totiž brání vlivu Spojených států na svojí vnitřní politiku.
Není bez zajímavosti, že Izrael normalizuje vztahy právě s Ruskem. The Jerusalem Post v poslední době informoval o tom, že občané Izraele ruského prezidenta Putina zvolili osobností roku.

Zdroj: http://www.nwoo.org/2016/01/04/izrael-se-brani-vlivum-podvratnych-akci-od-nevladnich-organizaci/
http://www.securitymagazin.cz/sebeobrana/rozhovor-s-izraelskym-expertem-na-valku-nejste-pripraveni-1404049862.html
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/V-Praze-probehla-velka-konference-V-Izraeli-zastavi-teroristu-nejblize-ozbrojeny-obcan-Navrhy-EK-na-zakaz-zbrani-jsou-nekompetentni-Co-pry-ma-zasobnik-jako-banan-to-zakazat-421556

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře