Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Eurovize ztratila svůj kredit a tato skvrna na ní už zůstane

Hodnocení uživatelů:  / 13
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

Eurovize má být přísně nepolitická a má spojovat národy. Bohužel, celou estrádu vyhrála píseň, která je politická a národy rozděluje. Vítězná píseň Eurovize! Song o vyhnání Tatarů celou estrádu nechutně zpolitizoval.

Myšlenka Eurovize je taková, že hudba má spojovat lidi. Letos se to nepovedlo. Letos zvítězila politika. Song tatarské zpěvačky Jamaly vrazil klín mezi Rusy a Ukrajince. Spokojeni nejsou ani diváci. Vznikla petice na revizi výsledků hlasování.

Je úplně jedno, jaké má tatarská zpěvačka Jamala hudební kvality. Ukrajina zvolila námět, který porušuje pravidla soutěže.Jak si Ukrajina podmínila, tak se stalo – Rusko nevyhrálo. Ukrajinská výhra však v tomto případě nese silnou příchuť „nepovoleného dopingu“, a co je ještě horší, silnou pachuť vítězství, ze kterého musí být nevolno – vždyť vlastní národ fandí „nepříteli“! I když odborná porota přiřkla vítězství Ukrajině, ukrajinští diváci dali plný počet bodů Rusku!

  • eurovize-ztratila-svuj-kredit-a-tato-skvrna-na-ni-uz-zustane

To, že u televizních diváků zvítězilo Rusko, je neoddiskutovatelná skutečnost. A jak uvádí ruský zdroj, Rusko je nejvíce potěšeno tím, že zatímco od ukrajinské poroty neobdrželo žádný bod, od ukrajinských diváků jich získalo maximální počet.

Snad i proto vznikla petice proti výsledkům hlasování. Petice, která požaduje revizi výsledků mezinárodní pěvecké soutěže Eurovision-2016, se objevila na internetových stránkách Change.org. Autorem výzvy je arménský občan Artur Oganesyan, přičemž jeho žádost byla podpořena obyvateli Velké Británie, Německa, Francie, Austrálie, Španělska, Ruska, Srbska, Švédska a dalších zemí. Mezi signatáři jsou i Ukrajinci, uvedl deník Izvestija. Výzvu již podepsalo přes 200.000 lidí.

„Jsme si vědomi, že hlasování poroty a televizních diváků je těžký a emocionální proces, ale počet signatářů petice ukazuje, že mnozí jsou přesvědčeni, že „vítězem" letošní soutěže nebyl ten, kdo měl vyhrát," uvedl Artur Oganesyan.

Cristian Garrido, který žije v Madridu, rovněž předložil petici na Change.org, v níž požaduje po Španělsku odmítnout se podílet na soutěži Eurovision-2017. Podle Garridoa bylo letošní písňové finále soutěže ve Stockholmu pro Evropu „ponižující", když vyšlo najevo, že při vyhlášení „vítězky" byla porota vedena „politickými zájmy".

Němečtí uživatelé portálu OpenPetition vyzvali k ukončení účasti Německa na Eurovision. Podle jednoho z autorů petice, se soutěž „neřídí uměleckou úrovní, ale pouze odráží politické větry".

 

„Rozpor mezi veřejným míněním a porotci byl do očí bijící,“ píše Deutsche Wirtschafts Nachtichten. „Vždyť pokud by o vítězi, stejně jako ve všech předchozích letech, rozhodlo publikum, tak by tentokrát soutěž vyhrálo Rusko. Nicméně, porota měla jiný názor a ocenili skladbu Sergeje Lazareva mnohem níže - z neznámého důvodu,“konstatoval deník.

 

A pokud by někdo pochyboval o tom, že Eurovize je zpolitizovaná, pak vězte, že prezident Ukrajiny Petro Porošenko udělil titul národní umělkyně zpěvačce Jamale, která o víkendu zvítězila v písňové soutěži Eurovize se skladbou 1944 o deportacích krymských Tatarů z rozkazu sovětského vládce Josifa Stalina.


A tak jak napsala ve svém komentáři Jana Kubíčková: „Eurovize ztratila svůj kredit a tato skvrna na ní už zůstane.“

Facebook komentáře