Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

EU se sama postřelila do nohy

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Experti stále častěji připouštějí, že protiruské sankce budou mít výrazný dopad na evropské ekonomiky. Šéf ekonomického institutu Ifo Hans-Werner Sinn uvedl, že se německý růst ve druhém čtvrtletí pod vlivem ukrajinské krize patrně zastavil. Nová vlna sankcí podle něj situaci zřejmě ještě zhorší.

 

 

  • eu-se-sama-postrelila-do-nohy

Odborníci varují, že spory s Moskvou v Německu aktuálně ohrožují na 25 tisíc pracovních míst. Z dopadu protiruských postihů na nejsilnější evropskou ekonomiku mají strach další země včetně Česka a Slovenska.

Dopady sankcí, které proti Evropské unii zavedlo Rusko, jsou podle předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka vážné. Navíc budou mít nepříznivý vliv na celý český průmysl. Vláda proto bude chtít situaci více řešit s Německem, které je hlavním obchodním partnerem tuzemských společností.

Maďarský premiér Viktor Orbán se zasadí o změnu sankcí EU proti Rusku, které, podle jeho mínění, poškozují více země EU než RF. V interview pro rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Brusel musí nejen nahradit škody výrobcům, ale od základu změnit povahu nynějších sankcí.

Podle jeho výrazu, se EU „sama postřelila do nohy.“
Předtím přišel s kritikou protiruských sankcí český prezident Miloš Zeman a slovenský premiér Robert Fico.

Rakouská ekonomika už ztratila 4,5 milionu eur kvůli odvetným opatřením RF na sankce EU a USA, oznámil ministr zemědělství této země Andrä Rupprechter.
Podotkl, že zákaz dovozu zemědělských výrobků do RF z EU a USA zasáhl zboží, které už bylo zabaleno zvláště pro ruský trh, a bylo už na cestě. Podle odhadů expertů ztratí Rakousko asi polovinu svých příjmů z vývozu zemědělské produkce do RF – loni činil tento ukazatel 240 milionů eur. Kromě ztráty odbytiště hrozí rakouské ekonomice prudké snížení cen na trhu EU.

Za pokus oživit hospodářské vztahy mezi Ruskem a Finskem po zavedení sankcí označila moskevská média páteční návštěvu finského prezidenta Sauliho Niinista v Soči. Jednal tam s ruským protějškem Vladimirem Putinem o ukrajinské krizi. Vyhlášené sankce podle něj poškozují obě strany.

Obrací EU, když „pocítila bolest po průstřelu nohy?“ Zdá se že ano.

EU projedná možnost zrušení platných sankcí vůči RF v případě stabilizace situace na jihovýchodě Ukrajiny. Prohlásil to velvyslanec EU v Moskvě Vygaudas Ušackas.
Podle jeho slov by nechtěla Evropa zavádět další sankce proti RF. Otázka zní co tou stabilizací jihovýchodu Ukrajiny je myšleno. Není tím myšlena dokonalá genocida všeho obyvatelstva?
Kromě toho se EU zatím nerozhodla, jestli podá žalobu WTO v souvislosti s výnosem o zastavení dovozu potravin z členských zemí EU. Podle slov velvyslance, tato otázka se projednává v rámci škody, kterou mohou utrpět evropští výrobci nebo farmáři.
Podotkl, že EU bude hájit zájmy evropských podnikatelů a využije k tomu všech možných právních nástrojů.

Co je zarážející je fakt, že vládnoucí politici EU, kteří mají týmy ekonomů a odborných poradců, jak se říká k ruce, přišli se zjištěním, že protiruské sankce zasáhnou Evropu více než Rusko tak pozdě.
Na rozdíl od mnohých obyčejných lidí, kteří používáme výhradně svůj selský rozum.

Pokud se budete chtít pobavit pak si přečtěte třeba článek ze dne 2. června. Článek začíná takto:
„Také každý den před spaním posloucháte tu hezkou pohádku o izolaci Ruska?
A pak když už konečně usnete, tak se vám zdá, že Rusko izolované vůbec není ba naopak, že se spíše izoluje sama Evropa?“
http://www.czechfreepress.cz/emil-kalabus/pohadka-o-izolaci-ruska.html

Další článek pak upozorňuje na nesmyslnost chtít sankce vůči někomu, na kom jsme závislí.

http://www.czechfreepress.cz/tema-tydne/o-tom-ze-podnebi-se-bude-menit-a-ze-nemuzeme-chtit-sankce-na-nekoho-na-kom-zavisime.html

RF sama je kategorickým odpůrcem vývoje situace podle sankčních scénářů, které mají záporný vliv na celou světovou ekonomiku.

Závěr. Dnes víme, že RF ani EU o další kola sankcí nestojí. Co na to USA? Vystaví Evropu dalšímu tlaku?

Facebook komentáře